Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Hardware
 
<< Previous thread | Next thread >>
Alegere SSD
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
angelitto
Thu Apr 06 2017, 02:36PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Da, ai facut bine. Acest SSD este printre cele mai bune, daca nu chiar cel mai bun la momentul actual.Si eu am unul la fel in PC doar ca de 250GB.
Instaleaza-l cu grija ca nu o sa se intample nimic, doar ca trebuie sa o faci cu clapa oprita si stecherul scos din priza. Probabil ca sunt tutoriale pe net despre cum se face. Acest SSD la pa3x era folosit pentru stocarea OS'ului caci cu un SSD clapa se misca mult mai repede. Ei, la pa4x nu e asa. Sistemul de operare se instaleaza pe SSD'ul intern al clapei (probabil ca mai are unul sau are o memorie flash). SSD'ul ce il vei monta tu, este folosit doar pentru stocarea fisierelor personale (seturi/tonuri/MP3, etc). Multi care aveau zeci de mp3'uri pe HDD'ul clasic se plangeau a li se intrerupea la un moment dat melodia pentru 1-2 secunde. Dar dupa ce au montat SSD'uri nu au mai avut aceasta problema.
Un HDD clasic este mai lent ca un SSD/sd card, poate si de aici acea recomandare la care ai facut referire.
Referitor la ultima problema, ai doar un SSD si un sd card + Stick'uri USB. Dar acest SSD, il poti partitiona in PC si sa-i faci mai multe partitii (il imparti in 2-3 daca vrei). Totusi mie mi se pare enorm de mare un SSD de 120GB + un sd card de 16-32GB. Nu ai ce face cu atat spatiu de stocare. Daca puteai incarca la pa4x samplere direct de pe SSD, sau vst'uri, atunci se merita, dar asa... cred ca mergea si unul de 60GB sau chiar mai mic.

Inca o recomandare. daca pa4x'ul nu iti recunoaste SSD'ul montat, trebuie sa-l dai jos, sa-l conectezi la un PC si sa-l formatezi cu Fat32.
Daca insa clapa ti-l recunoaste din prima, atunci e ok.

[ Edited Thu Apr 06 2017, 02:40PM ]


Back to top
Marian80
Thu Apr 06 2017, 04:26PM
Registered Member #10419
Joined: Sun Sep 25 2011, 09:06AM
Posts: 165
Eu i-am montat un intel de 120 si mi la recunoscut fara probleme .Oricum dupa ce ti-l recunoaste il formatezi in clapa inca o data.

[ Edited Thu Apr 06 2017, 06:15PM ]


Back to top
fantastic
Thu Apr 06 2017, 05:12PM

Registered Member #15640
Joined: Sat Jan 16 2016, 10:16AM
Posts: 147
Salutare la colegi !
Si eu merg tot pe Samsung, este foarte bun , orga se incarca foarte repede. Mentionez ca este pus pe Korg Pa4 !

Back to top
marand
Thu Apr 06 2017, 05:44PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Mulţumesc tuturor pentru ajutor. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_not_worthy.gif

Back to top
angelitto
Thu Apr 06 2017, 06:17PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Marian80 a scris ...

Eu i-am montat un intel de 120 si mi la recunoscut fara probleme .Oricum dupa ce ti-l recunoaste il formatezi in clapa inca o data.

In mod normal trebuie sa il recunoasca dar am citit pe net ca unele SSD'uri Samsung 850 EVO nu au fost recunoscute de pa4x si atunci oamenii respectivi au trebuit sa-l formateze in PC. Oricum mi se pare o operatie simpla, dar poate pentru unii nu e chiar asa.

Back to top
Marian80
Thu Apr 06 2017, 06:49PM
Registered Member #10419
Joined: Sun Sep 25 2011, 09:06AM
Posts: 165
angelitto a scris ...

Marian80 a scris ...

Eu i-am montat un intel de 120 si mi la recunoscut fara probleme .Oricum dupa ce ti-l recunoaste il formatezi in clapa inca o data.

In mod normal trebuie sa il recunoasca dar am citit pe net ca unele SSD'uri Samsung 850 EVO nu au fost recunoscute de pa4x si atunci oamenii respectivi au trebuit sa-l formateze in PC. Oricum mi se pare o operatie simpla, dar poate pentru unii nu e chiar asa.

Tu ai facut bine ca ai specificat ...cine stie, poate o mai scapa vreunul din fabrica in formatat ntfs.

Back to top
Sarmaniuc
Thu Apr 06 2017, 10:26PM

Registered Member #13862
Joined: Tue Jan 21 2014, 12:24PM
Posts: 22
Daca nu recunoaste clapa ssd-ul,trebue formatat numaidecit in pc,sa fie formatat in FAT32.

Back to top
marand
Thu Apr 06 2017, 11:44PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Hm...mă puneţi pe gânduri...pentru că eu aş vrea să fie recunoscut din prima de clapă, (adică să nu fac vreo greşeală ireversibilă! - poate sunt prăpăstios... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_at_wits_end.gif ),mai ales că e nou!Şi-atunci cum să procedez?Mai întâi să-l montez în clapă şi să văd dacă-l recunoaşte?Sau mai întâi să-l motez în laptop, să-l formatez FAT32?
Sau, se poate monta în clapă şi clapa să-l formateze ea singură, aşa cum se întâmplă de obicei atunci când, de exemplu, schimbi HDD-ul unui laptop?

Există ceva tutoriale despre această problemă?


A, şi încă ceva!Dacă îl formatez în laptop ar trebui să instalez Windows-ul pe SSD, nu-i aşa?Iar după aceea trebuie reformatat în clapă...cum naiba vine, că nu mai înţeleg? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif

[ Edited Thu Apr 06 2017, 11:48PM ]


Back to top
Marian80
Fri Apr 07 2017, 09:13AM
Registered Member #10419
Joined: Sun Sep 25 2011, 09:06AM
Posts: 165
marand a scris ...

Hm...mă puneţi pe gânduri...pentru că eu aş vrea să fie recunoscut din prima de clapă, (adică să nu fac vreo greşeală ireversibilă! - poate sunt prăpăstios... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_at_wits_end.gif ),mai ales că e nou!Şi-atunci cum să procedez?Mai întâi să-l montez în clapă şi să văd dacă-l recunoaşte?Sau mai întâi să-l motez în laptop, să-l formatez FAT32?
Sau, se poate monta în clapă şi clapa să-l formateze ea singură, aşa cum se întâmplă de obicei atunci când, de exemplu, schimbi HDD-ul unui laptop?

Există ceva tutoriale despre această problemă?


A, şi încă ceva!Dacă îl formatez în laptop ar trebui să instalez Windows-ul pe SSD, nu-i aşa?Iar după aceea trebuie reformatat în clapă...cum naiba vine, că nu mai înţeleg? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif

Stai linistit! Monteaza ssd in clapa prima data si daca nu l recunoaste dabia atunci te gandesti sa il formatezi in pc. Ca sa l formatezi in pc trebuie sa il conectezi la un desktop (pe sata).

Back to top
gigiflo
Fri Apr 07 2017, 05:54PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
a scris ...

A, şi încă ceva!Dacă îl formatez în laptop ar trebui să instalez Windows-ul pe SSD, nu-i aşa?Iar după aceea trebuie reformatat în clapă...cum naiba vine, că nu mai înţeleg? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif


Nu are nici o treaba cu Windows-ul... El este formatat din postura de al doilea mediu de stocare, conectat printr-un adaptor SATA la USB.

[ Edited Fri Apr 07 2017, 10:08PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap