Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
De ce este atât de urât PSD-ul şi foştii comunişti ?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
admin
Wed Apr 09 2014, 02:11PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Iată ce scrie un cunoscut blogger român:

Despre comunism și securitate, pentru cei care au uitat ...

Pentru tinerii care se întreabă ce mare scofală a fost comunismul. Pentru bătrânii care au uitat. Pentru cei care se întreabă de ce unii urăsc PSD și pe Iliescu atât de tare. Pentru cei care se miră de ce e mizerabil să lucrezi pentru un securist jegos ca Felix sau de ce, indiferent de câte acte de caritate ar face, lumea tot îl va privi ca pe un nenorocit. Și așa mai departe.

Citeşte aici: LINK: Click aici !



[ Edited Wed Apr 09 2014, 02:14PM ]


Back to top
sarac.lipit
Wed Apr 09 2014, 02:47PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
acu, ce să zic?
dacă te mănîncă...doar ştia foarte bine ce-l aşteaptă...
sincer, mie-mi vine să rîd cînd aud de lupta anticomunistă
da' de lupta anticapitalistă ... ce ziceţi? Anti hoţistă, antiminciunistă ...că astea conduc azi, hoţia şi minciuna.
oricum, este preferabil unu' caftit şi 100.000 fericiţi decît invers cum e azi
numai un chior nu vede că planul a fost să se vîndă tot în schimbul ''libertăţii de mişcare'' în fundu'gol şi plin de datorii...
rog pe cei ce-au dat cu flit din ţară cînd n-au mai rezistat la greu ....să se abţină de la comentarii...
n-au nici un drept să-mi dea lecţii de de morală...

[ Edited Wed Apr 09 2014, 02:56PM ]


Back to top
pustiulica
Wed Apr 09 2014, 03:11PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Mi-a lasat un gust tare amar citirea articolului asta!
Nu se pot compara cele doua regimuri, sunt nicio forma! Acum avem libertatea de a injura!!! ceea ce este mare lucru, pentru ca refularea ajuta creierul si nu mai suntem obligati sa tinem in noi - de frica- ceea ce gandim... Asta pe langa alte libertati pe care fiecare le-a inteles si le-a asumat cum a considerat...

Oameni buni, omul asta VASILE GAVRILESCU a fost persecutat pentru ca gandea altfel, omului asta i s-a interzis sa-si scrie gandurile!
Asta a insemnat comunismul in Romania, iar asta nu se poate compara sub nicio forma cu ceea ce traim astazi...
Nu zic ca astazi este totul roz, ca n-ar merita expulzati in Congo toti cei care au facut sau fac politica... in schimb zic ca nu pot sa nu apreciez ca astazi nu-mi mai pierd o ora din viata pe zi stand la coada ca sa iau cate un sfert de paine de membru al familiei, pe cartela... Nu pot sa uit ca atunci cand traversam soseaua cu mingea in mana, dupa ce ma asiguram! pe partea cealalta ma oprea militianul Dascalu si-mi taia mingea pentru ca asa voia el si nu-l suporta pe tata!
Cine a uitat ce a trait in comunism, si spune sau gandeste ca inainte era mai bine, isi merita soarta!
Daca cineva gandeste ca inainte era mai bine pentru ca statul iti oferea de munca si te obliga sa mergi la munca, pentru mine este o nevertebrata, care ca om nu exista!

Back to top
zaq
Wed Apr 09 2014, 03:14PM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
Daca comunismul era bun il "cumparau" americanii. Acuma sa nu ne raportam doar la tara noastra-deh spirit balcanic .etc-Germania de exemplu inca se mai vad diferentele intre est si vest.Si cei care cunosc cat decat cele "doua Germanii" pot sa o confirme.Am avut ocazia sa lucrez ca si curier acolo .Am "cutreierat" aproape toata Germania. Si acum dupa atata timp inca mai sunt diferente -partea de est mai saracacioasa ...etc ba' chiar si in mentalitatea oamenilor asa ca;comunismul nu aduce nimic bun .........

Back to top
admin
Wed Apr 09 2014, 03:20PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Articolul are 6 pagini, sper că aţi "descoperit" linkurile de navigare între pagini, din subsol ..

Back to top
bebykorg
Wed Apr 09 2014, 03:36PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Emotionant articolul, o viata de om naruita si cine stie cate vor mai fi fost. Merita povestite asemenea fapte spre aducere aminte. Comunismul nu a fost bun.. dar oare democratia asta este mai buna? In afara faptului ca putem sa trancanim verzi si uscate .. prea multa prosperitate nu este. Sunt foarte multi care acum o duc mai rau ca in comunism. Cine a dus-o bine inainte o duce si acum.. ma refer la activisti , securisti..etc. Ei au fost in linia I , au detinut informatia si au stiut ce trebuie sa faca in primii ani dupa revolutie. Nu mai spune nimeni nimic despre datoriile tarilor lumii catre RO si recuperarea lor , banii au intrat in conturi private si de aici marii mahari. Drama d-lui Gavrilescu nu este prea departe de ceea ce traim in zilele noastre. Cine nu este cu noi este impotriva noastra.. asta pare sa fie principiul dupa care asta se conduce RO. Nu avem politicieni care sa vrea sa faca ceva pt tara asta , indiferent de partid. Mereu la putere se perinda aceeasi si aceeasi.. un fel de rotatie a cadrelor ( parca tot in comunism era treaba asta cu rotatia cadrelor ..!) iar romanii nu mai sunt in stare sa protesteze asupra celor ce le indura. Se promoveaza prostia , incompetenta , slugarnicia si curvele. Nu avem modele nationale. Nu mai avem nimic , iar cei ce au plecat din tara au plecat de nevoie, negasind nimic de lucru in RO. Nu sunt de condamnat. Sunt si aici drame cu copii lasati in grija rudelor pentru ca parintii sa poata scoate un ban in afara. Tot ce s-a ridicat in tara asta a fost ridicat cu bani de afara munciti cu greu , altfel tara noastra ar fi aratat jalnic in ceea ce priveste locuintele. Vezi pe la tara case frumoase , solide ce asigura tot confortul unui trai decent , fara banii de afara tot la fantana ne spalam si tot in fundul curtii mergeam la buda. Sunt multe de spus , dar din pacate le spunem degeaba . Nu se va intampla NIMIC care sa ne inbunatateasca traiul.

Back to top
pustiulica
Wed Apr 09 2014, 03:59PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Intamplator am vazut comentariul de mai jos, la acest articol. Pare a fi al fiului lui Gavrilescu, care, asa cum scrie in articol, si-ar fi renegat tatal la un moment dat... Din cate inteleg el spune ca mama lui ar fi incercat sa-i pazeasca de securitate... din articol reiese altceva sau eu inteleg altceva.

Gavrilescu Sorin a scris
Scuzati-ma daca nu scriu prea bine romaneste dar dupa 28 de ani in Franta am cam uitat. Sint baitul lui care a ramas in Franta.
Poate ca va emotionat istoria lui tata ca a trait multe grele dar nu a fost nici inger. Mama a incercat cum a putut sa ne pazeasca de scuritate dupa multe amenintari ale lor. Nu va faceti concluzi prea ative da au suferit amindoi impreuna si dupa aceia fiecare in partea lui. Au fost parinti cum au fost ne iubea fiecare diferent dar ne iubea. O sa traiesc restul vieti cu amintiri de la fiecare si cu regrete ca am fost prost. Nu am putut sa spun la nici unu LA REVEDERE.


[ Edited Wed Apr 09 2014, 04:33PM ]


Back to top
pustiulica
Wed Apr 09 2014, 04:26PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Ca spectrul securistilor sa fie complet... un articol de astazi:
LINK: Click aici !

Back to top
Expresul
Wed Apr 09 2014, 04:39PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Democratia este mai buna cu mult mai buna dar trebuie sa scapam de coruptie.
Coruptia inseamna ca cineva fura bani de impozit TVA se imbogateste ii creste tupeul in timp ce tu saracesti si de-vi mai umil mai supus.
Cel mai mare anti-comunist a fost PAUL GOMA.

Back to top
anonim
Wed Apr 09 2014, 05:13PM
Guest
DA Expresul are mare dreptate Gheorghe Gherghina tatal meu a luptat impotriva comunismului in anii 70 au manifestat impotriva regimului ... si alaturi de Paul Goma. LINK: Click aici !

[ Edited Wed Jun 04 2014, 08:42AM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap