Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
E buna pa600?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
albundy
Sat Sep 13 2014, 02:00PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
NxSound a scris ...

Pa 600 merge pe manual cu automat pe mana dreapta exact ca la pa 2 3 etc ca sound ca aranjor in general un pic mai plin ca pa 2 amplificata parca e mai cu c....e la tonuri solo mai slaba ca pa 800 din cate am observat

manual nu doar cu dreapta sa faci manual si pe stanga sa mearga automatul. Manual cum se canta cu g800,la asta m-am referit eu . Nu poti sa dai in pa600 cu dai in g800. Am vazut destui "nebuni care faceau praf pana si tancurile g800 . Pai daca incape pa600 pe mana unui " nebun" de-asta ,la a 2a treaba cedeaza sigur . Eu la asta m-am referit cu manual. Cu automatul pe stanga si cu dreapta sa dai returnele si sa mai faci niste papadii acolo e alta mancare de peste . eu unul nu am vazut pe nimeni pana acum sa faca manual pe pa600 . mai tot ce am vazut ,canta cu automatul.
zaq a scris ...

Cu toate ca nu am avut ocazia sa pun mana pe un pa 600 dar, tinand cont de faptul ca am de 3 ani o yamaha psr 313 luata la mana adoua si suntem 3 "clapari" care care o butonam aproape non stop (trei pe o baba si aia slaba) si clapele nu au nici pe dracu .....mi-e greu sa cred ca pa 600 are o claviatura mai slaba decat jucarioara psr 313
Apropo de claviatura; am avut ocazia sa butonez o pa2x ,clapa nu avea bagate samplere se canta doar muzica usoara ,ce ma impresionat cel mai tare a fost claviatura ........ efectiv parca aveam alta mana,imi ieseau mult mai bine trilurile....acuma cand m-am intors la yamaha mea am senzatia ca ,clapele se "lipesc "de degete .
Va rog daca puteti sa-mi recomandati si mie un controler midi mai ieftin care macar sa se apropie la actiunea clapelor de cea de la pa2x

eu am cantat si pe pa1x si pa2x si pa3x si pa800 si pa600. Nu am cantat pe modelul ala de yamaha care il aia tu ca sa pot face o comparatie . nu toti trebuie sa se inteleaga bine cu ,claviatura unei clape anume. poate unora le place X ,altII se inteleg mai bine cu Y . Am cantat si pe pa80 si pe pa50. Ma rog , fiecare isi cumpara ce vrea ,ce ii place si ce ii permite bugetul. Acum noi degeaba suntem datatori cu parerea si cu sfatul. Pana la urma isi cumpara ce vrea. daca tine cont de pareriel noastre ramane bulversat .Ba ca aia e asa, ba ca aia e pe dincolo.

[ Edited Sat Sep 13 2014, 02:13PM ]


Back to top
menucu
Sat Sep 13 2014, 02:12PM
Registered Member #12511
Joined: Mon Feb 25 2013, 08:09PM
Posts: 112
LINK: Click aici !

Salve!
Nu sunt profesionist...dar parerea mea e cã se meritã..e o orgã de incredere...salutãri....

[ Edited Sat Sep 13 2014, 02:14PM ]


Back to top
albundy
Sat Sep 13 2014, 02:23PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Pana la urma iti faci treaba cu ea. La banii aia ,poate si mai ieftin ca am mai vazut pe site-urile de anunturi multe la vanzare . Bine, am vazut la unii niste preturi astronomice, mai scumpe ca la magazin. Cerea unul 1300 de euro pe ea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
S-o gasesti poate la vreo ocazie la mana a 2a cu vreo 6-700 de euro, poate . altfel nu se merita sa dai 900-1000 de euro pe una la mana a2a cand la pretul asta o iei direct de noua .

Back to top
NxSound
Sat Sep 13 2014, 04:19PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
albundy a scris ...

NxSound a scris ...

Pa 600 merge pe manual cu automat pe mana dreapta exact ca la pa 2 3 etc ca sound ca aranjor in general un pic mai plin ca pa 2 amplificata parca e mai cu c....e la tonuri solo mai slaba ca pa 800 din cate am observat

manual nu doar cu dreapta sa faci manual si pe stanga sa mearga automatul. Manual cum se canta cu g800,la asta m-am referit eu . Nu poti sa dai in pa600 cu dai in g800. Am vazut destui "nebuni care faceau praf pana si tancurile g800 . Pai daca incape pa600 pe mana unui " nebun" de-asta ,la a 2a treaba cedeaza sigur . Eu la asta m-am referit cu manual. Cu automatul pe stanga si cu dreapta sa dai returnele si sa mai faci niste papadii acolo e alta mancare de peste . eu unul nu am vazut pe nimeni pana acum sa faca manual pe pa600 . mai tot ce am vazut ,canta cu automatul.
zaq a scris ...

Cu toate ca nu am avut ocazia sa pun mana pe un pa 600 dar, tinand cont de faptul ca am de 3 ani o yamaha psr 313 luata la mana adoua si suntem 3 "clapari" care care o butonam aproape non stop (trei pe o baba si aia slaba) si clapele nu au nici pe dracu .....mi-e greu sa cred ca pa 600 are o claviatura mai slaba decat jucarioara psr 313
Apropo de claviatura; am avut ocazia sa butonez o pa2x ,clapa nu avea bagate samplere se canta doar muzica usoara ,ce ma impresionat cel mai tare a fost claviatura ........ efectiv parca aveam alta mana,imi ieseau mult mai bine trilurile....acuma cand m-am intors la yamaha mea am senzatia ca ,clapele se "lipesc "de degete .
Va rog daca puteti sa-mi recomandati si mie un controler midi mai ieftin care macar sa se apropie la actiunea clapelor de cea de la pa2x

eu am cantat si pe pa1x si pa2x si pa3x si pa800 si pa600. Nu am cantat pe modelul ala de yamaha care il aia tu ca sa pot face o comparatie . nu toti trebuie sa se inteleaga bine cu ,claviatura unei clape anume. poate unora le place X ,altII se inteleg mai bine cu Y . Am cantat si pe pa80 si pe pa50. Ma rog , fiecare isi cumpara ce vrea ,ce ii place si ce ii permite bugetul. Acum noi degeaba suntem datatori cu parerea si cu sfatul. Pana la urma isi cumpara ce vrea. daca tine cont de pareriel noastre ramane bulversat .Ba ca aia e asa, ba ca aia e pe dincolo.


iti explicam ca face manual si si cu aotumat cu totul + bas si armonie MANUAL CE NU INTELEGI ? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


Back to top
acordeon84
Wed Nov 05 2014, 12:02AM
Registered Member #12694
Joined: Fri Apr 05 2013, 08:02PM
Posts: 35
Am si eu un PA 600 de citeva zile si pot spune cu certitudine ca la banii ei este o clapa bunișoara, din punct de vedere a claviaturii este mai slaba daca e sa comparam ca am si un GEM WK 8 le,pai aici chiar poti sa dai in claviatura cu betele de la toba si nu-i pasa de nimic in rest totul e ok, senzorul la ecran lucrează destul de bine cam atît la momentul de fata pot să-ți spun

Back to top
seby_69
Wed May 18 2016, 10:00PM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
nu mai vorbiti prostii,,in necunostinta de cauza,,,numai posessorii pot vorbi despre clapa,,printre care ma numesc si eu,,nu se moaie nu se-ndoaie..o am de 2 ani si ceva,,si n-am luat-o sa ma uit la ea...si foarte rar trece o zi fara s-o ating..si n-are o treaba..!!

Back to top
Serghei92
Wed May 18 2016, 11:43PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Prietene seby, te.ai trezit cam târziu cu 2 ani să răspunzi la subiectul asta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

Back to top
seby_69
Thu May 19 2016, 06:14AM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
clapa o am de 2 ani,,si nu e vorba cand m-am trezit eu,,,poate mai intereseaza pe cineva subiectul!..daca nu era interesant,,,ma gandesc ca-l stergeau admin--ii de pe forum!!
D-ne ajuta! tuturor!

Back to top
dughir
Thu May 19 2016, 07:55PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
1. Ca sound e ok. Am facut teste peste teste cu tot felul de semnale si convertoarele digital-analog sunt ok, nu apare fenomenul de aliere. Ce-i dai, aia scoate.
2. Clapele sunt proaste, dar totusi peste seria PSR de la Yamaha la feeling.
3. Daca tii orga la soare prea mult se ingalbenesc clapele. Am vazut asta la reprezentanta din Timisoara. Clapele albe se ingalbenisera cu umbre de la clapele negre. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
4. Claviatura, dupa un timp face valuri. La mine deja am diferente de 1mm intre clape. Dupa numai 4 luni. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif
5. Exista alternativa de OS cu sample editor. Nu e free, dar exista. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
Pizmete
Tue May 24 2016, 11:27PM

Registered Member #15627
Joined: Mon Jan 11 2016, 11:57PM
Posts: 45
E o clapa buna ,am cantat un an pe ea ...cand e noua e perfecta dar dupa putina "forja" o sa vezi ca butoanele si clapele lasa de dorit .. pur si simplu nu mai poti sa apesi butoane bine (trebuie sa apesi fix pe miloc ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )) si la clape incepuse sa se vada calitatea proasta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif dupa asta mi-am luat un pa2x (de care am fost foarte multumit ) si daca ai putea sa achizitionezi un pa2x care sa arate decent as zice ca ai facut o alegere foarte buna . N-am ce zice .. jos palaria pentru pa2x .
Parerea mea e sa iti achizitionezi un pa2x !

[ Edited Tue May 24 2016, 11:28PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap