Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland Lucina AX-09
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sabinescu2006
Sun Apr 26 2015, 08:06PM

Registered Member #9527
Joined: Tue Jun 29 2010, 01:01PM
Posts: 15
Salutare tuturor, detin de ceva vreme un roland lucina! Am fost la cateva evenimente cu el , este ok dar pentru folclor nu are suficiente tonuri . Am cateva idei dar nu stiu exact ce varianta sa aleg . Clar imi doresc "ceva" care sa mearga cu samplere, sa am posibilitatea oricand de un upgrade de tonuri!
Prima varianta ar fi cu ajutorul unui laptop sau macbook cu unul dintre softurile kontakt sau samplewiz.
Samplewiz merge si cu ipad sau iphone .
A doua varianta ar fi cu Juzisound!
As dorii sa ma sfatuiti ce sa aleg ,varianta "software" cu laptop ,macbook ,ipad ,iphone sau varianta "hardware" cu juzisound?
Va multumesc!

Back to top
sarac.lipit
Sun Apr 26 2015, 08:44PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
juzy
eftin şi fără bătăi de cap...
personal aş introduce maţele lui juzy în Lucina...

[ Edited Sun Apr 26 2015, 08:45PM ]


Back to top
sabinescu2006
Mon Apr 27 2015, 10:43PM

Registered Member #9527
Joined: Tue Jun 29 2010, 01:01PM
Posts: 15
Ma deruteaza alimentarea lui . Vad in imagini ca se alimenteaza la 220 v . are cineva idee daca are transformator interior sau ceva sursa separata?Cautand pe internet am gasit ca si a bagat cineva in acordeon si altcineva in korg pa800 . Am tot cautat poze cu interiorul lui juzisound dar nu am gasit!

Back to top
sarac.lipit
Mon Apr 27 2015, 11:00PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
păi ar trebui să fie o plăcuţă, un display şi o sursă de alimentare

Back to top
sabinescu2006
Mon Oct 26 2015, 09:23AM

Registered Member #9527
Joined: Tue Jun 29 2010, 01:01PM
Posts: 15
Am achizitionat un modul juzi sound pentru lucina si un midi wireless de la m-audio , inca nu am reusit sa fac butonul de volum sa mearga, cand sant langa el este ca pot da mai tare sau mai incet din modul dar daca nu sant este deranjant! Stie cineva daca se poate face sa mearga volumul si cum? Multumesc!

Back to top
OzzY
Mon Oct 26 2015, 06:51PM

Registered Member #14132
Joined: Tue Apr 22 2014, 03:10PM
Posts: 272
Aceeasi problema cu volumul am avut-o si eu cu roland ax synth

Back to top
sabinescu2006
Mon Oct 26 2015, 09:40PM

Registered Member #9527
Joined: Tue Jun 29 2010, 01:01PM
Posts: 15
OzzY a scris ...

Aceeasi problema cu volumul am avut-o si eu cu roland ax synth

Si ati gasit rezolvarea?

Back to top
sabinescu2006
Fri Apr 08 2016, 10:28PM

Registered Member #9527
Joined: Tue Jun 29 2010, 01:01PM
Posts: 15
Am gasit o rezolvare a problemei cu volumul la roland lucina!
Se poate seta ca intrarea pentru pedala sa fie si pentru volum (setabila din meniu). Ca si test am legat un potentiometru de 10 K si am testat ... merge perfect , am cantat asa 2 evenimente potentiometrul punandul pe o placa si lipit cu banda dublu adeziva.
Acuma Lucina mea e bucati , incerc sa ii bag un modul midi wireless intern si un potentiometru de volum sa nu mai am fire legate de mine.

Back to top
DorelC
Fri Apr 08 2016, 11:38PM

Registered Member #15598
Joined: Sat Jan 02 2016, 01:58PM
Posts: 267
Sabinescu cu alte cuvinte vorbesti de o pedala de expresie din care ai scos potentiometrul. Eu am ceva experienta cu keyboardurile astea mai pastrez si acum varianta rosie care a fost prima de la Roland. Lucina si AX Synth nu sunt specializate pe midi avand tonuri interne. Deci poti accesa numai tonuri master nu variatiuni dintr-un modul care corespunde cu tonul din keyboard. Pe primele variante poti stabili si memora foarte exact locatia tonului dintr-un modul sau clapa. Deci ai acces la PC, CC-0 si CC-32. Potentiometrele de pe Lucina si Synth sunt unele simple numai de volum pe iesirea audio. Varianta care o am eu si AX7 cea alba nu au tonuri interne de aceea au un potentiometru de date pe care poti asigura diferiti controleri. In cazul nostru CC 11 este expresia si CC 7 volumul. Asta este explicatia. Eu ma mir de solutia gasita de tine daca functioneaza prin midi. Colegul meu are o Lucina si ii e cam incomoda localizarea potentiometrului de volum. Daca era undeva la indemana la mana dreapta era mult mai bine.

Back to top
sabinescu2006
Sat Apr 09 2016, 08:03AM

Registered Member #9527
Joined: Tue Jun 29 2010, 01:01PM
Posts: 15
Nu putem spune ca Lucina nu este specializata pe midi ... Eu o folosesc prin JuziSound...in manual explica clar ce functii poate avea intrarea de pedala si inclusiv volumul pe CC7. Am setat modulul astfel incat eu nu il mai ating, absolut ori ce comanda o pot face din Lucina , inclusiv am memorat toate tonurile preferate ( cateodata chiar uit ca are tonuri interne...).
Am stabilit si memorat foarte exact locatia tonului din modul astfel incat sa nu mai umblu la modul ci doar la Lucina!!!( intradevar a durat ceva!!!modulul a trebuit setat! nu Lucina!!!)
Astazi ma gandesc unde sa amplasez potentiometrul . O zi buna!

[ Edited Sat Apr 09 2016, 08:07AM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap