Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Software
 
<< Previous thread | Next thread >>
RECONSTRUCŢIE SOFT
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marand
Fri Jan 30 2015, 09:08AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Bună tuturor clape.ro !
Într-un subiect mai vechi m-am plâns de gravele consecinţe pe care le-am suferit datorită unui virus care mi-a distrus aproape toată baza de date(vreo 500Gb-mi-a distrus toate executabilele!)).Totuși, nu ştiu prin ce minune Style Work XT a scăpat(nu mă întrebaţi cum, că nu ştiu să vă explic)- în urma rulării unui program de recuperare date - însă trebuie să vă spun că NU KITUL PROGRAMULUI A SCĂPAT!! , ci folderul încare a fost instalat, în partiţia C.Şi mai curios mi se pare că, în absenţa kit-ului de instalare, programul funcționează corect!!!
Problema mea este următoarea : se poate construi un kit din folderul unde este instalat aceast program, astfel încât, la o eventuală reinstalare a sistemului de operare(când partiţia C ca fi formatată), kit-ul construit să declanşeze operațiunile specifice de instalare a acestui program?

Back to top
djbossbest
Fri Jan 30 2015, 11:38AM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Daca tot funcitioneaza programul fara instalare, poti face o arhiva cu sfx, nu cred ca poti face din programul gata instalat kitul. dar ce ti-am spus eu zic ca e ok


Back to top
admin
Fri Jan 30 2015, 11:42AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Ba da, se poate, am explicat deja aici: LINK: Click aici !

Posibile probleme care pot apărea:
- dacă tu creezi aplicaţia pe Windows XP iar ulterior o foloseşti pe Windows 7, 8, etc, este posibil să apară probleme. Este posibil, dar n-am spus "obligatoriu";
- valabil şi invers: dacă creezi aplicaţia pe Windows 7 sau mai nou, posibil să nu meargă pe Windows XP sau mai vechi;
- dacă se schimba configuraţia hardware (placa de bază, placă de sunet, etc), posibil de asemenea să nu meargă;
- este posibil ca anumite programe (ca de exemplu Style Works) să nu poată fi făcute corect, însă în majoritatea cazurilor, metoda funcţionează.

Ar mai fi şi alte metode, dar mult mai complicate ...

[ Edited Fri Jan 30 2015, 11:43AM ]


Back to top
marand
Fri Jan 30 2015, 04:11PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
admin a scris ...

Ba da, se poate, am explicat deja aici: LINK: Click aici !

Posibile probleme care pot apărea:
- dacă tu creezi aplicaţia pe Windows XP iar ulterior o foloseşti pe Windows 7, 8, etc, este posibil să apară probleme. Este posibil, dar n-am spus "obligatoriu";
- valabil şi invers: dacă creezi aplicaţia pe Windows 7 sau mai nou, posibil să nu meargă pe Windows XP sau mai vechi;
- dacă se schimba configuraţia hardware (placa de bază, placă de sunet, etc), posibil de asemenea să nu meargă;
- este posibil ca anumite programe (ca de exemplu Style Works) să nu poată fi făcute corect, însă în majoritatea cazurilor, metoda funcţionează.

Ar mai fi şi alte metode, dar mult mai complicate ...


Mulțumesc pentru răspuns şi totodată scuze pentru faptul că nu mi-am dat seama că trebuia să fac unele precizări.Le fac, însă, acum :
1.Înainte de virusare,(deci de pierderea/distrugerea executabilelor), cât şi după devirusare/formatare, am folosit şi folosesc S.O. Windows 7 Ultimate, SP1.Deci aplicaţia a fost creată pe S.O. menţionat şi acum rulează pe acelaşi S.O.
2.Kit-ul Style Works l-am avut pe un HDD extern.
3.Nu am schimbat nimic din configuraţia hardware.Foarte ciudat mi se pare, însă, faptul că acum, laptop-ul nu mai ''vede'' HDD extern deloc, deşi, dacă acelaşi HDD îl conectez la un televizor smart înregistrază şi redă ceeace a înregistrat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_idk.gif Habar nu am ceeace aş putea să-i fac acestui HDD extern ca să îl pot conecta la laptop şi să-l folosesc cum l-am folosit şi până acum...(L-am conectat şi la alte laptop-uri şi nici acelea nu l-au ''văzut''...Pur şi simplu, nu mai înţeleg nimic....)
Nelămuriri pe care le am legătură cu link-ul pe care mi l-ai dat:
1.Aş vrea să te întreb ce se înţelege prin ''aplicaţie portabilă''?Cumva, te referi la acele aplicaţii care, stocate fiind pe Hdd extern, stick, etc., pot fi transferate/instalate pe altele suporturi, de exemplu Hdd intern?
2.Softul de care vorbesc are un patch...cred că ştii la ce mă refer...Prin folosirea programului Cameyo acest patch va mai fi vizibil şi va putea fi instalat în acelaşi mod ca înainte?(Îm lipsa acestui patch programul va rula în versiunea demo...).





Back to top
admin
Sat Jan 31 2015, 03:10AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Am să-ţi răspund punctual:

1) - Înseamnă că, va trebui să copiezi doar aplicaţia respectivă unde vrei tu şi ea va rula pur şi simplu, indiferent dacă este pe PC, pe stick, pe HDD extern, etc ...

2) - Toată treaba funcţionează în felul următor: Cameyo face o "poză" a sistemului tău de operare înainte de instalarea programului. Tu instalezi programul, apoi el mai face o "poză" sistemului de operare şi "vede" ce s-a schimbat comparativ cu "poza" anterioară. Din aceste "diferenţe", el "ştie" ce fişiere trebuie să "culeagă" pentru a construi KIT-ul portabil ...

Cât despre problema ta cu hard diskul pe care nu ţi-l vede, am explicat deja pe aici: LINK: Click aici !

Spor ...

Back to top
VaseaB
Sat Jan 31 2015, 09:13AM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
Legat de portabilitate ti-a explicat admin, legat de problema cu HDD -ul, cumva TV-ul tau este Samsung? Nu vei putea sa vezi ceea ce inregistrezi cu TV-ul pe niciun laptop/pc deoarece TV-ul ti-a formatat HDD-ul in alt sistem de fiesiere (ex. sistem de fisiere:NTFS, FAT32 ). Din cauza drepturilor de autor nu vei putea vedea continutul inregistrat decat pe TV (din ce am citit pe forumul Samsung vizualizarea se face doar pe acel TV, pe altul nu va merge chiar daca e acelasi model). Ca sa poti folosi acel HDD (aici ma refer la orice altceva in afara de inregistrari cu TV-ul ) trebuie sa il formatezi in laptop/pc.

Back to top
marand
Sat Jan 31 2015, 10:54AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
admin a scris ...

Am să-ţi răspund punctual:

1) - Înseamnă că, va trebui să copiezi doar aplicaţia respectivă unde vrei tu şi ea va rula pur şi simplu, indiferent dacă este pe PC, pe stick, pe HDD extern, etc ...

2) - Toată treaba funcţionează în felul următor: Cameyo face o "poză" a sistemului tău de operare înainte de instalarea programului. Tu instalezi programul, apoi el mai face o "poză" sistemului de operare şi "vede" ce s-a schimbat comparativ cu "poza" anterioară. Din aceste "diferenţe", el "ştie" ce fişiere trebuie să "culeagă" pentru a construi KIT-ul portabil ...

Cât despre problema ta cu hard diskul pe care nu ţi-l vede, am explicat deja pe aici: LINK: Click aici !

Spor ...


Punctele 1şi 2 le-am înţeles şi îţi mulțumesc pentru ajutor.
Relativ, însă, la HDD extern, trebuie să-ţi spun că la clic dreapta pe acesta, (în Disk Management),nu am active decât comenzile Delete Volume şi Help.Celelalte comenzi sunt inactive... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif



Back to top
marand
Sat Jan 31 2015, 11:07AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
VaseaB a scris ...

Legat de portabilitate ti-a explicat admin, legat de problema cu HDD -ul, cumva TV-ul tau este Samsung? Nu vei putea sa vezi ceea ce inregistrezi cu TV-ul pe niciun laptop/pc deoarece TV-ul ti-a formatat HDD-ul in alt sistem de fiesiere (ex. sistem de fisiere:NTFS, FAT32 ). Din cauza drepturilor de autor nu vei putea vedea continutul inregistrat decat pe TV (din ce am citit pe forumul Samsung vizualizarea se face doar pe acel TV, pe altul nu va merge chiar daca e acelasi model). Ca sa poti folosi acel HDD (aici ma refer la orice altceva in afara de inregistrari cu TV-ul ) trebuie sa il formatezi in laptop/pc.


Am un TV Lg.Acesta îmi permite formatare NTFS.Însă, observaţia legată de drepturile de autor s-ar putea să fie valabilă.Întrebarea pe care aş pune-o, însă, ar fi următoarea;dacă aş avea un PC cu placă TV care permite capturarea(înregistrarea) emisiunulor TV, atunci ce relevenţă ar mai putea avea acțiunea drepturilor de autor?Şi pe de altă parte, există televiziuni care nu aplică drepturile de autor tuturor emisiunilor.Oricum, aceasta este o problemă pe care nu am putut să o verific pentru că Hdd meu extern nu poate fi folosit din motivele scrise mai sus.


Back to top
VaseaB
Sat Jan 31 2015, 12:58PM

Registered Member #49
Joined: Fri May 30 2008, 10:03AM
Posts: 436
Probabil ca producatorii de TV-uri au implementat chestia asta cu drepturile de autor ( citeste aici LINK: Click aici ! ). Ti-am spus, Samsungul asa face. Probabil si LG-ul. Ca sa formatezi HDD-ul in laptop/pc, incearca sa folosesti Partition Magic . Conecteaza HDD-ul extern la laptop, deschide Partition Magic si ar trebui sa vezi toate partitiile printre care si HDD-ul tau. Daca iti vede , dai click dreapta si "format".

[ Edited Sat Jan 31 2015, 02:28PM ]


Back to top
leu
Sat Jan 31 2015, 03:31PM

Registered Member #2235
Joined: Sun Oct 12 2008, 09:44PM
Posts: 107
N-ar fi mai simplu sa faci rost de programul respectiv(executabilul) ca sa-l ai,si sa-l poti instala ori de cate ori vrei? cat despre HDD e posibil ca ai pierdut toate datele ori il formatezi ori il duci la o firma de reparatii poate reusesc ei cu vreun soft sa-ti salveze datele,dar binenteles iti mai trebuie unul sa cumperi pe care sa le copii daca reusesc ei.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap