Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Parlament pentru cetățeni, nu pentru politicieni! - i74
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sarac.lipit
Thu Oct 29 2015, 08:51AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Dupã cum știu io nația asta...și cine conduce momentan țigãnia...
Rãmîne la stadiul de idee
Orice inițiativã bunã ține ca minunea...3 zile.
La ''poartã'' ați întrebat? Dã voie iobagilor sau șerbilor la legi?

Câ ultima datã o plecat bou ș'o vinit vacã marele șâf...nu putem decît 1700 la dus... Cînd s'o întors..putem 6000!!!... Era vorba de refujiați...
Cum bă??? Dãm 53000 lei pe un trîntor și salaru-i 770?
Clar...cu așa freieri nu se va face nimic!!!

[ Edited Thu Oct 29 2015, 09:00AM ]


Back to top
marand
Thu Oct 29 2015, 10:21AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239

Eu nu cred în asemenea inițiative legislative și iată de ce:

1.Orice inițiativă de acest gen are o acțiune limitată, propunându-și să rezolve doar probleme punctuale.Inițiativele punctuale nu rezolvă marile probleme de funcționare a unui sistem politic, oricare ar fi acela.

2.Dacă deputații și senatorii ar trebui să voteze la vedere, atunci pe baza egalitații accesului la informație toți cetățenii ar trebui să voteze la vedere.Deci votul secret, (de ex. în cazul alegerilor parlamentare), ar trebui eliminat.

3.Suma de 53.000 lei (medie) cheltuită de fiecare parlamentar s-ar putea să nu fie suficientă. A făcut cineva un calcul legat de această problemă? Știe cineva, de ex., ce sumă îi este necesară unui parlamentar pentru convorbiri telefonice? Acceptă parlamentarul să i se monitorizeze telefonul de serviciu? Dar deplasările în interes de serviciu (care pot fi cu ușurință trucate)?

4.Inițiativa vizează doar niște „firimituri” din activitatea unui parlamentar. Ori un sistem politic jalnic, așa cum este cel de la noi nu poate fi înbunătățit/reformat (așa cum probabil cred inițiatorii acestui proiect ), prin inițiative la acest nivel. Dacă se vizează doar o „firimitură” din activitatea legislativului, fără a se avea în vedere activitatea de bază a acestuia și legăturile organice cu celelalte două macroniveluri, cel economic, (executivul), și cel juridic, (justiția), atunci simpla prezența la serviciu a parlamentarilor nu poate rezolva problemele cu care se confruntă societatea românescă.
Aș putea cuntinua cu f.f.f multe întrebări/observații de acest fel...și cred că nu numai eu sunt capabil să le formulez.

Cred însă, că ar fi bine să ne punem cu toții o întrebare foarte importantă; cine-i ăla care ar vrea să lucreze pe un salariu de (aproximativ )1000 de euro pentru noi? (Știm bine că, de ex. unii dintre muzicanți, cântă pe zeci de mii de euro pe care îi încasează într-o seară).Deci cât ar fi dispus cetățeanul de rând să scoată din buzunar pentru un parlamentar adevărat,( care pricepe și aplică parlamentarismul) ?

Domnilor, democrația este scumpă!! Costă bani mulți!! $-) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif


Back to top
victorr
Thu Oct 29 2015, 10:53AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
@marand, eu nu sunt foarte priceput in politica sau economie sau mai ales justitie si legi, dar nu prea inteleg si nu sunt de acord cu ce spui la punctul 2

2.Dacă deputații și senatorii ar trebui să voteze la vedere, atunci pe baza egalitații accesului la informație toți cetățenii ar trebui să voteze la vedere.Deci votul secret, (de ex. în cazul alegerilor parlamentare), ar trebui eliminat.


Despre care egalitate vorbesti si ce acces la informatie? Cum sa compari votul parlamentarilor si cu cel al cetatenilor? Parlamentarii sunt angajatii statului, care ar trebui sa voteze legi pentru populatie. Putem sa zicem ca daca parlamentarul voteaza legi pentru mine, pentru tine, avem dreptul sa stim cum le voteaza, nu?

De ce sa compari cu votul cetateanului, care ar trebui sa fie secret, pentru ca altfel vine unu si iti da 100 lei sa votezi pentru el si vine sa vada cum ai votat. Ei lucreaza pentru noi, nu noi pentru ei. Cel putin in teorie.

Din moment ce parlamentarii sunt angajatii nostri, vreau sa fie o transparenta asupra votului lor si a activitatilor lor si nu numai. O transparenta asupra modului in care este gestionat si cheltuit bugetul de primari si ministri. Sa aiba fiecare institutie un web site, in care sa se faca un raport sau tabel in care sa se scrie: am avut un buget de x, din care luni am cheltui x pentru panselute, marti am cheltuit n pentru borduri. Au mai ramas atatia bani. Si tot asa mai departe.

[ Edited Thu Oct 29 2015, 12:08PM ]


Back to top
gigiflo
Thu Oct 29 2015, 11:05AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Democratia poate costa, dar ceea ce se intampla la noi nu sunt costuri ce se pot pune pe seama democratiei ci mai degraba a coruptiei, inselaciunii si nepotismului.

Back to top
admin
Thu Oct 29 2015, 12:13PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
"ie grele" ... 10.293 semnături până acum. Greu se mobilizează românii ...
Mă gândesc dacă pentru un kil de zahăr și-o sticlă cu ulei, nu cumva s-ar mișca "mai cu talent" și românii ... !?

Back to top
sarac.lipit
Thu Oct 29 2015, 12:40PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
asta cu zahărul e praf în ochi.
s-a căcat pă el parlamentu' cînd blonda a zis că dă pă goarnă ce ştie...
ce zic eu maroniu în spate şi galben spre maroiniu în faţă? asta ar fi floare la ureche...
zahăr zici??? hahahah asta-i ultima problemă a politicului ţigănesc...
aici cu un SMS se rezolvă orice furt, distrugere, înstrăinare naţională..
inclusiv identitatea! NICI UN NEAM n-a ajuns la performanţa de a fi confundat cu ţiganii migratori! Felicitări!
singura democraţie se află-n Ukraina... unde politicianul hoţ este aruncat la gunoi la propriu!
dar cu laşii n-ai ce face...democraţie...drepturi...bla-bla-bla...mai bine pleci unde a înţărcat mutu' iapa, cu securitatea nu te joci!

singura demonstraţie este în viaţă... alcoolicu'
după ce a rupt ţara asta, a unit stînga cu dreapta...UNIC ÎN LUME!!! să fie aruncat în pîrnaie... candidează! Inclusiv gaşca ce a rupt în gură naţia asta de tăntălăi!

[ Edited Thu Oct 29 2015, 12:52PM ]


Back to top
NxSound
Thu Oct 29 2015, 12:53PM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
sarac.lipit a scris ...

Dupã cum știu io nația asta...și cine conduce momentan țigãnia...
Rãmîne la stadiul de idee
Orice inițiativã bunã ține ca minunea...3 zile.
La ''poartã'' ați întrebat? Dã voie iobagilor sau șerbilor la legi?

Câ ultima datã o plecat bou ș'o vinit vacã marele șâf...nu putem decît 1700 la dus... Cînd s'o întors..putem 6000!!!... Era vorba de refujiați...
Cum bă??? Dãm 53000 lei pe un trîntor și salaru-i 770?
Clar...cu așa freieri nu se va face nimic!!!

daca nu stiai la un detinut se duc 2200 ron

Back to top
sarac.lipit
Thu Oct 29 2015, 01:02PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
ştiu, a ajuns o afacere ...ca oriunde...d'aia nici locuri nu mai sunt... circula pe facebuci o listă cu preţuri... cea mai mică era alocaţia unui plod.

interesant e cum individul cu cele mai multe şi mari dosare şi primul vinovat de halul în care a ajuns nivelul de trai... apare zilnic în media dînd sfaturi!
ori naţiune trepanată în sindrom halzaimăr ...ori politicul face exact ce vrea... cum, cînd...vrea...şi cu cine...

[ Edited Thu Oct 29 2015, 01:07PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap