Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
New KING, KORG Pa4x Oficial !!!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Serghei92
Tue Sep 22 2015, 10:21PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Aici nu dau dreptate colegului de mai sus. Este un thread deschis în sectiunea korg, unde se discuta numai de korg, nici dintr-un caz nu o sa fie laudata altă firma, mai ales ca e vb si de dl AD. Deci....cui nu-i place ceea ce se scrie aici, este invitat în sectiunea corespunzatoare lui. Sa vorbeasca si "yamahistii" despre korg ca nu are nush ce, si sa vezi daca m-oi supara eu vreodata. Dar chestia este ca de...nu prea are cu ce ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif . Asa ca off topic...nu sunt fan AD, nu folosesc mai nimic din ce produce dumnealui deoarece nu mi se potriveste zonei...insa apreciez ca munca lui este folositoare multor oameni. Respect si numai bine!

Back to top
s_cristi
Tue Sep 22 2015, 10:33PM

Registered Member #1965
Joined: Fri Oct 03 2008, 03:37PM
Posts: 356
Sa invata sa scrie si Yamaha cu litera mare. Macar din respect pentru munca japonezilor (aia fac si chitare, si piane, si saxofoane, si trompete, tobe, etc...).
S-a scremut si Korg si a 'iesit' un arranger.

Hai sictir to myself!

[ Edited Tue Sep 22 2015, 10:40PM ]


Back to top
gigiflo
Tue Sep 22 2015, 10:48PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Aici nu e vorba de Korg sau Yamaha...E vorba de respect pentru reusitele fiecaruia.
Daca nu-ti respecti competitorul, nu vei gasi nici tu respect.
PS: Suprematia absoluta nu o detine nimeni, ci este impartita.

Back to top
Kmcoio
Tue Sep 22 2015, 11:38PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Ei da...deja lumea vinde pa3...bucuria mea. Poate imi iau si eu unul.:)) Repet. Fratilor, cautati pe youtube demonstratia lui Peter Bartmaans de la Suceava, pe Tyros 5. Si ascultati. Apoi ascultati Diamantul...s-ar putea sa vi se para de sticla apoi, nu de diamant. Dar are 400 de mb Ram...va dati seama?:))

[ Edited Tue Sep 22 2015, 11:39PM ]


Back to top
cantlaclapa
Wed Sep 23 2015, 06:16AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
pe bune ca sunt si rautati mari la mijloc eu chiar nu inteleg rautatile astea deloc si discutii de 2 lei

a iesit pa 4 x pe piata ? foarte bine cei care doriti sa o cumparati nu aveti decat sa mergeti la magazinele de specialitate sa o probati sa o testati si sa faceti comparatii iar apoi daca va convine o cumparati si daca nu la revedere ce e asa complicat ?

apoi legat de Andronescu eu zic sa-l lasati mai moale pt ca sunt multi dintre voi care vorbiti in fel si chip dar nu aveti habar cu ce se mananca o clapa incepand de la constructia unui ton apoi constructia unui style cu tonul sau tonurile respective si apoi masterizarea lui si nu in ultimul rand faptul ca mai trebuie si sa cantati cu ele ... e adevarat ca omul e ca si oricare altul si cu bune si cu rele ... si eu am avut destule clinciuri cu el ... e clar ca nu a facut un set sa multumeasca pe toata lumea... a facut ca sa vanda daca poate si bravo lui si-a gasit prosti destui ... dar faptul ca a muncit pe clape si le cunoastea trebuie recunoscut la orice ora si trebuie respectata macar munca ce a depus-o si timpul acordat pt asta macar atat ! doar cei care nu ati mancat nopti intregi langa o clapa nu stiti ce vorbiti sau ma rog scrieti ! eu cand mi-am cumparat korg nu stiam nimic sa butonez la el dar omu ma initiat si mi-a acordat timp din viata lui ca sa-mi explice ce si cum si credeti-ma ca stie inca multe lucruri pe care altii nici nu le viseaza despre clape .... eu datorita lui pot sa spun ca pot sa-mi aranjez clapa dupa sufletul meu chiar daca nu folosesc nici un ton sau style de la el fiindca asta e optional ... in rest si eu m-am trantit cu el de multe ori mai pt lucruri marunte sau nu ... dar de respectat trebuie respectat pt ca a muncit cu clapele si a invatat pe multi care au vrut sa invete sa lucreze cu ele ! la orice ora din zi sau noapte recunosc ca ma ajutat Andronescu si-i multumesc oricand in rest ca nu sunt de acord intotdeauna cu ce scrie sau ce face asta e viata fiecare avem dreptul sa facem fapte bune sau rele pt ca suntem egali pe pamant !
pace si colaborare si multa sanatate si putere de munca pe clapele voastre !

Back to top
Daniel_AD
Wed Sep 23 2015, 06:33AM
Guest
A fost o simpla "greseala" de scriere legat de Yamaha...am editat! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Nu e vina mea ca firmele competitoare firmei KORG sunt in urma mult!
KORG Kronos e la distanta de ani lumina fata de restul!
Pa4x - DIAMANUL este de departe cel mai util si performant arranger la ora actuala,defapt daca stau si ma gandesc,nici macar Pa3x sau chiar Pa600 nu are competitor de la alta firma,iar aici vorbesc ca posibilitati si utilitate!
Eu va spun adevarul...nu e obligatoriu ca toti sa fie de acord cu mine!!!
Partea rea este ca,majoritatea competitorilor sunt in stadiul de experiment la capitolul arranger si sampler,pe cand KORG lucreaza foarte avansat.
Eu nu sunt fanaticul unei firme anume,asta nu inteleg multi dar cand vad ca am cu ce lucra,automat vorbesc despre firma respectiva sau modelul respectiv,iar aici ma refer la mana libera data utilizatorului,ca de reglat pe statie la cantare,mai depinde si de statie sau nivelul de pregatire al fiecaruia!
Asa de gasit nod in papura ,e neinteresant!!
Pana la urma sunt doar niste unelte pentru a ne usura munca sau a ne pune ideile in practica,nimic mai mult!
Eu inca astept sa iasa arrangerul KORG Hibrid,intre seria PA si Kronos,iar atunci se va face liniste deplina!
Lucrez cu orgile de peste 30 de ani dar,KRONOS 2 e un monstru si nu cred ca am sa-l pot intelege 100% vreodata,mai ales ca are posibilitati nelimitate in a creea sunet,9 masini profesionale de facut sunet!!
Aseara am facut cateva experimente cu oscilatoarele din Pa3x,avand la baza oscilatoarele din KRONOS,rezultatul o sa-l aflati in viitor(sper)!!
Am ajuns la concluzia ca KORG a dorit sa nu seteze oscilatoarele din Pa -uri,le-a facut mai "de vara" in comparatie cu cele din Kronos,cu toate ca cele din seria Pa sunt mult mai complexe si mai numeroase(24OSC)! Daca setau PCM-urile din PA-uri cum trebuie,isi dadeau peste picioare la KRONOS! Eu am facut oscilatoarele din Pa3x ca in Kronos si am comparat...rezultatul este fenomenal dar,cine sta sa ia la mana toata banka de sunete de fabrica?!?!?!?...nici macar eu nu am rabdare! Totusi e o mare portita deschisa,lasata undeva in umbra,pe care sunt convins ca o s-o activeze,cand o sa considere ei!
Urmaream filmarile postate deja pe youtube cu Pa4x-DIAMANUL si am descoperit cateva noutati,inca nespuse sau sesizate de majoritatea,in editare sound si nu numai!
Sincer,simt ca nu mai am rabdare sa-mi soseasca Pa4x,mai ales sa experimentez INSERT FX si SF2-urile deja lucrate!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
SET-ul AD&MC la Pa3x are 130Mb necompresat,la Pa4x daca o sa-l pot incadra undeva la 300Mb si sa las 100Mb liberi,o sa fie exceptional din punctul meu de vedere! Decat semplere multe care se repeta,mai bine un pachet cu tonuri,cu tot ce ai nevoie,ca la Style e bine sa ramana mana libera adica necriptate,asa e corect...asa se mai bucura de materialele mele si cei care detin clape de la alte firme,iar aici trebuie punctat posibilitatea de Export Syle to Midi din clapele KORG,deci o mare functie utila,pe care cei de la alte firme ar trebui sa o aprecieze!!!!
Viitorul este asigurat deja la KORG Pa4x-DIAMANUL ,ramane doar sa-l descoperim impreuna!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Sanatate si sa auzim numai de bine!

[ Edited Wed Sep 23 2015, 08:03AM ]


Back to top
sarac.lipit
Wed Sep 23 2015, 08:31AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
întrebare simplă.
dacă Pax-3-4 nu ar avea sampling, cît ar costa?
mie-mi place cum sună pax3, dar nick'ul nu mă lasă...încă să investesc... vă daţi seama...Aş lua unu' mai eftior...

pîs
Daniel, Em2000 de 16 ani converteşte songuri în STL/STH. Exportul ritmului în mid e o jucărie de adormit biberoanele.. . dai REC şi gata...

[ Edited Wed Sep 23 2015, 08:40AM ]


Back to top
Daniel_AD
Wed Sep 23 2015, 11:11AM
Guest
sarac.lipit a scris ...

întrebare simplă.
dacă Pax-3-4 nu ar avea sampling, cît ar costa?
mie-mi place cum sună pax3, dar nick'ul nu mă lasă...încă să investesc... vă daţi seama...Aş lua unu' mai eftior...

pîs
Daniel, Em2000 de 16 ani converteşte songuri în STL/STH. Exportul ritmului în mid e o jucărie de adormit biberoanele.. . dai REC şi gata...


Nu stiu cat ar merita un korg fara sampler dar,stiu sigur ca as avea impresia ca sunt in anii 80' sau 90' daca un KORG nu ar avea sampler!!
Eu am Integra 7 plus alte masini Roland,asa ca sunt familializat cu tot ce a scos Roland mai bun,totusi KORG e cu mult inaintea celorlalte branduri tocmai in primul rand pentru Sampler,uite aici sa-ti confirm; LINK: Click aici !
Probabil tu ai dreptate dar stiu sigur,ca sa stai sa Rec la Style-uri de KORG cu 6CV pe fiecare variatiune,probabil te prinde anul 3000!!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Asa,ti apasat doua butoane si se exporta tot Style-uri cu "mate" cu tot in 2 secunde! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )))))

[ Edited Wed Sep 23 2015, 12:33PM ]


Back to top
NxSound
Wed Sep 23 2015, 12:59PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Punei lui vasile etc .. pa 10 in mana si tot nu suna punei lui paulica in mana pa 50 si suna belea clapa te ajuta in unele cazuri nu si in a canta mai bine vorba aia caru mic se compenseasa cu limuzina mare etc si dejeaba 100 0de discutii daca nu e instrumentul in fata !

Back to top
Daniel_AD
Wed Sep 23 2015, 01:07PM
Guest
Tocmai ce am primit confirmarea,ca zi a ajuns lotul de KORG Pa4x la MC MUSIC si tot azi cei care deja au cumparat-o, or sa se bucure azi de ea!
Asa ca asteptam DEMO si impresii!
Sa le stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ele! =D>

[ Edited Wed Sep 23 2015, 03:06PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap