Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
New KING, KORG Pa4x Oficial !!!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
adryan81
Thu Apr 21 2016, 03:10PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Exact, stiu asta fiindca am avut si un pa600, ideea e ca in pa3 se putea, oricum e un pic ciudat cu setlist-ul acesta, in sensul ca oricum nu o sa il mai pot folosi cum o faceam pe pa3 cu performance, la pa4 cand apas pe bank-ul piano de exemplu, fiindca acolo am eu combinatiile de tonuri, el imi si selecteaza direct primul ton din acest grup, adica prima pozitie, care in cazul meu e pian....eu de exemplu poate vreau un ton de acordeon care e la pozitia 4. O sa trebuiasca sa ma obisnuiesc cu acest mod de lucru nou, asta sa fie singurul necaz ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
Acum am citit mesajul tau Daniel....ar fi grozav sa fie asa, am sa incerc sa fac ce mi-ai zis cand o sa ajung acasa. Multumesc mult

[ Edited Thu Apr 21 2016, 03:12PM ]


Back to top
Daniel_AD
Thu Apr 21 2016, 03:25PM
Guest
adryan81 a scris ...

Exact, stiu asta fiindca am avut si un pa600, ideea e ca in pa3 se putea, oricum e un pic ciudat cu setlist-ul acesta, in sensul ca oricum nu o sa il mai pot folosi cum o faceam pe pa3 cu performance, la pa4 cand apas pe bank-ul piano de exemplu, fiindca acolo am eu combinatiile de tonuri, el imi si selecteaza direct primul ton din acest grup, adica prima pozitie, care in cazul meu e pian....eu de exemplu poate vreau un ton de acordeon care e la pozitia 4. O sa trebuiasca sa ma obisnuiesc cu acest mod de lucru nou, asta sa fie singurul necaz ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
Acum am citit mesajul tau Daniel....ar fi grozav sa fie asa, am sa incerc sa fac ce mi-ai zis cand o sa ajung acasa. Multumesc mult


Stiu ce spui cu apasarea dar, aici iti recomand putina ordine si sunt sigur ca nu toate setarile din locatiile de fabrica sunt pentru ce vrei tu!
Ordinea in Pa4x este esentiala si ca sa-ti sugerez cum sa faci!
Puneti tonurile tale favorite la inceput de lista pe categorii de instrumente!
EXP; La sectiunea PIANO, pune la prima pozitie pianul tau favorit, la fel si la accordioane, chitari, saxofoane s.a.m.d, asa in momentul cand apesi butonul se selecteaza automat....asta e si logica noului soft!
Eu stiu ca fiecare vrea sa pastreze intacta lista de fabrica dar, asta nu inseamna ca e si utila in toate cazurile!
In KORG ai mana libera sa o setezi si organizezi dupa bunul plac!
ORDINE, ORDINE, ORDINE....cand pleci ordonat, totul vine de la sine, iar functionare este 100%!
Eu am modificat mai tot inclusiv style si tonuri din bancurile clapei si suna altceva, total diferit de ce aveti voi!
NU am nevoie de 1300+ styleuri sau 1400+ tonuri, am pastrat tot ce am nevoie pentru utilitate pe categorii de genuri muzicale si le-am setat dupa gustul meu si chiar suna bestial pentru mine!
Cred ca Pa4x meu e unicat, iar aici vorbesc fara semplere...semplerele noi sunt alta treaba dar inca nu vreu sa vorbesc.
Succes si astept confirmarea ta daca merge cum am zis!



[ Edited Thu Apr 21 2016, 03:32PM ]


Back to top
adryan81
Thu Apr 21 2016, 03:47PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Multumesc mult pentru sfaturi, crede-ma ca pentru ordinea si curatenia din pa3 tie iti sunt dator fiindca din tutorialele tale am invatat muuuulte lucruri utile....iar rezultatul mi-a placut. E foarte logic ce spui cu tonurile aranjate pe bancuri....chiar am sa fac lucrul acesta, cu toate ca m-am gandit si la varianta sa imi pun toate cele 4 sts-uri aranjate cu tonurile necesare style-ului respectiv, fiindca in pa3 aveam maxim 2 sts-uri si in rest lucram cu performance. Abia o am de 2 zile, intr-o luna o fac bibelou, iar cu tonurile si style-urile de fabrica, ai mare dreptate, m-am jucat si eu cu niste tonuri si style-uri si asa e, suna extraordinar doar cu un pic de adjustari. Korg-ul nu e o clapa pentru puturosi, care sa o cumpere si sa plece la cantat cu ea, te lasa pe tine ca utilizator sa iti reglezi totul dupa urechea ta, fiindca stim ca gusturile nu se potrivesc.

Back to top
myrcyone
Thu Apr 21 2016, 04:01PM

Registered Member #289
Joined: Tue Jul 08 2008, 06:04PM
Posts: 105
Of ! Ori eu nu explic bine ori voi nu ma intelegeti.Am bagat acum 5 min. 1.2.0 apoi fara sa incarc vreun set am ales un ritm din fabrica, l-am salvat intr-un user-fav. apoi l-am modulat +2 sa zicem , l-am salvat din nou.Am reradus clapa la 0 modulatie iar cand am rechemat stilul salvat in user tot nu s-a schimbat modulat asa cum l-am salvat.Mentionez ca Global-Master Transpose este DESCHIS lacatelul.Am verificat si la Tuning-Style and Keyboard Tracks...immmediate.Eu cred totusi ca e o eroare de soft.

Back to top
geogenesys
Thu Apr 21 2016, 04:12PM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
AD, reprezinti cumva Korg, imi accepti tu scuzele cumva? Oficial nu esti angajat Korg asa ca eu zic ca ai intrecut masura....cine merita critici sa si le asume....Cum fac sa sterg mai multe deodata? Si inca o intrebare cum se reseteaza de fapt Pa4 in afara de Factory restore, de ce adica sa nu am posibilitatea sa sterg ce vreu si sa-mi continui treaba? Si te rog sa raspunzi si sa demonstrezi ceva....inainte de a scoate setul AD ai zis ca ai semplat tambalul lui Cristi Nuca care se regaseste probabil, dupa spusele tale, in Tambal open si closed....demonstreaza te rog....si apoi , daca mai e nevoie, am sa-l rog pe Alex, tambalistul, fostul, lui Nuca sa zica si el cate ceva despre asta.....de acord??? deocamdata imi reprim impulsivitatea si astept raspunsul...si apoi o sa te rog sa raspunzi si la alte intrebari, tot cu diplomatia cu care mi-ai intors cuvintele...spun asta pt ca chiar nu era cazul sa -mi vb urat... si orice ai zice era mult mai simplu si mai util inainte decat sa iau la mana pe fiecare in parte....prea multe operatii inutile...daca Korg era firma ta, intelegeam, daca erai angajat intelegeam, dar ai intrecut masura cum o faci cam cu toata lumea....orice firma de instrumente serioase nu are obiectii de la clienti chiar si dupa al 4-lea OS....

[ Edited Thu Apr 21 2016, 04:17PM ]


Back to top
myrcyone
Thu Apr 21 2016, 04:17PM

Registered Member #289
Joined: Tue Jul 08 2008, 06:04PM
Posts: 105
Buuun.acum am instalat 1.1.3 si am ales stilul Chicago blues din fabrica pe vare l-am salvat prin Record-Write style in User-fav.1 si 2.Deci acelasi stil in doua locatii.Api pe cel de-al doilea l-am resalvat cu +2.Va spun ca schimba transpozitia.Cu 1.2.0 salvezi transpus dar cand selectezi stilul tot la zero ramane desi a fost salvat transpus.

Back to top
myrcyone
Thu Apr 21 2016, 04:32PM

Registered Member #289
Joined: Tue Jul 08 2008, 06:04PM
Posts: 105
Da , e clar.Am repus 1.2.0. Aceleasi setari cu acelasi stil.NU MERGE TRANSPOZITIA.

Back to top
adryan81
Thu Apr 21 2016, 04:45PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Myrcyone, scuze, eu am inteles gresit, eu credeam ca ai lacatul inchis la master transpose.... o fi bug, nu stiu fiindca eu nu am facut update la 1.2,
Geo, desi astepti raspunsul lui AD, am sa iti spun cum poti sa stergi mai multe deodata...tii apasat shift si selectezi tonurile care le vrei sterse, apoi mergi cum ti-a zis Daniel si delete unassigned samples. La fel poti face si cu style-urile. Cat de mult am vrut eu functiile astea pe pa3, plus copy, paste, rename, etc....existau in pa600 si 900 si nu le aveam in pa3. Dar acum exista in pa4 si sunt grozave

Back to top
myrcyone
Thu Apr 21 2016, 04:54PM

Registered Member #289
Joined: Tue Jul 08 2008, 06:04PM
Posts: 105
E bug sigur.Am intrat pe [*****].com si acolo sunt cativa care se plang de aceeasi treaba.Am sa pun la loc 1.1.3.Apropo:vedeti ca pe 1.2.0 nici functia cu Shift apasat si selectezi mai multe..NU MERGE.O seara faina tuturor.

Back to top
adryan81
Thu Apr 21 2016, 05:00PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Se vor rezolva toate, in timp, prin viitoarele update-uri, trebuie sa fim si noi intelegatori, hai sa ne uitam la apple care vinde zeci de milioane de telefoane si tablete si au lansat o versiune noua de ios plina de bug-uri, s-a sesizat si s-a rezolvat, oricati testeri de software ar avea aceste companii, tot utilizatorul final, adica noi ajungem sa o exploatam la maxim si sa gasim eventualele erori. Macar la Korg putem face downgrade la o versiune veche pe cand la apple nu prea mai poti ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap