Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pozitionare boxe anti-microfonie, control, etc.
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victor_petrescu
Wed Apr 22 2015, 11:23AM

Registered Member #1769
Joined: Thu Sep 25 2008, 10:34AM
Posts: 255
cea mai buna solutie ar fi pozitionarea boxelor in fata si pentru control casti in ear(nu neaparat wireless)
microfonia (cel putin la mine) apare datorita eq-ului pe reverb si faptului ca folosesc preamp in preamp(pt voce).

Crossoverul cu analiza spectrala e cu dus si intors.ar trebui un pa imperecheat perfect o sala analizata in 2 situatii(plina si goala) si repere multiple pt microfoanele de crossover.
Nu am auzit pe nici un sunetist care a folosit asa ceva sa fie multumit de rezultat.
Feedback destroyerul e o solutie dar trebuie luat in considerare faptul ca taie frecvente din sunet.
Deci cea mai ok solutie ar fi sa ducem boxele cat se poate de departe de microfoane.

Back to top
sarac.lipit
Wed Apr 22 2015, 12:53PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Singurul reglaj e urletul mesenilor cînd discutã.
Dacã se apleacã unu spre altu...e tãrișor
Dacã țipã e tare
Dacã dau ca nebunii din mîini și urlã e supãrãtor de tare
Dacã-s crispați, tac și privesc spre ușã...e ok!! Nu vei mai fi chemat indiferent cum cînți și pe cîte parale...


[ Edited Wed Apr 22 2015, 12:56PM ]


Back to top
sorin_korg
Wed Apr 22 2015, 01:02PM
Registered Member #11111
Joined: Sat Jun 23 2012, 09:53AM
Posts: 86
Intr-o sala cu acustica buna nu este nevoie de nimic complicat pentru un sunet de calitate la volum normal de auditie.Prostia este a patronilor care nu tin cont de acest aspect foarte imortant atunci cant isi construiesc un salon de nunti.Restaurantele vechi majoritatea aveau cel putin mocheta pe jos care ajuta mult in acest sens.Cu cat este sala mai calitativa fonic cu atat nu necesita volum mare pe boxe.O alta problema constatata de mine este aceea ca multe trupe canta din principiu la un volum insuportabil de mare mai ales cand vorbim de manele.Este deja un viciu acest aspect.Creaza haos si disconfort fonic pentru invitati.Nu de mult am asistat , cum din cauza lautarilor au plecat in mijlocul petrecerii 70% din invitati.

Back to top
Daniel_AD
Wed Apr 22 2015, 01:38PM
Guest
Saracele mixere digitale,au aparut pe piata de ceva vreme!
Eu nu mai stiu ce e aia microfonie,de mult!
Boxe active si mixer digital,te rasfeti!!
Mai e ceva; marja de freqvente la microfoane,eu va recomand Line6 XD-V75,merge de la 20Hz la 20Khz adica,reda freqventele vocii natural,la fel si la instrumente acustice,suflatori s.a.m.d..eu merg cu reglajele ZERO EQ pe mixerul digital,putina compresie,putin efect si gata! Mixerul face automat GAIN-ul,Gate,Hi Pass filter,suna ca in Studio!
Solistii,sa-si cumpere casti in ear,daca vor volum mare sa "se auda ei"!
Cine nu tine cont de specificatiile sculelor,asa pateste...zarva!!

[ Edited Wed Apr 22 2015, 01:43PM ]


Back to top
viorel t
Wed Apr 22 2015, 11:29PM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
La mine chiar e o problema ,suntem 4 membri in formatie si cantam toti cu vocile mai aproape tot programul,doua soliste prime si eu cu chitaristul facem voci, cantam multa usoara,sunt 4 microfoane deschise ......cred ca o metoda sunt castile altfel nu vad cum...

Back to top
sarac.lipit
Thu Apr 23 2015, 03:28PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
- BETA A au microfonia minimã...pen cã tre sã cînți în ele...cum te depãrtezi...tigãițã se aude
- Direcționale

[ Edited Thu Apr 23 2015, 04:55PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap