Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Yamaha S750,S770 sau S950?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
s_cristi
Mon Sep 28 2015, 10:31AM

Registered Member #1965
Joined: Fri Oct 03 2008, 03:37PM
Posts: 356
Încă o părere :

I never use speakers in my MIDI studio. I have heard the S950 on my own personal studio quality headphones and played the Tyros 2 on headphones. The Tyros sounds better for sure.

Fiecare cu urechile lui. Pana nu auzi, sa nu crezi!

Back to top
gigiflo
Mon Sep 28 2015, 03:49PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
albundy a scris ...

gigflo tu ai 2clape si 4 maini?

😄😄😄.
Sunt om ca fiecare dintre noi, doar ca vreau sa studiez in 2 locatii diferite.
Uneori reusesc, alteori nu...dar eu incerc de fiecare data.
PS: Am renuntat si la Yamaha S770.
Nu m-a surprins indeajuns sa renunt la Korg, care parca e mai pe intelesul fiecaruia si mai la indemana fiecaruia.
Mai va aduceti aminte o vorba veche despre Dacia: "daca se intampla sa te lase-n drum, imposibil sa nu gasesti piesa de care ai nevoie sau sa o repari folosind o sarma si un patent "
In celalalt caz ai nevoie de asistenta sau platforma.
Si asta e doar un aspect...

[ Edited Mon Sep 28 2015, 04:00PM ]


Back to top
abdon
Mon Sep 28 2015, 11:33PM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
hm, interesant, nu spune ca te-a lasat Yamaha? In privinta butoanelor si a clapelor, ai dreptate maxima, clapele au pasul ca de acordeon Parrot, pas mic, iar butoanele de meniu, starneste frica ca le rupi din repezeala. In rest suna cel putin cat un Tyros 2, iar ca idee face mult si Playerul de negative, desi da eroare la unele, le-am convertit in toate formatele, pe PC, smartphone functioneaza, in clapa IOC. Un aspect placut este volumul fata de Tyros 2, gabaritul, plus difurile, pentru studiu in casa. Pentru mine care am cantat la acordion, merge, dar la tonul de pian, am intalnit senzatia care ai spus-o gigiflo, nu te afunzi suficient, nici nu pui bine "gegetul" pe ea, ca deja a raspuns. Hm, daca nu aveam ecranul defect, aveam tyrosul, dar acum e bun si asa!

[ Edited Mon Sep 28 2015, 11:34PM ]


Back to top
gigiflo
Mon Sep 28 2015, 11:58PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Mai apare o chestiune care te determina sa te mai gandesti daca vrei Yamaha si anume dificultatea de a umple, de acum mare, spatiul de memorie RAM. Cu ce, pentru ca nu este nimeni care sa ia taurul de coarne, asa cum a facut AD pentru Korg si sa deschida drumul catre semplere, style-uri, etc.
Sunt doar pack-urile oficiale slabute si Iulik...
In rest, "pamant de flori".
In aceste conditii S670 mi se pare alegerea cea mai eficienta pentru entry level cu calitati fonice si design deosebit la un pret foarte bun.
In plus si claviatura este mai buna.
Mai departe, la celelalte modele sunt doar functii si butoane ajutatoare mai multe. Nu am sesizat si diferenta de sound.
Meniul de Yamaha e alambicat, dar exceleaza la incarcarea SO.



Back to top
tavylazar
Tue Sep 29 2015, 03:32PM

Registered Member #8777
Joined: Fri Jan 15 2010, 04:34PM
Posts: 42
Hai noroc,
am primit-o si eu(S770), clapa e super ok, parerea mea, acuma depinde cu ce compari si daca stii pentru ce o vrei.
Eu de exemplu nu fac mult folklor, pentru mine e perfecta. Am vz ca faceai @gigiflo, comparatie cu PA900 >> nu se poate, doar sa comparam S770 cu PA600. Acolo e comparatia.
In rest ce m-a surprins pe mine pentru banii dati pe s770, bine m-am juact 4 ore in week-end dupa ce am primit-o.
1. calitate dysplay
2. Intrare MIC si Efecte, am tras ceva cu un negativ si voce direct in clapa USB(daca vrea cineva pot trimite, nu vreu sa poluez aici)>>rezultatul e incredibil si sunt multe efecte din care sa alegi, sau poti sa ti faci tu.
Asta cu stylurile si memoria RAM nu o inteleg, poti sa iti salvezi pe stick cate styluri vrei, iar in expansion pack poti sa-ti faci cu YEM ul cate tonuri vrei(ok, in limita a celor 160 de Mb) dar sunt destui zic eu. Oricum nu stiu cati canta cu mai mult de 20, 30 de tonuri. Am sa mai scriu aici, mai ales daca gasesc ceva negativ, dar pana acum nu am ce, e drept ca am citit manualul, stiam la ce sa ma astept.
Numai bine va doresc!


Back to top
gigiflo
Tue Sep 29 2015, 03:46PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
In primul rand sa o stapanesti sanatos!
Cum ti se pare claviatura? Nu te deranjeaza tampoanele opritoare? Dar butoanele pentru comenzi (cele mici)?
Si eu am recarcat display-ul, sound-ul si bootarea S.O.
La minus, claviatura, butoanele, meniul(dar te obisnuiesti) si absenta unui pack "serios" , pe masura clapei.
Apropo, ce pack folosesti deocamdata?

[ Edited Tue Sep 29 2015, 03:50PM ]


Back to top
tavylazar
Tue Sep 29 2015, 04:28PM

Registered Member #8777
Joined: Fri Jan 15 2010, 04:34PM
Posts: 42
Multumesc frumos gigiflo
1. "cursa" e putin scurta, asa e, pentru mine e si mai greu ca vin de la Roland ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif , dar cred ca e chestie de obisnuinta(daca de ex. canti cu Korg si Yamaha impreuna e mai dificil putin) eu nu o am decat pe asta si cred ca in cateva sapt nici nu o sa mi mai dau seama.
2.Cu butoanele mici, e drept sunt mici, dar eu ma gandesc altfel:pentru setari e ok, apoi pentru live oricum folosesti registr., eu imi salvez fiecare piesa ca si regrist. si nu ma doare capul, nu mai stau sa butonez decat daca vreau sa imi reglez volume sau ceva.Apropo am uitat de controlerrele alea assignabile, super fain pentru volumul Mic. sau balans intre low si right de ex.
3.Pack folosesc ala de sud-est europa, hora sarba am acolo, ii drept ca nu va suna niciodata ca la korg, dar vezi cum suna pa600 de ex. fara setul lui AD. Is sigur ca in maxim jumate de an se vor gasi multe materiale pentru s770 si s970.
Uite, pun aici ce am tras direct in USB, fara alte setari, am vrut sa vad cum mere MIC cu un negativ in spate, spre sf saptamanii vreau sa fac si ceva piese live, ca in week end nu am mai apucat.

LINK: Click aici !

Salutari

Back to top
valinico
Tue Sep 29 2015, 05:54PM

Registered Member #15021
Joined: Fri Feb 27 2015, 07:24PM
Posts: 254
Nu suna rau deloc , felicitari !

Back to top
gigiflo
Tue Sep 29 2015, 06:01PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Foarte frumos. Felicitari!
Si mie imi pare sound-ul un pic mai curat decat la Korg, imi plac tonurile de fabrica dar lipseste stralucirea semplerelor userului.
Eu am luat legatura cu Iulik pentru pack, dar deocamdata nu-l are encodat si pentru a-l instala trebuie sa ajungi personal la el.
Fiind vorba de Yamaha, nu ma asteptam sa gasesc o claviatura si butoane asa "slab calitative". In rest foarte bine...piesa exceptionala - display-ul.

Back to top
abdon
Tue Sep 29 2015, 06:12PM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
Nu am idee ,deocamdata: pentru diverse ritmuri, se folosesc deosebite sunete de tambal, sau braci? Eu deocamdată am mers in setul meu cu trei samplere, cu un braci, un contrabas, si un tambal. Muzica care o cant este diversă, nu cant doar populara, dar întreb pentru calitate, se folosesc diferite tonuri de tambal la diferite ritmuri, sau voi folositi doar un ton de tambal pentru toate?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap