Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sfat dinacord+boxe
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sarac.lipit
Thu Mar 10 2016, 05:37PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Lucian, am înțeles fenomenul...singura problemã rãmîne ...sunetistul.
Eu nu folosesc sunetist. Folosesc active la maxim. Crapã difuzorul, merg la meșter sau cumpãr altul puțin mai "mare"
Poți explica ce distorsioneazã la o activã la maxim? Are Amplif de 200, dif de 250, construitã de firmã. Repet, le folosesc pînâ crapã diful dar n-a distorsionat niciodatã. Nu bobinele au cedat...ci marginea aia de-i lipitã de cadru

Back to top
luc1an
Thu Mar 10 2016, 11:04PM
Registered Member #15667
Joined: Tue Jan 26 2016, 01:20AM
Posts: 20
ca sa o iau in ordine:
1--Nu ai nevoie de sunetist.Ai nevoie doar de urechi pentru a sesiza distorsiunile si de cunostinte in domeniul acesta.sa sti de ce ledul de culoare rosie este pus acolo
2--ce distorsioneaza la o activa? AMPLIFICATORUL intra in oscilatii.Ce am scris mai sus...mai repede distrugi un difuzor MECANIC cu un amplificator mai mic decat el decat cu unul dublu ca putere.
Te provoc sa faci un test:
du boxa ta activa la maxim....uita-te la miscarea difuzorului de joase.Vezi cate de tare vibreaza cu toate ca are la borne teoretic 200w.PPERFECT
acuma qamplifica difuzorul cu un amplificator de 400 sau 500w.Si vezi cum vibreaza acuma.Cu o putere mai mare de doua ori la borne ai sa vezi ca nu mai flutura aiurea acolo
Chiar as vrea sa faci acest test si sa imi spui ca gresesc :-)

pe parcursul acumularii de cunostinte,testelor,discutiilor cu altii mult mai buni si mai experimentati ca mine ,am ajuns la concluzia....
CEA MAI SLABA VERIGA INTR-UN LANT ACUSTIC E .....UTILIZATORUL

Cand te duci la un eveniment si vezi ca ai nevoie de 1000w desi tu ai doat 500.....nu trage pe aia 500 sa sune mai tare ca nu vor suna.Vei strica tot si sunetul va fi de tot rahatul.Te mai faci si de cacao si ityi mai pui si oamenii in cap ca le-ai stricat evenimentul.Pui mana si mai aduci inca 500w ca sa sune bine si sa ai sculele mai mult timp si sa sune si bine.
Va salut si ....la cat mai multe difuzoare arse :-)

Back to top
sarac.lipit
Fri Mar 11 2016, 07:09AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Nu-mi place sã discut în contradictoriu.
Râmîn la ideea cã o putere mai mare pe difuzoare sunã beton, dar fãrã controlul strict al unuia singur....înafara trupei din spate...duce garantat la service difuzoarele. Probabil marii producãtori nu știu secretul tãu și încã mai folosesc difuzoare puțin peste puterea amplificatorului...și ceva protecții la pick'uri

PîSî
N-am avut nuntã sã vinã careva sã zicã dã mai tare...
În schimb în majoritatea cazurilor "dã mai încet"...aud...și nu am Kwați instalați.

[ Edited Fri Mar 11 2016, 07:18AM ]


Back to top
luc1an
Fri Mar 11 2016, 03:38PM
Registered Member #15667
Joined: Tue Jan 26 2016, 01:20AM
Posts: 20
sustin punctul de vedere ca distorsiunea deranjeaza urechea.
dar ....exact asa cum ai spus tu nu discutam contradictoriu.Fiecare are un punct de vedere.Care e gresit si care e bun.....ramane sa vedem in timp.
poate mai intervin si alti colegi sa isi dea cu parerea.E totusi pacat sa avem o punct de verere gresit,sa il exprimam si altii sa il ia de bun.Asta este parerea mea.


Back to top
victorr
Fri Mar 11 2016, 05:17PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Nu ma pricep prea bine la boxe pasive si amp, eu sunt adeptul boxelor active ca e mai simplu la conectare si sunt mai putine batai de cap.

Imi amintesc ca am citit ceva pe un forum romanesc unde cineva sugera ca e bine sa ai mai mare putere pe amp decat puterea boxelor. Citatul e de aici LINK: Click aici !

insa tu ai putina pentru bass, numai 125 w, pentru bass ai avea nevoie de 200 si medii 100 , si sa nu le tii la maxim, la 75% sa nu apara distorsiuni , si ami e o chestie, in general puterea statei trebuie sa fie de 1.5 2 ori mai mare decat puterea boxelor, acuma va intrebati de ce? nu se ard boxele? nu, nu se ard ca nu o sa le dai la maxim, si nu le duci in clip, le tii in regim mic


Pe site-ul yamaha am citit ca e ok daca ai puterea putin mai mica sau putin mai mare, adica intre 0.8 si 1.25 din puterea boxelor LINK: Click aici !

Tips: It's not necessary for the PGM input value for the speaker and the power amplifier output value to be exactly the same. It's good to select a power amplifier output value of around 0.8 to 1.25 x speaker PGM value.



Back to top
luc1an
Fri Mar 11 2016, 07:18PM
Registered Member #15667
Joined: Tue Jan 26 2016, 01:20AM
Posts: 20
deci se demonstreaza incet ,incet ca am dreptate ? sau?

este foarte bine cand discutiile noastre duc la ceva constructiv.

[ Edited Fri Mar 11 2016, 07:18PM ]


Back to top
viorel t
Sun Mar 13 2016, 12:16AM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
[quote]luc1an
Te provoc sa faci un test:
du boxa ta activa la maxim....uita-te la miscarea difuzorului de joase.Vezi cate de tare vibreaza cu toate ca are la borne teoretic 200w.PPERFECT
acuma qamplifica difuzorul cu un amplificator de 400 sau 500w.Si vezi cum vibreaza acuma.Cu o putere mai mare de doua ori la borne ai sa vezi ca nu mai flutura aiurea acolo
Chiar as vrea sa faci acest test si sa imi spui ca gresesc :-)

Sa zicem ca eu am facut acest test mai demult si rezultatul a fost urmatorul.. cu un mixer de 2x250w pe boxe de 300w buc se comportau ok -
cu un mixer de 2x 500w pe aceleasi boxe membrana mai avea putin si iesea prin sita deci culisa dublu fata de inainte si a trebuit sa-mi iau alte boxe ca sa nu le ard , poate mai conteaza si firma .
a fot o experienta nu vreau sa supar pe nimeni ! numai bine !


[ Edited Sun Mar 13 2016, 12:17AM ]


Back to top
crick611
Sun Mar 13 2016, 03:01AM

Registered Member #9015
Joined: Sun Mar 07 2010, 07:58AM
Posts: 273
Salutare baieti!
Ce ziceti cu aceasta configuratie as putea duce diverse evenimente fara probleme? Adica sa nu se arda vreo boxa, sau doamne fereste mixerul?Este ok configuratia asta?
2 boxe active FBT himaxx 60a si
1 mixer FBT formula 143
Se inadreaza in parametrii normali?
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
Multumesc pentru raspunsuri!

Back to top
dorelclape
Sun Mar 13 2016, 03:50AM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
De ce nu cumperi un mixer simplu?. . , fara putere. . .boxele sunt active !

Back to top
sarac.lipit
Sun Mar 13 2016, 01:59PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Crik
Doar dacã dorești din toatã inima sâ arzi bioxele... Le ții la maxim
Mixerul eate imposibil de ars, nefolosind aplificatorul lui
Probabil știi...la boxe au amplificator, nu scoți semnal din amplificatorul mixerului cã DOAR atunci vei prãji tot...scoți din LINE OUT, cu cabluri de microfon.

[ Edited Sun Mar 13 2016, 02:01PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap