Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
S-a lansat Pack-ul pentru Romania, pentru seria PSR"S"
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
djbossbest
Tue Oct 28 2014, 03:50PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Daniel_AD a scris ...

Acum realizez,cu cat este KORG inaintea la orice firma doar,datorita softului,iar asta nu face dacat sa ma intristeze!...canci concurenta,canci noutati ...pe termen lung!
Baietii care au lucrat la acest pachet,nu am decat sa-i felicit...atat au putut sa scoata dintr-o ''scula'' si nu e vina lor!
In 2014 se cere cu totul alt nivel,mult,mult mai avansat...pacat ca Yamaha inca,mai crede ca poate pacali!
Apropo;cat costa acest pachet?...59 euro?

PS; Sper ca nu am suparat pe nimeni cu acest comentariu dar,am spus ce am simtit,pe baza la ce am vazut si auzit!
Numai bine!

PS: Pe mine m-ati suparat cu acest comentariu,
korg-ul nu pacaleste cu jucariile care le-a scos???? Hai sa fim fair-play ca nici setul dvs pt jucarii nu rupe gura targului. Daca puteti face ceva mai bun cu yamaha cine va opreste??? se poate face si neoficial. d.p.d.v. muzical sunt prea mic sa critic eu dar ca om nu imi place aroganta dvs, pentru ca mai sunt oameni care fac ce faceti si dvs. Poate nu e cel mai tare set dar e un inceput pentru yamaha, cel putin oficial. Si la urma urmei fie korg sau yamaha banii tot acolo se duc.

Back to top
cozma1969
Tue Oct 28 2014, 09:56PM
Registered Member #6965
Joined: Fri Mar 06 2009, 12:58AM
Posts: 127
exact la aspectul prezentarii ma gandeam si eu ca a lipsit acel zambet pe buze, care te face sa mananci chiar daca nu ti-e foame...foarte rigid, dar parea Costel si putin emotionat...e bine...super si bravo pentru initiativa....
as vrea sa ii spun lui AD, ca, vorbind de PSR, nu este totul despre Yamaha...nu putem generaliza....sa nu uitam ca mai e drum pana la Tyros 4, 5....nu are rost sa pierdem timpul, ca nu este de acceptat sa spui ceva bun despre altceva, daca nu e Korg...pacat. oare aroganta nu se poate converti?

Back to top
IONICAVIP76
Wed Oct 29 2014, 12:15AM

Registered Member #36
Joined: Mon May 26 2008, 11:39PM
Posts: 99
Soundul este la nivelul anilor 2000 in materie de sampler. Este mult superior sunetul la aceasta generatie de clape lucrat de iulik de la tulcea.Si nu este angajat la yamaha...



[ Edited Wed Oct 29 2014, 12:38AM ]


Back to top
IONICAVIP76
Wed Oct 29 2014, 12:18AM

Registered Member #36
Joined: Mon May 26 2008, 11:39PM
Posts: 99
Alt demmo cu acelasi generatie si acelasi firma.Soundul de iulik este facut.


Si cand ne gandim ca acest sunet este lucrat acum un an.


[ Edited Wed Oct 29 2014, 12:34AM ]


Back to top
abdon
Wed Oct 29 2014, 12:47AM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
Si eu sunt de acord ca sunetul este mai bine prelucrat de catre Iulica, desi mi-ar prii sa am setul lui Costel Vatamanu, se simte ca este munca acolo, cat despre bataile de tambal, AD a studiat si a redat prin styluri mai original tambalul.

Sarcasmul lui AD nu este placut, in privinta pretului, sunt site-uri occidentale dedicate clapelor unde totul este pus gratis, si sunt muncite si acelea, de pilda psrtutorial, sau jososoft. Si asta am invatat-o de la ei, sa pun gratis la dispozitia tuturora munca mea, rasplata o voi primi Dincolo! ( pomana nu e valabila dupa ce am murit, sa o faca altii in numele meu )

Si apropo de subiect: Felicitari de prezentare, de realizare, multumesc lui Costel V, lui Iulik de la Tulcea, si celui care a deschis subiectul lui Calin! Un pas mare, o initiativa placuta pentru utilizatorii de Yamaha. Acum D. Andronescu a facut pentru Korg, cine se incumeta pentru Roland?

[ Edited Wed Oct 29 2014, 12:54AM ]


Back to top
remuscampean
Wed Oct 29 2014, 01:15AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
pustiulica a scris ...

Multumim pentru veste, Calin! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Foarte bun sunetul, din ce pot sa aud prin casti, sunt curios cum se aude pe amplificare.
Oricum faptul ca exista oameni pe care Yamaha i-a cooptat pentru a face un set cu specific romanesc consider ca este un lucru important, un mare pas inainte, in primul rand pentru iubitorii de muzica, pentru clapari si nu in ultimul rand pentru brand!
Ma bucura faptul ca s-a trezit si al doilea brand si sper sa se mai trezeasca si altii (aviz Roland)!
Cine spune si crede ca Romania (si sud-estul Europei) este o piata de neglijat pentru marii producatori se inseala amarnic si stiu ce vorbesc!

N-as vrea sa termin aceasta postare intr-o nota trista, dar nu pot sa nu remarc prezentarea mecanica, fara pic de presentation skills! O sa-mi spuneti ca omul este un muzician desavarsit si ca "nu le putem avea pe toate", dar asta nu este un argument, dovada ca cei din "afara" pot sa si cante, sa prezinte si sa ne arate si bucuria de a canta si ar fi bine sa invatam si noi sa ne vindem munca cu zambetul pe buze, da mai bine si atrage clienti! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Apreciez faptul ca spre final la "Jocul banatean" domnul Vatamanu zambeste si ne arata putin faptul ca face din pasiune tot ceea ce face! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Sanatate si respect pentru oamenii care muncesc si realizeaza lucruri pentru noi toti!
Marius


Si mie imi place ce vad/aud... legat de lipsa unui zambet relaxat, vine din timiditate si bun simț. Cred ca dupa nume si accent, domnul este basarabean; pentru cine are prieteni basarabeni stie ca sunt niste oameni cu un bun simț arhaic.

Cred ca asta explica aparenta lipsa de entuziasm, dar cu fiecare noua aparitie va fi din ce in ce mai usor.

Succes tuturor inițiativelor de acest gen!




Back to top
Costel_V
Wed Oct 29 2014, 07:53AM

Registered Member #4114
Joined: Sun Dec 14 2008, 11:17PM
Posts: 42
Multumesc tuturor, chiar si celor care nu ma sustin. A fost primul meu demo oficial, sper ca data viitoare sa fiu mai relaxat.

Back to top
Costel_V
Wed Oct 29 2014, 07:59AM

Registered Member #4114
Joined: Sun Dec 14 2008, 11:17PM
Posts: 42
IONICAVIP76 a scris ...

Alt demmo cu acelasi generatie si acelasi firma.Soundul de iulik este facut.


Si cand ne gandim ca acest sunet este lucrat acum un an.



Ionica Yamaha colaboreaza cu cei care creeaza styluri si nu fac copy paste de la altii. Stie prea bine Iulik ca in setul pe care la facut are styluri de la Onica AD si de la mine, poate si altii. Asa ca ce vorbim... ce set?

Back to top
Robert Craciun
Wed Oct 29 2014, 08:15AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
felicitari pentru munca depusa...mai ales ca sunt destui muzicanti care folosesc acest brand!...in principiu se poate lucra pe orice gen de clapa care are composer,seqvencer, sampler si o placa de sunet performanta...
numai ambitie si daruire sa ai (ca de critici nu te scuteste nimeni)!

Back to top
IONICAVIP76
Wed Oct 29 2014, 09:07AM

Registered Member #36
Joined: Mon May 26 2008, 11:39PM
Posts: 99
Yamaha colaboreaza cu cei care creeaza styluri si (sampler) sa nu ezitam sa spunem si sampler.Ritmurile sunt ok ,dar samplerul e asa cum am spus.La sampler Vasile Onica trebuia sa reprezinte Romania sau Iulik.Mai sunt si alti muzicanti ,, cu urechi'' in tara asta.Este parerea mea.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap