Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Defectiuni, reparatii, configurare si setari PC
 
<< Previous thread | Next thread >>
Alegere laptop ajutor
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sorinelf
Thu Dec 03 2015, 11:47AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
zici ca ai deja laptopuri, si performante... iti dau cea mai simpla solutie: pune xp ul pe unul din ele, si vei inregistra prin intrarea de microfon...
Daca ai windows 7 sau 8, e o nebunie cu setarile, dar iti zic sigur ca merge sa tragi bine, trebuie doar sa gasesti setarile... Mai exact, dai pe perifericele de inregistrare (nu stiu cum e in engleza, ca eu am windowsu in franceza), dai click dreapta in fereastra si dai sa iti afiseze perifericele dezactivate... activezi stereo mix, dai click dreapta sa fie definit ca periferic default, si apoi incepi iar cu reglajele....

Dar cea mai buna idee, pune un windows xp. Nu gasesti laptop cu intrare de linie (nu am vazut).

Back to top
DjDANpoli
Thu Dec 03 2015, 11:59AM

Registered Member #4232
Joined: Wed Dec 17 2008, 09:01PM
Posts: 96
LINK: Click aici !
Asa am inregistrat eu direct din clapa pe laptop cu program online.....a se asculta doar calitatea inregistrarii si nu cea a interpretarii melodiei.

Back to top
sarac.lipit
Thu Dec 03 2015, 01:56PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Sorine, pe ambele două am XP... nu trec la 7 nici picat cu pălincă fiartă!
Rec MIX se referă la imprimarea dijitală a ceea ce redă.... de pe PC, tubu'nieu, radio online etece.
de pe IN mic se înregistrează DOAR mono.
Cea mai simplă probă o faci cu căştile, le bagi la MIC IN şi modifici intrările din setările plăcii de sunet pe REC IN
te vei convinge singur că în oricare cască ţipi... se va imprima pe ambele canale...bine...la calitate de-ţi iei cîmpii... hihihi

Daniel, mi se pare mie...dar şi imprimarea ta e mono?

[ Edited Thu Dec 03 2015, 02:00PM ]


Back to top
DjDANpoli
Thu Dec 03 2015, 03:07PM

Registered Member #4232
Joined: Wed Dec 17 2008, 09:01PM
Posts: 96
Asta si intrebam....daca vrea calitate extra numai pe la Studioul de inregistrari gaseste (sau daca face ceva investitii in placa de sunet) iar daca nu vrea calitate mare de ce nu merge asa cum am inregistrat eu...chiar si mono. Eu doar i-am dat o solutie iar el analizeaza.
Am inregistrat rapid una doar cu clapa... LINK: Click aici !

Back to top
angelitto
Thu Dec 03 2015, 03:10PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
sorinelf a scris ...

Daca ai windows 7 sau 8, e o nebunie cu setarile, dar iti zic sigur ca merge sa tragi bine, trebuie doar sa gasesti setarile...


Click dreapta pe iconita de difuzor de langa ceas din dreapta jos. Din meniul ce se deschide, click stanga pe "Recording Device". In fereastra care apare dam din nou click dreapta unde e loc liber si din meniul ce se deschide, bifam amandoua optiunile ce apar (show disabled/disconected devices). In felul acesta o sa apara "Stereo Mix", numai ca nu e activat. Pasul urmator e sa dam click dreapta pe "StereoMix" si din meniul aparut, alegem "ENABLE". Apoi dam click pe el sa fie selectat si de jos apasam pe butonul "SET DEFAULT". Apoi dam OK.
Asta e tot.


Back to top
sarac.lipit
Thu Dec 03 2015, 03:22PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
nelu,repet, REC MIX este pentru a înregistra ''din interior''
adică ai un MID în vanbasco şi vrei să-l tragi audio...wav sau MP3.
deschizi ambele programe, adobe record şi vanbaco play...
doar atît poţi face. NU ÎNREGISTRAZĂ pe mufa de microfon... şi cred, nici pe una stero IN ...doar zice clar... MIX !!!

Back to top
sorinelf
Thu Dec 03 2015, 03:47PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
sarac.lipit, stiu ce face stereo mix, stiam de la windows xp ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif dar in windows 7-8 sunt niste problemute legat de inregistrare... de cand am laptopul asta, nu am inregistrat nimic, adica de vreo 2 ani de zile, pentru ca mi-e sila sa caut reglajele. Pe laptopul cu xp inregistram in fiecare zi cate ceva ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
Problema nu e ca nu gasesti reglajele, ci uneori apar buguri, iti da un semnal de parca ar fi maxim, dar nu e... iti trage gajait, indiferent de volumul care il setezi... trebuie sa ai rabdare multa si sa incerci sa inregistrezi in mai multe feluri, si cu stereo mix, si cu microphone, pana ai un rezultat bun, si cu asculta microfonul deschis, si cu asculta microfonul inchis... pana gasesti ce ti place.

Rec mix, stereo mix inregistreaza orice se aude in calculator, inclusiv microfonul, dar trebuie bifat sa asculti microfonul.

[ Edited Thu Dec 03 2015, 03:52PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap