Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Probleme cu clape la Roland G-1000
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cisnadian
Fri Sep 25 2015, 10:42AM

Registered Member #10572
Joined: Wed Nov 09 2011, 10:01AM
Posts: 161
@ Robert8 E 80

eu pot face rost de acel carbon pentru contacti , e un fel de vopsea speciala, trebuie aplicata cu o pensula fina , iar apoi uscata timp de 2 ore intun cuptorr la 70-80 ° C , nich o grija siliconul rezista la temperatua.
Daca cineva are nevoie il pot servi .

Back to top
Luke
Fri Sep 25 2015, 09:52PM
Registered Member #15396
Joined: Wed Sep 09 2015, 12:43PM
Posts: 16
Am reusit sa fac rost de o discheta ZIP si am formatat-o pe clapa. A recunoscut-o dupa formatare... Am formatat si discheta "primita cu clapa" si a recunoscut-o si pe asta !
Cred ca unitatea ZIP drive e OK !
Cum fac sa pun pe una din cele doua dischete continutul original Roland ?
Eu l-am copiat de pe net ca arhiva zip dar nu stiu care e radacina ! Roland + folderele sau pur si simplu folderele ???
Am posibilitatea de a copia de pe PC in ZIP.
Pot si de FDD al clapei sa trag folder cu folder ? Documentatia este cam evaziva iar, clapa pana acuma, nu ma lasa (sau cel putin nu stiu eu). Cineva spunea pe net ca poti copia orice, oriunde !
Multumesc anticipat !!!

Back to top
sarac.lipit
Sat Sep 26 2015, 11:10AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
foloseşte RDBM, un progrămel pe PC. Îl găseşti la dăo'n load.
dacă nu te descurci, sună-mă, ai tel pe site-ul meu la proprietăţi member...
se deschide rdbm
se trag efectiv cu mouse ritmurile în ferestră
poţi copia STL şi STH...le va converti automat sth(sistemul de lucru al clapei)

se ia o fereastră nouă
se trag songurile

export to zip

ok

papapa...gata

scoţi floapa din unitate, o reintroduci şi copii tot ce e pe ea într+un folder
introduci ZIP'ul gol formatat pe clapă şi paste pe el
acum ai 2 ZIP identice

user program se copie de pe floppy pe zip cu funcţiile clapei

dacă te încurci în comenzi, ţi le spun pas cu pas.
este o clapă utilă, ţine minte ultima comandă...să nu orbecăieşti pe botoane de mai multe ori...şi cel mai bun sound pînă la clapele de peste 1500 ioro.

[ Edited Sat Sep 26 2015, 11:24AM ]


Back to top
Luke
Sun Sep 27 2015, 05:45PM
Registered Member #15396
Joined: Wed Sep 09 2015, 12:43PM
Posts: 16
Mi-am gasit vechiul PC cu Windows XP si port paralel nativ pe el.
Am instalat ZIP drive-ul si l-a recunoscut din prima.
Clapa a formatat discheta ZIP exact cu structura de fisiere si foldere care o stie. Am copiat din arhiva descarcata de pe net folder cu folder toate fisierele pe ZIP.
Acum pot accesa toate ritmurile, etc. de pe clapa !!!
Mai ramane saracia aia de guma de pe MI de jos (e una singura si nu se mai gaseste de cumparat). Voi incerca sa o curat mai tare data viitoare cand desfac clapa.
Va multumesc tuturor pentru sfaturi si exemplificari !
Lucian

Back to top
sarac.lipit
Sun Sep 27 2015, 10:27PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
iei o octavă de gumiţe...are orice magazin oanlain muzical... mai ales că mai new se potrivesc împăratului...

Back to top
Luke
Mon Sep 28 2015, 08:09AM
Registered Member #15396
Joined: Wed Sep 09 2015, 12:43PM
Posts: 16
Am gasit niste contacte compatibile Roland (zice vanzatorul) si le voi lua saptamana viitoare din Iasi. Problema este ca guma pentru MI de jos, ultima clapa din stanga claviaturii este un contact special. Nu are decat 4 picioruse pentru inserare pe PCB. Celelalte octave au si ghidajele mici si cilindrii gumati pentru fixarea pe PCB. Daca iau octava normala si decupez o gumita nu am cum sa o fixez de PCB. Mai incerc sa o curat si daca nu reusesc nu-i chiar bai caci nu prea folosesc sunete atat de grave.

Back to top
alex-lx
Mon Sep 28 2015, 12:47PM

Registered Member #386
Joined: Fri Jul 18 2008, 09:51PM
Posts: 184
Luke,aceleasi gumite din korg pa1x(pro),2x,3x,poate si 4x sunt identice cu cele din seria Roland G-800,1000... asa ca,sigur gasesti.Chiar si claviatura din G800-1000 vine la Korg 1x pro,2x,3x.Am schimbat-o una cate una,cu tot cu pas de la g1000 la pa2x.La Pa3x 61 compatibile clape de la Genesys.Cred si in Gem Genesys sunt aceleasi gumite.

Succes


[ Edited Mon Sep 28 2015, 12:52PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set kontakt 2017 + styles ( ADR Kontakt Set AD&MC ) Posted by unaidiu on 23 Jun : 18:11
''Demo Style AD pentru KONTAKT si clapa sau Kontakt +OMB+Clapa'' LINK: Click aici ! ''Demo KONTAKT'' [more ...]


[download] Manele S670 Posted by unaidiu on 17 Jun : 14:12
Iti multumim mult , mult de tot Mihai13 !!!1718622749 ]


[download] Sunete de instrumente selectate pentru Thomann AKX1100 și Medeli AKX-10, Ketron-Tyros.mpk Posted by mihaidor on 16 Jun : 23:08
Am descărcat să testez tonurile și fiind încărcat la secțiunea SET, poate găsesc ți câteva style-uri frumoase. Nu m-a lăsat să instalez pe Thomann AK-X1100. Are fix 268 MB acest MP [more ...]


[download] Set nou Korg complet Alexandru Soare Posted by sidoniap on 11 Jun : 13:11
mare porcarie de set, s-a blocat clapa cu el !!!!!!!!!!!!!


[download] Tutoriale Voci Yamaha Posted by Mihai13 on 10 Jun : 13:24
Salut,Maine sper sa pun setul de manele cerut pt S-670Desigur se va putea incarca la toate pana la Genos 2.Cat despre Loop pe cat posibil eu evit sa-l folosesc.Desigur la anumite i [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap