Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Foto interior Korg PA600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
claaxy
Fri Oct 04 2013, 11:10AM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
Una din curiozitate, sa vad daca clapele sunt individuale si pe arcuri. SI alta, claviatura e in valuri cand te uiti dintr-o parte. Am sa pun si o fotografie sa vedeti cum arata o clapa noua dupa 3 zile . O am de 1 luna, luata din Italia de la un magazin mare de instrumente muzicale, mi-a dat 2 ani garantie la ea ,acum sunt ia tara nu am cum sa o trimit ,nici sa marg inapoi ,asa ca am decis sa o desfac eu sa vad cei cu ea, precizez ca lucrez in domeniu electronicii si am mai desfacut pana acum clape.



Back to top
claaxy
Fri Oct 04 2013, 11:14AM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
CaludiuA a scris ...

Cea mai tare faza cu alimentatorul...este unul extern(in carcasa de plastic) prins cu lamele de metal ,introdus in carcasa clapei...asa ceva nu am mai vazut nici intr-un echipament facut de fabrica .(alimentatoarele interne cele de fabrica de obicei au carcasa metalica din tabla perforata ),si pot sa zic ca am desfacut si vazut la viata mea sute de exemplare...

E asemanator cu cel de laptop la iesire are 15V / 4A de curiozitate pentru cunoscatori

Back to top
claaxy
Fri Oct 04 2013, 11:20AM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
Am cerut ajutor pe alt site de la noi si mi-au zis : ca-i car, ca-i mar!, ca asa trebuie sa fie claviatura , nu ca sunt de vina KORG-ul. Adica daca imi cumpar o masina noua si a doua zi cad rotile ,e normal asa, sa cada rotile!!!!

Back to top
UNIVERSALM
Fri Oct 04 2013, 11:52AM

Registered Member #9858
Joined: Thu Sep 23 2010, 10:08AM
Posts: 53
O asamblezi frumos si o duci la magazinul de unde ai luat-o, consider ca defectele de fabricaţie ale materialelor sau viciile ascunse trebuiesc amendate. Succesuri.

Back to top
testiera
Fri Oct 04 2013, 03:01PM

Registered Member #5950
Joined: Tue Feb 10 2009, 05:25AM
Posts: 262
Stai linistit!Toate sunt la fel!Claviatura nu este pe arcuri(ar fii fost bn),claviatura este prinsa la fiecare clapa RE cu cate un holsurub,de aceea se onduleaza sau in alte cazuri este lasata mai jos una de alta...cati bani dai atata face"

Back to top
djbossbest
Fri Oct 04 2013, 03:51PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Nu am desfacut clape la viata mea sa stiu cum ar trebui sa arate, dar e clar ca a fost facuta cu ct mai putine costuri pentru ca pretul final sa fie unul mic. Nu poti avea pretentii de la un lucru ieftin.

Back to top
tudoricavl
Fri Oct 04 2013, 04:05PM

Registered Member #10715
Joined: Thu Jan 05 2012, 05:25PM
Posts: 252
Fratilor mor de rasssss ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ):)):)), un om serios sa desfaca clapa sa vada ce e in ea numai in anii de copilarie...astea sunt bondarizme de unul altul....sa strice piata ...eu am dat in ea de mama mama si uite nu am desfacuto, cantarile merg, clapa evident super ...asa ca lasati frate caterinca ....inca odata va spun : Vulpea cand nu poate sa ajunga sa manance struguri, spune cas acrii.... Va spune Tudorica : ca , clapa asi merita banii fara nici o problema, daca asa fii avut pt. prima data o clapa asa mai zice, dar cate clape am avut...eheeee si uite am luat decizia sa ma opresc la pa 600. Ofticativa !!!!!!:)):)):))

[ Edited Fri Oct 04 2013, 04:07PM ]


Back to top
claaxy
Fri Oct 04 2013, 05:01PM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
tudoricavl a scris ...

Fratilor mor de rasssss ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ):)):)), un om serios sa desfaca clapa sa vada ce e in ea numai in anii de copilarie...astea sunt bondarizme de unul altul....sa strice piata ...eu am dat in ea de mama mama si uite nu am desfacuto, cantarile merg, clapa evident super ...asa ca lasati frate caterinca ....inca odata va spun : Vulpea cand nu poate sa ajunga sa manance struguri, spune cas acrii.... Va spune Tudorica : ca , clapa asi merita banii fara nici o problema, daca asa fii avut pt. prima data o clapa asa mai zice, dar cate clape am avut...eheeee si uite am luat decizia sa ma opresc la pa 600. Ofticativa !!!!!!:)):)):))
Nu am desfacut-o de placere, nici sa stric piata la nimeni, am precizat mai sus clar ca are claviatura ondulata.Am un PSR din 2001 si nu arata asapoate sunt eu chinionist asta e . Dar ca sunet e impecabila are si un plus.



Back to top
claaxy
Fri Oct 04 2013, 05:05PM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
testiera a scris ...

Stai linistit!Toate sunt la fel!Claviatura nu este pe arcuri(ar fii fost bn),claviatura este prinsa la fiecare clapa RE cu cate un holsurub,de aceea se onduleaza sau in alte cazuri este lasata mai jos una de alta...cati bani dai atata face"

Are 3 holsurubuiri pe fiecare octava

Back to top
Cuslea_FM
Fri Oct 04 2013, 06:24PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
claaxy a scris ...

CaludiuA a scris ...

Cea mai tare faza cu alimentatorul...este unul extern(in carcasa de plastic) prins cu lamele de metal ,introdus in carcasa clapei...asa ceva nu am mai vazut nici intr-un echipament facut de fabrica .(alimentatoarele interne cele de fabrica de obicei au carcasa metalica din tabla perforata ),si pot sa zic ca am desfacut si vazut la viata mea sute de exemplare...

E asemanator cu cel de laptop la iesire are 15V / 4A de curiozitate pentru cunoscatori

../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ...când am zis eu că Pa600 e chinezărie făcută pe vapor, mi-au sărit toți în cap, că nu-i nimic adevărat, că sunt eu al dracu' și d-aia vreau să discreditez Pa600-le și să stric reputația brand-ului Korg... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif

claaxy a scris ...

...claviatura e in valuri cand te uiti dintr-o parte.

Păi vezi, dacă te-a mâncat în cur și te-ai apucat tu să cânți pe clape că să se paradească frumusețe de claviatură ...la Pa600/Pa900 claviatura e, așa, mai mult de design ...cei care cumpără Pa600/Pa900 nu prea folosesc clapele, ei mai mult apasă pe butoane (da' ușor, că și alea-s fragile rău), în special alea de la returnelele pe style și de la MP3-Player ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

Apropo, pe claviatura aia numa' valuri-valuri cred că ar merge de minune cântată piesa asta LINK: Click aici ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif (să nu te pună Sfântu' să încerci și dintr-astea LINK: Click aici ! că se amestecă dracu clapele alea albe cu ale negre, de nu le mai nimerești veci care de unde au fost ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif )

djbossbest a scris ...

...e clar ca a fost facuta cu ct mai putine costuri pentru ca pretul final sa fie unul mic.

...iar câștigul companiei producătoare Korg să fie cât mai mare deoarece, prețul tuturor componentelor unui Pa600/Pa900 e de maxim 350-400€ iar costurile de asamblare sunt relativ scăzute, în condițiile în care, un muncitor chinez e plătit cu mai puțin de 0,75€ pe oră, cu mai puțin de 7,35€ pe zi, respectiv cu mai puțin de 220€ pe lună.

claaxy a scris ...

Am cerut ajutor pe alt site de la noi si mi-au zis : ca-i car, ca-i mar!, ca asa trebuie sa fie claviatura , nu ca sunt de vina KORG-ul. Adica daca imi cumpar o masina noua si a doua zi cad rotile ,e normal asa, sa cada rotile!!!!

Acum, lăsând gluma la o parte și vorbind la modul cel mai serios, cea mai convenabilă rezolvare a problemei tale, d-le claaxy, ar fi schimbarea întregii claviaturi cu una calitativă (pe arcuri) de la altă clapă sau comandată la unul dintre producătorii de clape/midi-controlere (am înțeles că ești de meserie, așa că nu ar trebui să fie prea dificil) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Fri Oct 04 2013, 07:39PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap