Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Software
 
<< Previous thread | Next thread >>
S.Forge/Kontakt
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marand
Sun Feb 14 2016, 11:34AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
victorr a scris ...

DAW=Digital Audio Workstation. Ti-am dat si exemple de DAW-uri ca sa fie mai usor de inteles: Pro Tools, Cubase, Cakewalk Sonar, Reaper, Presonus Studio One, etc.
Daca nu faci negative cu tonuri Kontakt (lucru cu fisiere midi) atunci nu ai nevoie sa incarci Kontakt ca vst intr-un DAW (vst host). VST Host in sensul ca DAW-ul e gazda vst-ului, in el incarci vst-uri. E suficient sa folosesti Kontakt Standalone, adica programul C:\Program Files\Native Instruments\Kontakt 5\Kontakt.exe .


Am înțeles ideea. Am Cubase și Cakewalk Sonar. Din păcate nu am Pro Tools și am înțeles că este foarte util. Modul meu de a lucra pleacă de la ideea creării unei baze de date (semplere și VST, VSTi) foarte bună. Așa apare necesitatea prelucrării semplerelor (cu soft-uri pe care bănuiesc că le știi și tu).După prelucrare aceste seplere pot fi puse pe o calpă și, fie pe clapă, fie în PC începe lucrul cu fișiere MIDI.
Însă subiectul discuției este că nu știu de ce, după instalarea Kontakt, SForge nu mai funcționează. (Am căutat prin tot laptopul să găsesc o cauză și nimic). Asta înseamnă că ori nu mă duce pe mine mintea, ori am făcut o greșelă la instalarea Kontakt, greșeală pe care nu o știu, ca să n-o mai fac a doua oară! (înainte de instalare SForge mergea fără probleme - dar din păcate nu am făcut un backup de date înainte de instalare Kontakt!) și a unor semplere. Asta mă face să nu pot lua o decizie: să dezinstalez Kontakt, să dezinstalez SF...? Și chestia e că softurile astea lasă „urme”, așa că la reinstalare te poți trezi că probema nu s-a rezolvat .Și-atunci, probabil trebuie să reinstalez S.O., iar asta îmi produce o mare greață (am un laptop Hp la care numai instalarea drivere-lor durează vreo două ore...) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_at_wits_end.gif


[ Edited Sun Feb 14 2016, 11:36AM ]


Back to top
victorr
Sun Feb 14 2016, 12:46PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Nu e nevoie sa ai toate DAW-urile din lista ce ti-am dat-o ca exemplu. Si Cubase si Cakewalk Sonar sunt bune. Problema este ca nu trebuia sa pui Sound Forge sa scaneze Kontakt, mai ales ca tu probabil ai instalat Kontakt 64 bit, iar SF e 32 bit.
Incearca sa redenumesti folderul unde tii vst-urile si vezi daca se deschide Sound Forge fara sa mai scaneze la startup. Daca se deschide SF, seteaza in SF la Preferences -> VST Effects alt folder in care sa pui doar ce efecte vrei sa folosesti in SF, in casuta Default VST search folder.
Organizeaza-ti efectele si instrumentele: 1 folder cu vst, alt folder doar cu vsti. In folderul cu vst, faci alte 2 subfoldere: 1 cu 32 bit, altul cu 64 bit.

In Sound Forge sa pui doar folderul cu vst 32 bit.

folder VSTi --> doar in DAW

folder VST: - 32 bit --->merge in DAW 32 bit si in SF
- 64 bit --->merge doar in DAW 64 bit


Daca tot nu se deschide Sound Forge dupa ce redenumesti folderul vst, poti incerca sa editezi folderul din Registry Editor. Apesi Start (butonul de Windows), Run, scrii regedit si dai enter. Eu am gasit unde editez folderul vst pentru SF in registru aici: HKEY_CURRENT_USER\Software\Sony Media Software\Sound Forge\9.0\Metrics\VstCache\SearchPaths
Acolo ar trebui sa apara ceva ca un folder cu numele "Path 1". Dai click pe Path 1 si vezi o casuta cu numele Path inauntru unde scrie un folder. Modifici numele acelui folder.

Dupa cum vezi, eu am alta versiune asa ca tu cauta versiunea ta - in loc de 9.0 ar trebui sa fie 11.0.


[ Edited Sun Feb 14 2016, 12:52PM ]


Back to top
marand
Sun Feb 14 2016, 09:29PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
victorr a scris ...

Nu e nevoie sa ai toate DAW-urile din lista ce ti-am dat-o ca exemplu. Si Cubase si Cakewalk Sonar sunt bune. Problema este ca nu trebuia sa pui Sound Forge sa scaneze Kontakt, mai ales ca tu probabil ai instalat Kontakt 64 bit, iar SF e 32 bit.
Incearca sa redenumesti folderul unde tii vst-urile si vezi daca se deschide Sound Forge fara sa mai scaneze la startup. Daca se deschide SF, seteaza in SF la Preferences -> VST Effects alt folder in care sa pui doar ce efecte vrei sa folosesti in SF, in casuta Default VST search folder.
Organizeaza-ti efectele si instrumentele: 1 folder cu vst, alt folder doar cu vsti. In folderul cu vst, faci alte 2 subfoldere: 1 cu 32 bit, altul cu 64 bit.

In Sound Forge sa pui doar folderul cu vst 32 bit.

folder VSTi --> doar in DAW

folder VST: - 32 bit --->merge in DAW 32 bit si in SF
- 64 bit --->merge doar in DAW 64 bit


Daca tot nu se deschide Sound Forge dupa ce redenumesti folderul vst, poti incerca sa editezi folderul din Registry Editor. Apesi Start (butonul de Windows), Run, scrii regedit si dai enter. Eu am gasit unde editez folderul vst pentru SF in registru aici: HKEY_CURRENT_USER\Software\Sony Media Software\Sound Forge\9.0\Metrics\VstCache\SearchPaths
Acolo ar trebui sa apara ceva ca un folder cu numele "Path 1". Dai click pe Path 1 si vezi o casuta cu numele Path inauntru unde scrie un folder. Modifici numele acelui folder.

Dupa cum vezi, eu am alta versiune asa ca tu cauta versiunea ta - in loc de 9.0 ar trebui sa fie 11.0.



Mamăăăăăăăăăă.....

...bine. S-o luăm organizat.
1.Nu l-am setat eu pe SF să scaneze Kontakt, dar la instalare, probabil Kontakt l-a „văzut” pe SF și a creat legătura de mai jos.






2.Este adevărat, SF este pe 32 biți iar Kontakt pe 64, de aceea la instalare Kontakt și-a creat 2 foldere VST, unul în Program Files, (64 bit), iar celălalt în Program filesx86, (32 bit).Acest lucru a condus, probabil, la conexiunea automată dintre cele două softuri, conexiune pe care nu eu am creat-o. Nici măcar nu am deschis SF după instalare Kontakt, dar am observat legătura creată dintre aceasta și SF, în fereastra „Opțiuni”,(unde trebuia să fac setările pe care, sigur, le cunoști mai bine dacât mine).
3.Pentru a fi mai eficienți îți voi arăta structura Program Files(64biți) și structura Program Files x86 și apoi îți voi pune unele întrebări spre a mă lămuri mai bine în toată „brambureala” asta...






Structura celor trei foldere este următoarea :

A.În „biblioteca” de sunete Emotive Strings apar două subfoldere, primul cu denumirea „Instruments”, cel de-al doilea cu denumirea „Semples”
astfel:






Conținutul lor este diferit; iată conținutul, în ordinea Instruments și apoi Semples;

Instruments:





...nki=extensie Kontakt, ceeace înseamnă că este un VSTi pe care-l deschide Kontakt, și...

Semples :







Ei bine, aici mă încurc, adică știu că sunt niște seplere, dar nu știu despre extensiile lor nimic.

B. Native Instruments:




Menționez că foderul VSTPlugins 64bit l-am arhivat în partiția D, în speranța că în felul acesta SF nu-l va mai scana;




C. SOLO Strings...




Sunt tot semplere, cu extensia .gig(GigaStudio).Să trecem la Program Filesx86, (dacă mai ai răbdare... )

!!!!...surprizăăă...acum am văzut că în folderul VSTPlugins din x86 mai erau încă odată instalate cele trei de mai jos...






...pe care le-am arhivat în D și apoi le-am șters. Și....
>- SForge merge!!!!

Acum dacă tot am ajuns aici - și îți tare mulțumesc pentru asta - zic că să mă mai ajuți să organizez „bălăcăreala”asta de VST-uri, VSTi-uri și semplere și mai am și niște patch-uri, așa încât să înțeleg și eu „cu ce se mănâncă treba asta”...
Deci x86:

A.Conținutul foderului Native Instruments;








și...




B. VSTPlugins;




Acestea din urmă cum se folosesc?(mi-au „venit” la pachet cu Kontakt)

Mai am niște patch-uri de la Sibelius...










...și nu știu dacă acestea pot fi asociate altor softuri.

Două întrebari :
1.Care este modul corect de organizare astfel încât cele de mai sus să fie funcționale?
2.Dacă unele dintre ele sunt inutile, care sunt acelea?

Îți mulțumesc încă odată pentru ajutor și îmi cer scuze pentru că am abuzat de răbdarea ta!



Back to top
angelitto
Sun Feb 14 2016, 09:41PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Parca vad ca acum zice victorr: mamăăăăăăăăăăăă ../../images/emotes/yahoo/yahoo_surprise.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Back to top
marand
Sun Feb 14 2016, 10:25PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
angelitto a scris ...

Parca vad ca acum zice victorr: mamăăăăăăăăăăăă ../../images/emotes/yahoo/yahoo_surprise.gif ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )



../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif posibil...

Back to top
victorr
Sun Feb 14 2016, 11:20PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ma bucur ca in sfarsit iti merge Sound Forge.
Native Instruments Kontakt ai instalat 64 bit si el s-a instalat si in varianta x86 in Program Files? Daca ai instalat 64 bit nu trebuia sa fie nimic in folderul 32 bit.
Guitar Rig e un program pentru chitaristi, cu simulatoare de amplificatoare (cuburi) de chitara, conectezi chitara la pc si canti cu el, poti incarca un fel de negative intr-un format propriu similar cu midi, care am uitat cum se numeste. Daca nu esti chitarist nu ai nevoie de el. Apartine lui Native Instruments, deci a venit impreuna cu Kontakt.

Service Center e programul lui Native Instruments care tine licenta si prin care faci update. Nu ai nevoie de el daca nu faci update si nu downloadezi libraria Kontakt de fabrica de pe site-ul lor oficial "factory library". E doar un program, nu e instrument sau efect.

Beatscape si Dimension Pro apartin lui Cakewalk Sonar. Astea doua sunt VSTi-uri si banuiesc ca sunt pe 32 bit daca sunt instalate in folderul x86. Deci in concluzie tu ai instalat Cakewalk Sonar varianta 32 bit.
Cubase cum il ai? 32 bit sau 64 bit?

In legatura cu ce patch-uri ai in Sibelius nu stiu cum se folosesc, eu am folosit un Sibelius mai vechi si nu am avut nevoie de tonuri, mai ales ca mergea si Kontakt in el.

Beatscape si Dimension Pro pot fi incarcate ca VSTi in alte daw-uri, nu numai in Cakewalk Sonar. Cele 2 sunt pe 32 bit. Beatscape e pentru a crea ritmuri, loop-uri de tobe, percutii. Dimension Pro e un sintetizator.

E ok sa folosesti si un DAW pe 32 bit, ca oricum tu nu vei mixa 16 track-uri simultan, fiecare cu efecte. Pe 32 bit ai o limita la RAM, poti folosi maxim 3,3-3,5 GB. Dar ar fi bine sa folosesti 64 bit daca ai mai mult de 4 GB RAM si daca incarci librarii mari de Kontakt si sa profiti de memoria marita.

Eu am o varianta veche de Cakewalk Sonar (v4) pe Windows XP 32 bit cu care m-am obisnuit, e un pic mai uratica dar simpla de folosit, mai ales ca eu o foloseam doar pentru midi.

Trebuie sa afli cum ai Cubase, 32 sau 64 bit. Si sa te hotarasti care DAW alegi.
Dar orice ai alege, niste lucruri sunt clare:
vst si vsti 32 bit sa fie in program files x86 vst plugins
vst si vsti 64 bit sa fie in program files vst plugins

Daca folosesti un DAW pe 32 bit, setezi in preferinte sa caute efectele in folderul x86, iar pe un DAW pe 64 bit, setezi celalalt folder.

Eram sa uit de Emotive Strings...nki e instrument. Fisierele nkc si nkx sunt librarii encriptate. Nu merg incarcate direct in Kontakt. Trebuie sa deschizi Kontakt, apesi pe Libraries in tab-ul din stanga, apesi Add Library, apoi alegi fisierul. Librariile encriptate au un inconvenient ca nu ai acces la fisierele wav, deci nu le poti edita in alt program.


Back to top
marand
Sun Feb 14 2016, 11:35PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
victorr a scris ...

Ma bucur ca in sfarsit iti merge Sound Forge.
Native Instruments Kontakt ai instalat 64 bit si el s-a instalat si in varianta x86 in Program Files? Daca ai instalat 64 bit nu trebuia sa fie nimic in folderul 32 bit.
Guitar Rig e un program pentru chitaristi, cu simulatoare de amplificatoare (cuburi) de chitara, conectezi chitara la pc si canti cu el, poti incarca un fel de negative intr-un format propriu similar cu midi, care am uitat cum se numeste. Daca nu esti chitarist nu ai nevoie de el. Apartine lui Native Instruments, deci a venit impreuna cu Kontakt.

Service Center e programul lui Native Instruments care tine licenta si prin care faci update. Nu ai nevoie de el daca nu faci update si nu downloadezi libraria Kontakt de fabrica de pe site-ul lor oficial "factory library". E doar un program, nu e instrument sau efect.

Beatscape si Dimension Pro apartin lui Cakewalk Sonar. Astea doua sunt VSTi-uri si banuiesc ca sunt pe 32 bit daca sunt instalate in folderul x86. Deci in concluzie tu ai instalat Cakewalk Sonar varianta 32 bit.
Cubase cum il ai? 32 bit sau 64 bit?

In legatura cu ce patch-uri ai in Sibelius nu stiu cum se folosesc, eu am folosit un Sibelius mai vechi si nu am avut nevoie de tonuri, mai ales ca mergea si Kontakt in el.

Beatscape si Dimension Pro pot fi incarcate ca VSTi in alte daw-uri, nu numai in Cakewalk Sonar. Cele 2 sunt pe 32 bit. Beatscape e pentru a crea ritmuri, loop-uri de tobe, percutii. Dimension Pro e un sintetizator.

E ok sa folosesti si un DAW pe 32 bit, ca oricum tu nu vei mixa 16 track-uri simultan, fiecare cu efecte. Pe 32 bit ai o limita la RAM, poti folosi maxim 3,3-3,5 GB. Dar ar fi bine sa folosesti 64 bit daca ai mai mult de 4 GB RAM si daca incarci librarii mari de Kontakt si sa profiti de memoria marita.

Eu am o varianta veche de Cakewalk Sonar (v4) pe Windows XP 32 bit cu care m-am obisnuit, e un pic mai uratica dar simpla de folosit, mai ales ca eu o foloseam doar pentru midi.

Trebuie sa afli cum ai Cubase, 32 sau 64 bit. Si sa te hotarasti care DAW alegi.
Dar orice ai alege, niste lucruri sunt clare:
vst si vsti 32 bit sa fie in program files x86 vst plugins
vst si vsti 64 bit sa fie in program files vst plugins

Daca folosesti un DAW pe 32 bit, setezi in preferinte sa caute efectele in folderul x86, iar pe un DAW pe 64 bit, setezi celalalt folder.

Eram sa uit de Emotive Strings...nki e instrument. Fisierele nkc si nkx sunt librarii encriptate. Nu merg incarcate direct in Kontakt. Trebuie sa deschizi Kontakt, apesi pe Libraries in tab-ul din stanga, apesi Add Library, apoi alegi fisierul. Librariile encriptate au un inconvenient ca nu ai acces la fisierele wav, deci nu le poti edita in alt program.



Ooooooooook !!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_not_worthy.gif

Acum e cam târziu ... și mâine este luni,... dar voi încerca să încep să fac ordine în „balamucul” acesta.Dacă mă gândesc că m-ai salvat de la a instala S.O., îmi vine să-ți dau vreo 3...14 beri...da`nu găsesc țeava să ți le trimit... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_angel.gif Încă odată, MULȚUMESC !!


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap