Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Reguli de bun simt pe alte site-uri
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
victorr
Sat Nov 28 2015, 09:32AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Nu am intrat pe forumul celor cu Yamaha ca nu am avut nevoie, dar banuiesc ca se aplica regula "cine nu e cu noi, e impotriva noastra". Cred ca acele cateva forumuri dedicate unui brand anume sunt ca o secta, in care nu poti contesta nimic, ca esti inlaturat. Daca vrei libertate de expresie, stai pe forumuri generaliste, cum e asta.

Back to top
djbossbest
Sat Nov 28 2015, 10:16AM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
A fi OM ii lucru mare. Ar fi extrem de multe de discutat pe tema asta, dar cine nu are primii 7 anisori e greu sa priceapa. Banii ne fac sa nu mai fim oameni. Totul e pentru si pe bani si pentru asta calcam in picioare orice si pe oricine si recurgem la orice mijloace.Daca e cineva mai jos ca mine ii dau in cap sa nu se ridice, daca e mai sus ii dau cat pot la picioare ca sa cada. Asta e lumea in care traim, asta ne-a invatat "civilizatia" occidentala.

Back to top
pustiulica
Sat Nov 28 2015, 11:21AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
djbossbest a scris ...

A fi OM ii lucru mare. Asta e lumea in care traim, asta ne-a invatat "civilizatia" occidentala.


Da, a fi om e lucru mare!
Dar daca asta ai inteles din civilizatia occidentala, nu inseamna ca asta este si realitatea occcidenta. Bine ca ai trait foarte bine in comunism, daca iti e dor iti recomand o vizita de "aducere aminte" in Coreea de Nord ;-)
Daca democratia si libertatea ne-a determinat sa ajungem asa cum zici, inseamna pentru mine ca asa suntem noi, asta este caracterul nostru, nu ca asta ne-a invatat civilizatia occidentala, ci ca de atata lucru suntem noi capabili...dar e mai simplu sa dam vina pe altii...

Back to top
djbossbest
Sat Nov 28 2015, 01:36PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
pustiulica a scris ...

djbossbest a scris ...

A fi OM ii lucru mare. Asta e lumea in care traim, asta ne-a invatat "civilizatia" occidentala.


Da, a fi om e lucru mare!
Dar daca asta ai inteles din civilizatia occidentala, nu inseamna ca asta este si realitatea occcidenta. Bine ca ai trait foarte bine in comunism, daca iti e dor iti recomand o vizita de "aducere aminte" in Coreea de Nord ;-)
Daca democratia si libertatea ne-a determinat sa ajungem asa cum zici, inseamna pentru mine ca asa suntem noi, asta este caracterul nostru, nu ca asta ne-a invatat civilizatia occidentala, ci ca de atata lucru suntem noi capabili...dar e mai simplu sa dam vina pe altii...

Dl Marius dau un exemplu scurt legat de ce am vrut sa zic de "civilizatie", la noi cand un copil nu asculta de vorba buna mai ia o palma la fundulet, in tarile "civilizate" daca te vede cineva si te "paraste" iti ia statul copii fara sa apuci sa mai spui ceva si ii da spre adoptie la diferite familii posibil si de homosexuali. ei spun ca, copilul are personalitate nu ca e rasfatat, mofturos, neascultator, etc. Ar trebui sa lasi copiulul sa faca ce vrea muschiul lui, si dupa aia se minuneaza ca la 12-13 ani intra cu kalashnicov-ul in scoala si incepe sa traga. asta e doar un exemplu care mi-a venit acum. Ar fi foarte multe dar nu are rost sa plictisesc.
Legat de comunism nu stiu cat de bine a fost pentru ca nu am prins decat vreo 3 ani.

Back to top
sarac.lipit
Sat Nov 28 2015, 02:42PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
well
confundăm libertatea cu ''democraţia'' şi comunismul.
- o ţară n-a ajuns civilizată pentru că şi-a lăsat cetăţenii să facă ce le trece prin cap. Are reguli extrem de stricte. Arunci chiştoc pe autoband, sigur vei fi amendat de-ţi sar capacele în cîţiva Km... şi nu mai faci. La fel cu copiii.
- o ţară democratică nu-şi dă resursele vecinilor ...ci le ia pe'ale vecinilor. Vreţi exemple?
- comunismul a fost o idee bună, doar c-a fost furată de securitate. Ce ţară de tîmpiţi din galaxia asta şi-a mai plătit datoriile externe? Ştie careva?
Şi cei 7 ani de-acasă nu ţi-i mai dă nimeni, indiferent cît de sus ajungi şi cîţi bani ai! (aţi sesizat că cei mai prostalani sunt plini de bani şi conduc ţara asta? că dacă erau inteligenţi, nu plecau naibii 4 milioane de fraieriţi) Regula-i simplă
- cînd eşti condus de proşti, toate merg prost!

regulă valabilă de la familie...la societate.

[ Edited Sat Nov 28 2015, 02:45PM ]


Back to top
zaq
Sat Nov 28 2015, 03:44PM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
Strasnica logica mai aveti fratilor:

-mai intai vine unu si sustine ca "la noi" copii bumbaciti nu sunt nici pe departe viitori criminali , ba dimpotriva asta cu bataia rupta din rai este o mare tampenie.
-apoi cireasa de pe tort_alt ganditor sustine "comunismul a fost o idee bună, doar c-a fost furată de securitate". Spune aclelasi personaj "- cînd eşti condus de proşti, toate merg prost!" Pai cine a promovat stimabile toti prostii in functii de conducere . Cine a exterminat intelectualitatea ..... oare comunismu!? Mai documenteazate si poate ai sa intelegi ce inseamna cu adevarat comunismul, Succes

Back to top
sarac.lipit
Sat Nov 28 2015, 03:57PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
well, cîte teatre ai azi?
cîte şcoli la cîte biserici?
15 ani pe toate posturile a fost maneaua promovată
despre ce intelectuali discutăm azi?

cu prostul nu te pui...vei pierde mai bine pleci
poporul ăsta nu e prost... a plecat.
nici cretinii cu acte nu mai cred în ''alegeri democratice''. Toţi fruntaşii ţării''aleşi de popor'' au legături cu securitatea. TOŢI

[ Edited Sat Nov 28 2015, 03:59PM ]


Back to top
gigiflo
Sat Nov 28 2015, 04:15PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Am divagat un pic de la subiect, dar si ceea ce spunem are legatura cu civilizatia, in general sau doar a unora care o propaga...
Vedeti diferenta: putem sa avem orice argument si sa fim de orice parte, dar daca pastram tonul "omului ce ne-a fost dat sa fim", putem sa mergem msi departe cu ideeile noastre. Nimeni nu a canalizat discutia ci ea a decurs liber...
Despre asta am vrut eu sa scriu, despre cei care in contrar cu ceea ce noi aici putem face, nu accepta schimbul de pareri si de opinii, despre cei care te mint si te gugulesc atunci cand esti interesat de serviciile lor platite si te arunca ca un mar stricat imediat ce in cunostinta de cauza, vrei sa le reprosezi "nimicnicia"...
Sa le fie rusine!

[ Edited Sat Nov 28 2015, 04:21PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sat Nov 28 2015, 04:22PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Gigi
omul se schimbă o dată cu societatea
dacă societatea dă înpoi...omul nu are cum să meargă înainte.
Mai e unii de'o dau cu schimbarea...
nu ai ce schimba pe aceleaşi reguli, cu aceiaşi hoţi şi mincinoşi în frunte!
doar ''cei 7 ani de'acasă'' nu se schimbă...indiferent ce vei face în viaţă, cum te-au educat, aşa vei muri.

[ Edited Sat Nov 28 2015, 04:23PM ]


Back to top
gigiflo
Sat Nov 28 2015, 04:25PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Bine punctat!
Aici se face diferenta, "cei sapte ani"...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style


[download] Studio romania 2023 pa3x Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:12
Nu se incarca Style


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap