Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Acordeonul un instrument complet.
Go to page   <<      
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
reacor
Sat Jul 04 2015, 11:23PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Din punct de vedere al utilizatorului ai dreptate. De asta se și vând așa de bine. Dar cei care au avut ocazia ( vezi cazul meu ) să pună mana și pasiune în construcția unui instrument sunt greu , dacă nu imposibil de convins, pentru ei acel instrument nu este doar o chestie care scoate sunete, cât bune ar fi ele. De ce Roland are "tonuri" de Dallape, Guerrini etc ? De ce nu vinde propriile tonuri ? Pentru ca ar vinde NU !
Asta e din păcate realitatea. Daca poți și ai bani poți face orice. Inclusiv tradiția e de vânzare. Vezi cazul Dallape.
Astept de la Roland viorile de plastic cu sunet de Stradivarius, chitara de abs cu tonuri de Gibson și de ce nu taragotul din polipropilenă Stowasser.
Fără nici o ironie atunci consumatorul va fi fericit .
Eu unul am să trec pe plastic când am să văd pe alde Galliano, Telesev etc, etc. ca iau în brațe tehnologia și arunca porcăriile pe care cânta acum.
Încă o dată spun ca asta este "fixul" meu personal, îi doresc fiecăruia să fie mulțumit cu alegerile pe care le face

[ Edited Sun Jul 05 2015, 12:24AM ]


Back to top
muset
Sun Jul 05 2015, 10:34AM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
buna ziua! "calineee...! richard galliano,sergei teleshev,si toti acordeonisti mari ai lumii tin in brate tehnologia roland fr8x".campioni ai lumii ! LINK: Click aici ! LINK: Click aici !

Back to top
sorinelf
Sun Jul 05 2015, 02:05PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
e doar reclama facuta de galliano... nu v-a canta galliano cu fr8 la concerte... nici un electronic nu va suna ca un acordeon acustic... in primul rand, nu poti sa faci bellow shake natural cu acordeonul electronic, nu poti sa faci vibrato, un glissando va fi mereu artificial. Release ul, desi e reglabil, nu va da naturalete asa cum trebuie... tonul ori e prea scurt, ori e prea lung... fr8 e 4000 de euro , iar un acustic bun sare de 20.000 euro(de la orice firma ar fi).
Intre noi fie vorba, e un instrument care i avantajeaza pe cei slabi... e complex din punctul de vedere al unora ca are transpuse, are flaut, nai, voci... si ia ochii la lume... singurul avantaj ar fi ca nu face microfonie.. dar nu e cazul la numele mari, gen galliano.

[ Edited Sun Jul 05 2015, 02:05PM ]


Back to top
reacor
Mon Jul 06 2015, 11:43AM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Muset stie foarte bine ce am vrut sa spun. Si eu am avut curiozitatea sa conduc o Dacia Lastun, un Daewoo Tico si altele. Masina mea de zi cu zi e cu totul alta.
Apropo, nu cant la acordeon, am cantat acum vreo 30 de ani vreme de vreo 5-6 ani. Cu profesor, metoda de muzica ( aia veche ce se gasea foarte greu ) etc. Cand ziceam ca incep sa-mi dau drumul la mana a murit profesorul . Avea saracul vreo 80 de ani , Kerekes se numea. Ca am ajuns sa le si fac dupa aceia nu are nici o legatura cu cantatul, dar oricum mi-a placut mai mult sa le fac decat sa cant la ele.
S-au facut la Timisoara si anumite componente pentru seria de inceput la Roland, asa ca am o ideie care este diferenta ( doar ca si constructie ) intre un acordeon traditional si Roland. Eu unul cel putin nu am ce sa compar, nu are nici o legatura unul cu celalalt.

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap