Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Alte echipamente
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare stabilizator de tensiune
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
dan_68
Mon Jan 27 2014, 10:34PM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
pana la urma vorba la admin ..la uni merge la uni nu merge..depinde de norocul fiecaruia.........am fost un om care de 25 ani am tinut si am intretinut sculele..mi-a placut ordinea si curatenia....cabluri intretinute si tot ce era defect schimbam....boxe si toate celelalte curatite si siliconate mai dupa fiecare nunta......acum ma las....faca-se voia lui d-zeu nu le mai intretin ..poate asa nu mai am probleme.....

Back to top
Ionica Radu
Wed Apr 30 2014, 11:41PM

Registered Member #8428
Joined: Thu Nov 26 2009, 09:23AM
Posts: 59
Cel mai adevarat si recomandat..! actioneaza la nanosecunda nu la 5-6 secunde dupa soc...atentie :
FURMAN Nr 1 la acest capitol.....scump dar face ...altfel .... tractorul ...grup electro...etc..asata-i cel mai adevarat...felicitarai ptr. alegere !
Trage si parul din nas...asa trage curentul din retea si il face la 220 si amperii necesari....este unul din cele mai performante si sigure stabilizatoare de tensiune....
Repet scump dar siguranta 100 / 100.....asta nu e jucarie stiu ce vb.
Citeste aici :
LINK: Click aici !

[ Edited Thu May 01 2014, 01:13AM ]


Back to top
NxSound
Thu May 01 2014, 08:36AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Stie cineva ce e ala separator de retea si de unde pot face rost? am aflat ca e mai important asta decat stabilizatorul

Back to top
admin
Thu May 01 2014, 10:57AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Din câte ştiu eu, transformatorul separator de reţea merge doar la 380V şi are rolul de a separa fazele, nu ştiu să existe aşa ceva pentru 220V (la 220V ai o singură fază). În acest fel, ai posibilitatea de a alimenta linia de sunet separat de celelalte mari consumatoare de energie electrică, ca de exemplu: lumini, maşini de fum, care induc paraziţi în reţea - ori în cazul restaurantelor: frigidere, congelatoare, etc, care în timpul funcţionarii produc paraziţi de reţea ...

Ideea este că, separarea fazelor acolo unde ai şi linie de 380V, se face oricum în tablou, deci teoretic nu ai avea nevoie de separator de reţea, mă gândesc că acolo unde există şi linie de 380 instalată, fazele sunt separate în tablou ...

Poate este vorba de ceva filtru separator de reţea şi al cărui rol este acela de a elimina paraziţii de reţea, însă acesta nicidecum nu-ţi stabilizează tensiunile.

https://lh4.googleusercontent.com/-zCQ_StfoX8c/U2IA-Wx7e0I/AAAAAAAAT_8/n3WCxcMqGQE/s250-no/501874_BB_00_FB.EPS_250.jpg

LINK: Click aici !

... sau acesta:

LINK: Click aici !



[ Edited Thu May 01 2014, 11:12AM ]


Back to top
ym_dx21
Thu May 01 2014, 08:46PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
da , e doar un filtru armonici de retea ce poate fi folosit si in retele monofazate ...au la baza niste bobine ce uniformizeaza sensul curentilor reducand astfel aceste armonici sau perturbatii din retea ...ce aveti nevoie pentru stabilizarea curentului este intradevar un stabilizator de tensiune DAR CU RASPUNS CAT MAI MIC la aceste fluctuatii , acel TIMP DE RASPUNS specificat in documentatia stabilizatorului.......multi dintre dumneavoastra cunosc ca tensiunea de la retea are forma de sinusoida ,de aici ia nastere si frecventa ,(50 Hz) .....tensiunea trece in amplitudine maxima (varful sinusoidei) ,apoi prin zero , amplitudine maxima inversa , apoi iar zero si procesul se repeta ...practic tensiunea vine sub forma de impulsuri cu frecventa de 50 Hz dar sa revin... daca in acest varf de amplitudine maxima aveti "norocul " sa apara si o fluctuatie in retea iar stabilizatorul sa aiba TIMP DE RASPUNS MARE si sa nu reduca in timp util aceasta supratensiune ...atunci se produce dezastrul cu instrumentele alimentate prin el ....si aici intervin mai multe aspecte , sensibilitatea sursei de alimentare interna a aparatului ce il folositi (orga , mixer etc) ...ca de exemplu la G 800 nu s a vaitat nimeni de aceste probleme dar la PA 800 se intampla des sa se arda daca nu se foloseste stabilizator si unii le au ars si cu stabilizator si fac referire la ce am scris mai sus ....un stabilizator mai ieftin nu rezolva problema , nici unul scump ....doar anumiti parametrii ai stabilizatorului sunt necesari pt a proteja instrumentul ce il folositi.

Back to top
ym_dx21
Fri May 02 2014, 10:24AM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
Nx sound , separatorul de retea este defapt un transformator de separatie alimentat la 220 v si care scoate tot 220 v dar cu nulul izolat de cel al retelei si prin asta se explica cum ca reduce din parazitii de retea dar nicidecum fluctuatiile (variatiile de tensiune ce pot ajunge in unele cazuri la peste 260 v)....pentru asta e nevoie de stabilizarea tensiunii sau daca vrei ca la aceste fluctuatii sa -ti protejezi echipamentul prin scoaterea automata de sub tensiune , se gasesc DPST (dispozitive protectie supratensiune) dar cu reglaj al pragului de tensiune pt declansare.

Back to top
NxSound
Fri May 02 2014, 03:07PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Am inteles Multumesc prieteni. Stabilizator am ....nu am separatorul asta de retea care intradevar am aflat ca se mai cheama si izolator galvanic (separatorul de retea este defapt un transformator de separatie alimentat la 220 v si care scoate tot 220 v dar cu nulul izolat de cel al retele) Cred ca la asta se refera Multumesc mult.

Back to top
sarac.lipit
Fri May 02 2014, 03:13PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
cu nulu' izolat ..interesant! Izolaţia aia presupune niscaiva condensatori sau ceva bandă izolatoare? ... că izolat am văzut pînă azi doar împământarea cu condensatori, o fi vre-un sistem revoluţionar de deparazitare? Oricum, discuţia este pur ipotetică, n-oi merge io la mireasă c-o boxişoară şi un tir de transformatoare-deparazitoare-stabilizatoare...

ca idee, am cîntat o nuntă pe un generator de 6Kw diesel... neşansa mirelui a fo'să-i pice un copac pe reţeaua mare... şi reparată exact cînd a deschis căsuţa fermecată cu darul...
A fost cea mai faină petrecere din viaţa mea!
Noroc de cameraman c-a avut un panou LED'at de 300W... în rest ca-n poveşti! La lumînări şi volume decente!
Personal, mi se pare alimentarea ideală în cazul sculelor cu probleme la fluctuaţii...


[ Edited Fri May 02 2014, 03:23PM ]


Back to top
dan_68
Fri May 02 2014, 07:57PM

Registered Member #4847
Joined: Wed Jan 07 2009, 12:08PM
Posts: 344
filtru de care vorbeste admin intr-adevar eu l-am folosit insa trebuie neaparat in locatile unde cantam sa fie inpamantare...in el intra 220 v iese tot 220 v.insa are o borna unde trebuie legata inpamantarea ...odata legata preia fluctuatile (mai mici). de current.....problema este ca in localuri e mai greu sa faci aceasta legatura...la tara bagam un fir in pamant si turnam apa sau legam de ceva care venea din pamant ...teava sau altceva....

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap