Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
[poll] Yamaha PSR-S970 - Tyros 3 ?
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Sat Jan 30 2016, 06:08PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
djbossbest a scris ...

Ce mare diferenta o fi intre ferrari si fiat?? la urma urmei e acelasi producator, amandoua au motor, roti, volan. Bine la ferrari nu au avut bani de 4 usi si consuma mai mult. in final tot acolo ajungi cu oricare. Faceti si voi ca cei cu korg, cand ziceau ca pa600 e la acelasi nivel cu pa3 sau chiar mai bun.

Desi corect argumentul, aici nu e vorba de semnul egal...Iar particularitatile unei masini sunt mult mai multe si mai distincte decat ale unei clape...

Back to top
nicu_studio
Sat Jan 30 2016, 08:12PM
Registered Member #2164
Joined: Fri Oct 10 2008, 07:21PM
Posts: 90
[/quote1454162629]
De ce sa nu comparam Tyros-ul cu PSR-ul? Cu ce este Tyrosul mai bun decat PSR -ul? Butoane de calitate si claviatura mult mai buna. Legat de sound, nu poate fi vorba, mai ales ca un model 2015 este altceva decat un model 2013 iesit din fabricatie.
Mitul acesta al supertyrosului l-am crezut si eu, dar dincolo de cele spuse, nu mai este nimic in plus. Intr-adevar, prin calitatea materialelor arata ca o orga profesionala.
Sunt deschis pentru alte argumente, desi nu sunt impatimit Yamaha, ci vorbesc din propria experienta cu aceste modele...
PS: Personal nu agreez nici display-ul imens in dimensiuni de la T5, dar cu o diagonala a afisajului destul de redusa comparativ cu dimensiunea lui...
Daca foloseau pe S770, S970, A3000 claviatura si butoanele de la S670 (paradoxal!), erau mult mai departe. Nu aveai nevoie de Tyros...
Dar poate asta e si contra-argumentul?!
[/quote1454174305]

Domnule gigiflo nu te supara dar teoria e una, practica e alta.Vrei sa spui dumneata ca S970 suna mai bine decat Tyros 4 pentru ca S970 e fabricata in 2015 iar Tyros 4 in 2013 si e invechita???? Mai sa fie! Cu scuzele de rigoare dar induceti lumea in eroare! Cel putin asta rezulta din ceea ce ati comentat.Eu si altii ca mine nu cantam cu specificatii,cantam cu
instrumentul care se comporta sau nu pe placul nostru.Toti am dori sa platim cat mai putini bani pe tehnologie in speta pe modelul de clapa dorit ,dar practica a demonstrat ca e cale lunga de la specificatiile de pe hartie la beneficiile reale oferite.Si uite asa nu s-a ingramadit nimeni sa vanda Tyros 4 si sa cumpere s970 ! Oare de ce?Nu cunosc experienta dvs in materie de clape dar mie mi-au trecut prin mana vreo 15 modele in 27 de ani de activitate in domeniul asta si cred ca sunt capabil sa discern cel putin pentru mine ce doresc sa-mi ofere o clapa.Spuneti ca vorbiti din propria dvs. experienta cu aceste modele...cate modele din seria Tyros ati detinut si ati cantat cu ele la diverse evenimente? Spuneti ca arata ca o orga profesionala....este o orga profesionala (Tyros 4) domnule gigiflo nu doar arata!!! si este made in Japan,toata seria Tyros este made in Japan(mai putin o parte din editia Tyros 1), seria PSR e made in China! Oare de ce? Deci in final,cand cineva o sa vanda Tyros 4 si o sa cumpere S970,o sa va agreez parerea ,pana atunci Tyros 4 este de preferat in locul lui S970 pentru cei ce canta la evenimente.(punct).

Back to top
gigiflo
Sat Jan 30 2016, 08:22PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
E clar ca nu-si vinde nimeni Tyros 4 pentru S970, dar daca trebuie sa cumperi, stai putin si te gandesti...Eu nu am contestat calitatile lui T4, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa le vedem pe ale lui S970... Si ma refer in special la sound si nu la materialele folosite sau mana de lucru...Nici pretul lor nu e similar.
In fine, fiecare cu opinia lui...Eu am incercat T5 in comparatie cu A3000 si nu am constatat diferente duble in favoarea primului, avand in vedere pretul ei. Ba chiar s-au apropiat destul de mult. Cu respect!

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap