Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Schimb pa 3 cu tyros 4
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
Sergiu pa2x
Mon Jun 16 2014, 10:45PM

Registered Member #47
Joined: Thu May 29 2008, 12:42AM
Posts: 147
Ozzy cand o suna pa3 asa de cald si curatenie instyle mai dureaza ,am cantat cu korg din 2000 pina in martie 2014.am detinut toate modele de korg !! Pina la o nunta am fost doau trupa ua cu korg cealalta cu Yamaha ..dupa nunta .am trecut la yamaha imediat ,cunoscatorii stiu de ce !! Bafta la cantari !!


Back to top
Cris3ti
Tue Jun 17 2014, 10:30AM

Registered Member #5732
Joined: Wed Feb 04 2009, 04:16PM
Posts: 73
Pt Nx Sound : hai sa iti spun cateva minusuri la yamaha ca functii fata de korg : in primu rand functia de editare style : pe tracurile din style la yamaha nu poti sa dai pe fiecare track numai bas si inalte, in schimb la korg dai pe fiecare track separat si medi si inalte si bass si in plus poti edita separat din setu de tobe fusu , toba mare, etc si poti da separat pe fiecare ce vrei tu. O alta chestie este si faza ca i timp real poti face multe editari in timp ce canti la un style si salvezi pe loc, ceea ce la yamaha nu se poate salva in timp real, doar daca te opresti din cantat.

Back to top
NxSound
Tue Jun 17 2014, 04:06PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Cris3ti a scris ...

Pt Nx Sound : hai sa iti spun cateva minusuri la yamaha ca functii fata de korg : in primu rand functia de editare style : pe tracurile din style la yamaha nu poti sa dai pe fiecare track numai bas si inalte, in schimb la korg dai pe fiecare track separat si medi si inalte si bass si in plus poti edita separat din setu de tobe fusu , toba mare, etc si poti da separat pe fiecare ce vrei tu. O alta chestie este si faza ca i timp real poti face multe editari in timp ce canti la un style si salvezi pe loc, ceea ce la yamaha nu se poate salva in timp real, doar daca te opresti din cantat.


in style poti sa dai pe fiecare track separat bas si inalte la yamaha nu poti edita tobele intradevar in timp real dar nici nu e nevoie !
si vorbind de editare tonuri tobe etc un tyros poate sa formeze un ton din peste 20 de layere nu 128 ca la korg dar decat 128 de layere cu cate un ton de 5 mega maxim ca atat permite memoria ram korg. mai bine 20 layere cu cate un ton de 50 mb fiecare layer aici e diferenta mare si la redarea sunetelor yamaha in spre deosebire de alte branduri are placa de sunet mult prea superioara ... editarea de tonuri la yamaha se face numai in PC si foare complexa nici nu se poate compara cu alte clape . ce sunet am reusit sa scot eu din t2 la vremea aia nu reusesc acum cu pa 2 nu spun ca suna rau dar nu e ceia ce imi doresc sa aud la pretul clapei. am ramas fara t2 din cauza defectului la display bine stiut nu o mai vindeam nici in 30 de ani de acum incolo.



Back to top
huzumsorin
Tue Jun 17 2014, 05:28PM

Registered Member #8800
Joined: Thu Jan 21 2010, 08:27AM
Posts: 425
NxSound a scris ...

Cris3ti a scris ...

Pt Nx Sound : hai sa iti spun cateva minusuri la yamaha ca functii fata de korg : in primu rand functia de editare style : pe tracurile din style la yamaha nu poti sa dai pe fiecare track numai bas si inalte, in schimb la korg dai pe fiecare track separat si medi si inalte si bass si in plus poti edita separat din setu de tobe fusu , toba mare, etc si poti da separat pe fiecare ce vrei tu. O alta chestie este si faza ca i timp real poti face multe editari in timp ce canti la un style si salvezi pe loc, ceea ce la yamaha nu se poate salva in timp real, doar daca te opresti din cantat.


in style poti sa dai pe fiecare track separat bas si inalte la yamaha nu poti edita tobele intradevar in timp real dar nici nu e nevoie !
si vorbind de editare tonuri tobe etc un tyros poate sa formeze un ton din peste 20 de layere nu 128 ca la korg dar decat 128 de layere cu cate un ton de 5 mega maxim ca atat permite memoria ram korg. mai bine 20 layere cu cate un ton de 50 mb fiecare layer aici e diferenta mare si la redarea sunetelor yamaha in spre deosebire de alte branduri are placa de sunet mult prea superioara ... editarea de tonuri la yamaha se face numai in PC si foare complexa nici nu se poate compara cu alte clape . ce sunet am reusit sa scot eu din t2 la vremea aia nu reusesc acum cu pa 2 nu spun ca suna rau dar nu e ceia ce imi doresc sa aud la pretul clapei. am ramas fara t2 din cauza defectului la display bine stiut nu o mai vindeam nici in 30 de ani de acum incolo.




Treci la pa 3 !

Back to top
NxSound
Tue Jun 17 2014, 05:45PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
am trecun am vandut ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif caut un t 3 ca 4 mi se pare cam piperat la pret

Back to top
danpsr9000
Tue Jun 17 2014, 11:32PM

Registered Member #10205
Joined: Mon Jun 06 2011, 10:21PM
Posts: 317
Cris3ti a scris ...

Pt Nx Sound : hai sa iti spun cateva minusuri la yamaha ca functii fata de korg : in primu rand functia de editare style : pe tracurile din style la yamaha nu poti sa dai pe fiecare track numai bas si inalte, in schimb la korg dai pe fiecare track separat si medi si inalte si bass

O alta chestie este si faza ca i timp real poti face multe editari in timp ce canti la un style si salvezi pe loc, ceea ce la yamaha nu se poate salva in timp real, doar daca te opresti din cantat.


punctul 1 poate sa il faca si psr9000 care are 100 ani. pct2: ba se poate doar ca salvezi in registri si nu direct style. cat despre asta doar nu bati formula de tambal la nunta in timp ce canti o hora. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

daca astea is functiile pe care le are korg fata de yamaha atunci despre ce vorbim?

nu am korg dar cand auzeam de functii ma gandeam ca cine stie ce chestii face....m-am lamurit.


Back to top
adryan81
Wed Jun 18 2014, 01:43AM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Parerea mea e urmatoarea, ambele modele sunt clape de top, depinde doar ce iti doresti de la clapa, ce genuri de muzica abordezi, care ti-e mai la indemana. Si mie mi-ar fi greu in situatia ta, am avut tyros, acum am pa3, m-as intoarce la yamaha doar pentru sound, in rest nu prea ma atrage cu nimic, cu korg-ul iti faci treaba mai bine in live, meniul este mai intuitiv, ai acces mai rapid la toate functiile, vorba unui coleg, poti sa-ti editezi kit-ul de tobe in timp ce canti ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Orice decizie vei lua, nu vei avea de pierdut, ideal ar fi sa le ai pe ambele, sa le pui fata in fata si apoi sa decizi cu ce vei merge mai departe.

Back to top
livange
Wed Jun 18 2014, 02:45AM

Registered Member #11383
Joined: Wed Sep 19 2012, 09:40AM
Posts: 179
Detin un pa 3 in 5 octave inca nu o cunosc destul de bine ca menu dar imi factreaba cu ea .imi place mult clapa mea si ni cred ca ma voi mai gandi sa o schom cu toate ca erea un tyros 4 aniversary.multumesc mult pt sfaturi

Back to top
Sergiu pa2x
Wed Jun 18 2014, 05:21AM

Registered Member #47
Joined: Thu May 29 2008, 12:42AM
Posts: 147
Mai Livange .am impresia ca nu sti ce vrei ,..cand ai cumparat Pa3 nu te=ai gandit ca-ti place mai mult Tyros ??Acum dupa cateva comentarii i-ti pace mai mult clapa ta ,eeeeeee las=o moarta ”!!!! Daca vroiai schimb inseaman ca nu-ti placea .....=))))))) acum i-ti place??

Back to top
victorr
Wed Jun 18 2014, 08:32AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
livange eu cred ca tie nu-ti place clapa pentru ca nu o cunosti destul de bine, ti-e greu sa lucrezi cu ea, de aia nu ai satisfactie.
Orice clapa ti-ai lua, va trebui sa inveti cum sa lucrezi cu ea. Dupa munca si rasplata! Eu cred ca si pa3 si tyros4 sunt ambele clape bune! As vrea eu sa le am...pfff, m-as apuca in fiecare zi sa incarc tonuri, sa caut tonuri de kontakt, sa le modific in pc, sa incerc sa bat formule noi, sa invat cum merge treaba cu oscilatoarele, ce combinatii pot face.
Trebuie doar sa vrei!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap