Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Anul asta la petreceri se poarta DJ....!
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
bebykorg
Sat Mar 01 2014, 03:29PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Am constatat ca anul asta ca la cele mai multe petreceri organizate ( nunti , botezuri , mese festive ) sunt foarte solicitati DJ-ii fata de o formatie. Gusturile nu se discuta , dar oare asta sa fie viitorul?

Back to top
kondorl
Sat Mar 01 2014, 04:19PM
Registered Member #3860
Joined: Sun Dec 07 2008, 06:07PM
Posts: 44
Am avut ocazia acum 2 ani sa cant la o nunta la care era invitat si DJ, cu toate ca impreuna cu formatia abordam toate genurile de muzica. Am ramas uimit de instalatia de sunet pe care o avea DJ-ul, mult peste ce aveam noi, in schimb nu reusea sa faca show, lumea fiind mai atrasa de programul cu muzica live, sa nu mai vorbim ca a primit mai multi bani ca noi la sfarsit.
Ca o concluzie, cel putin din punctul meu de vedere, DJ-ul este binevenit la o petrecere mica, evenimente restranse unde se danseaza putin sau unde se solicita o anumita tematica a muzicii (jazz, hip-hop, house), la o nunta eu nu m-as simti bine cu un DJ.
Trebuie, totusi, recunoscut faptul ca vin cu niste preturi bune, in comparatie cu muzica live, aspect ce ii avantajeaza in conditiile econoomice actuale.


Back to top
pustiulica
Sat Mar 01 2014, 04:47PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Trendul asta este de ceva timp... cativa ani buni.
Lipsa de educatie muzicala a determinat trendul, nu neaparat saracia (parerea mea).
Trupele care "se respecta" au tot ales sa cante doar o parte de nunta, iar pentru restul de timp oamenii au fost nevoiti sa ia un dj... Si uite asa clientii au constat ca se poate tine o nunta pe mult mai putini bani! Daca a fost si un dj care a stiut sa faca atmosfera, uite asa au ajuns dj-ii sa fie preferati... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif


Back to top
bebykorg
Sat Mar 01 2014, 05:29PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Pretul este totul.. nu educatia muzicala..! Cand un DJ vine cu o oferta intre 500 si 1000 lei , omul la asta se uita .Singura problema de care nu s-au lovit inca DJ-ii este aceea de legalitate. Daca ar plati ca si mine taxe si impozite nu i-ar mai conveni sa mearga la asemenea preturi.Sa speram ca lucrurile vor intra pe fagasul lor normal.

Back to top
Robert Craciun
Sat Mar 01 2014, 06:39PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
mai nou...cunosc muzicanti(muzicanci) care au inceput sa cante fara bani la petreceri!...spre exemplu ei spun ca vin din prietenie fata de cel care il angajeaza, iar mesenii stiti ce zic...''saracul canta pe degeaba....ia sa-i dam si noi niste bani ceva''! si la sfarsit aduna si el cateva milioane in buzunar!...si uite asa se duce dracu meseria de muzicant cu tot cu studii si atestat!...ar trebui infiintata o comisie ceva frate, cum era pe vremuri comisia de atestat si nu aveai voie sa faci meseria aceasta fara sa treci examenul!...au venit si la noi vremurile ca in taximetrie, cu taximetristi pirati si tentative de muzicanti si DJ-i!...din partea mea sa-si faca fiscul datoria...eu sunt platitor de taxe!

Back to top
victor_petrescu
Sat Mar 01 2014, 06:56PM

Registered Member #1769
Joined: Thu Sep 25 2008, 10:34AM
Posts: 255
1-pretul
2-muzica.
multi au impresia ca ,canta bine si ca ,canta ceea ce trebuie.aici e greseala.lumea s a saturat de lautarie de slaba calitate si de muzica asa zis ``usoara``.
trendul este spre muzica lautareasca autentica si trupa de coveruri(exceptie fac manelele dar asta depinde de caz)

Back to top
bebykorg
Sat Mar 01 2014, 07:03PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Mai am si acum atestatul obtinut in 1989 cu Mihai Pocorschi, dar nu mai are valoare. Acum dupa cum spune legea, trebuie sa ai un atestat de genul asta sau o diploma de absolvire a scolii populare de arta ori un certificat de competente ca sa poti sa deschizi o societate ca sa functionezi ca muzicant. Odata deschisa firma platesti darile la stat dupa legislatia in vigoare precum si taxele catre drepturile de autor. Dar hai sa fim seriosi.. cati dintre muzicanti au asa ceva? Nu ca as fi un fan inrait al datul banilor catre stat ca sa-si bata ei joc, dar am fost nevoit sa intru in legalitate deoarece am avut controale datorita ,, prietenilor ". Daca ar fi treaba asta pe bune multi dintre lautari si DJ ar iesi dupa piata si in felul asta s-ar mai curata piata.Stiu ca o sa-mi capat o multime de injuraturi dar asta este situatia.

Back to top
nicu_studio
Sat Mar 01 2014, 10:05PM
Registered Member #2164
Joined: Fri Oct 10 2008, 07:21PM
Posts: 90
Sunt cateva aspecte care trebuiesc luate in calcul, nunta,botezul etc, sunt petreceri private si nu publice.Foarte important acest aspect!Aici vin doar persoane invitate de catre organizator asa cum crede el de cuviinta si dupa cum pofteste,este petrecerea lui si nimeni nu-i poate impune conditii! Pana aici , corect? Bun , acum sa trecem la muzica, ca asta ne intereseaza pe noi!Avantajul alegerii unui DIGEI este in primul rand PRETUL!!!Asta este durerea nr.1!Acum vin si celelate argumente in favoarea DIGEI-lui,un singur meniu la nunta, are piesele originale, mai are si ceva lumini,best!! Daca a reusit sa faca atmosfera...(ceea ce multi dintre ei nu prea reusesc) ..asta se va vedea la final cand oricum e prea tarziu daca n-a fost ok....Dupa parerea mea avem si noi partea noastra de vina in faptul ca digeii castiga teren si anume: foarte multe formatii fac pauze mari(digeii nu fac pauze deloc) , piesele sunt lucrate rudimentar si suna prost(digeii au piesele originale de regula),pretul este mare ( in actuala saracie) si de multe ori nu reflecta calitatea....cu parere de rau dar cam asa stau treburile!!! Referitor la atestate , autorizari si alte hartoage , acestea nu demonstreaza ca-ti faci treaba mai bine decat altii...acestea au valoare doar in cazul unei relatii comerciale publice(specatcole, serbari cu caracter public) si nu private...nu vreau sa lezez pe nimeni dar stiu cum se luau atestatele pe vremea raposatului cu carnita, ceva coniac, sa fim cinstiti...pana la urma omul care ne angajeaza decide pe cine ia...Ce trebuie sa facem noi? Sa ne facem treaba cu seriozitate in asa fel incat sa demonstram ca meritam pretul pe care-l cerem fiecare si ca activitatea noastra profesionala este net superioara digei-ului! Cam asta cred ca ar trebui sa facem, sa muncim serios si nu sa asteptam sa treaca noaptea!

Back to top
cantlaclapa
Sat Mar 01 2014, 10:19PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
1 - lumea se schimba mereu ! nu mai sunt asa multi doritori de folclor sau lautarie ! nu vedeti ca acum de cand se naste copilul vede pe internet si pe tv toate prostiile in materie de muzica ? in ziua de azi daca ai 150 de lei apari la tv nu conteaza ca stii sa canti sau nu sau ca doar mimezi si cu atat mai putin conteaza ce canti .... deci prostia are succes nu muzica de calitate !

2 - faza cu preturile este de cand lumea si nu neaparat din cauza dj-ilor ... sunt si muzicanti sau lautari care merg doar de dragul de a nu sta acasa sambata sau duminica ... mai ales cei cu calitati de cele enumerate la punctul 1


3 - in viitor daca vrei sa razbesti ca muzicant sau lautar trebuie sa ai trupa cat de mica adica 2 persoane maxim si sa canti toate prostiile ce apar toate noutatile indiferent ca-ti plac sau nu pt ca asa e lumea e umpluta cu preostia promovata ! si atunci daca esti cat de putini si daca stii toate magariile ce apar o sa ai cantari ... daca nu o sa stai cu buza umflata sa injuri de toti sfintii cand o sa vezi ca merg lichelele la cantat si tu stai acasa chiar daca platesti taxe la stat sau nu chiar daca ai atestat sau nu sau conservator sau liceu de muzica sau chiar daca nu ai nici o pregatire muzicala dar esti inzestrat cu har si talent de SUS

Back to top
sarac.lipit
Sat Mar 01 2014, 11:14PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
s-a cam zis ce era de zis.
- am cîntat majorate şi finalizări gimnaziale... surprins fiind de dorinţa tinerilor pentru ţopăială pe folclor şi etno.... deci nu-i totul pierdut.
- trebuie să le ''îmbîrligi'' pe toate în puţini, altfel îţi trebe taraf şi s-a dus naibii preţul
- un dijău bunişor avea trasă o trupă... pentru nunţi... şi chiar s-a descurcat onorabil
aşa că... băieţi, împrimaţi-vă şi daţi altora să cîştige părăluţe cu talentul vostru, apoi buhăiţi pe forumuri că nu e nunţi...


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap