Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Achizitionare clapa (Tyros 4 vs PSR S970)
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cristi_Dr
Wed Mar 23 2016, 07:46PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
gigiflo , am luat in calcul si un pa3x LE , clapa are potential ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif !! Oricum pana in luna aprilie mai astept , ma mai gandesc spre ce ma orientez ...
Mai astept si aici pe forum poate indrazneste cineva care detine un psr s970 sau un tyros 4 sa isi impartaseasca parerea despre acele clape ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif


Back to top
djbossbest
Wed Mar 23 2016, 07:55PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Cristi_Dr a scris ...

Am testat psr s970 am testat si tyros 5 dar nu am pus mana in viata mea pe un tyros 4 , iar psrul si T5-ul suna cam la fel ca naa...instrumentele de pe psr s970 sunt luate de pe Tyros 5 ... cum am spus mai sus butoanele si claviatura ar fi singurul inconvenient ... Daca ar da cineva un T4 cu un pret rezonabil sa imi permit sa il iau pai l-as cumpara numai decat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif !

oare de ce pretul la T4 este destul de ridicat??? Daca o sa gasesti ceva sub 2000 o sa fie cam "trasa" de ea. T4 este o clapa exceptionala, si nu cred ca e asa de rau ca la yamaha depinzi de pc, maine poimaine ca sa tragi apa la wc o faci tot din pc sau smartphone. Claviatura este foarte buna la T4, pasul putin mai mic in comparatie cu pa3 si de o idee mai moale.

Back to top
Cristi_Dr
Wed Mar 23 2016, 08:14PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
djbossbest si tyros 3 cum de a coborat la 1400-1600 de euro, iar psr 9000 a ajuns clapa de studiu pentru unii la 400-700 de euro (inca iti mai faci treaba cu ea o vreme)... tyros 4 il estimez la 1800-2200 de euro si depinde acuma de la user la user ... fiecare isi ingrijeste clapa cum vrea , sau mai bine daca vrea ... ideea e ca daca ma duc sa imi iau clapa sh clar ma duc la casa omului sa vad clapa sa o testez ca nu e vorba de 100 de euro nu 700 , ci chiar gata 2000 de euro ...

[ Edited Wed Mar 23 2016, 08:17PM ]


Back to top
gigiflo
Wed Mar 23 2016, 09:01PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Parerea mea despre T4, fara a avea contact efectiv cu ea: este o clapa buna care si-a pastrat pretul nu pentru ca este exceptionala, ci pentru ca T5 care a urmat, nu a adus nimic semnificativ in plus care sa-i justifice pretul mare. In acest fel, fanii Yamaha au preferat ramanerea la T4.
Lucrurile cred ca se vor repeta si cu Pa3x versus Pa4x, doar ca la o scara mai mica, deoarece Pa4x are un pret ceva mai mic decat T5 la aparitie.
Bineinteles ca acum posesorii lui T4 il vor lauda mai mult decat e cazul, totusi este o clapa iesita din fabricatie. Pana si la T5 sunt elemente care necesita o evolutie tehnologica (vezi noutatile noului PSR A3000). Inca o data imi exprim regretul ca aceste PSR-uri au "asa claviatura, de nu-ti permit posibilitatea de a alege"...
PS: Piata la Pa-uri inca nu s-a asezat, veti vedea...

[ Edited Wed Mar 23 2016, 09:05PM ]


Back to top
cantlaclapa
Wed Mar 23 2016, 09:34PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
am inteles ideea pana la urma
inteleg ca i-ti cauti un tyros 4 in stare f buna si incerci sa-l iei la un pret cat mai bun ! e si asta o strategie... cine stie poate sare iepurele! bine gandit! bravo! stima!

Back to top
djbossbest
Wed Mar 23 2016, 09:49PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Cristi_Dr a scris ...

djbossbest si tyros 3 cum de a coborat la 1400-1600 de euro, iar psr 9000 a ajuns clapa de studiu pentru unii la 400-700 de euro (inca iti mai faci treaba cu ea o vreme)... tyros 4 il estimez la 1800-2200 de euro si depinde acuma de la user la user ... fiecare isi ingrijeste clapa cum vrea , sau mai bine daca vrea ... ideea e ca daca ma duc sa imi iau clapa sh clar ma duc la casa omului sa vad clapa sa o testez ca nu e vorba de 100 de euro nu 700 , ci chiar gata 2000 de euro ...

Din acelasi motiv din care a scazut si la pa2. Scaderea majora de pret la toate clapele a fost data de lansarea Pa600, de acolo a inceput "nebunia", ceva mai tarziu a venit si yamaha cu ceva "moca". oricat am vorbi si ne-am spune parerile sunt clase diferite la clape ca in orice domeniu. Nu poti compara psr cu seria tyros, idem la korg. De sunat suna toate, sunt modele pentru urechea si buzunarul fiecaruia. Daca vrei moft platesti. daca matale crezi ca T4 are pret prea mare pentru ce poate oferi iti poti lua psr, sau te poti orienta la concurenta, important e sa fii tu convins si multumit de alegerea facuta pentru ca, pe cel caruia ii canti il doare la patina ce clapa am eu atata timp cat se aude " cica laca cici cha"

Back to top
Cristi_Dr
Wed Mar 23 2016, 10:11PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
djbossbest as avea posibilitatea sa o iau inafara cu 1800-1900 de euro dar nu verificare, nu cantat, platit prin card ... astepti sa vina ... profiti de politica ebay doar sau as putea sa o cumpar prin cineva ...dar mi se pare mai safe sa o iau din tara .Legat de ultima ta fraza , intr-adevar publicului nu ii pasa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif , dar studioului da , si inca cum ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif !
Si da Domnule Prodan eu tin sa iau un tyros 4 mai degraba ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif !

[ Edited Wed Mar 23 2016, 10:16PM ]


Back to top
djbossbest
Wed Mar 23 2016, 10:49PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Cristi_Dr a scris ...

djbossbest as avea posibilitatea sa o iau inafara cu 1800-1900 de euro dar nu verificare, nu cantat, platit prin card ... astepti sa vina ... profiti de politica ebay doar sau as putea sa o cumpar prin cineva ...dar mi se pare mai safe sa o iau din tara .Legat de ultima ta fraza , intr-adevar publicului nu ii pasa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif , dar studioului da , si inca cum ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif !
Si da Domnule Prodan eu tin sa iau un tyros 4 mai degraba ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif !

Asa este in studio sunt alte cereri. Dupa cum ai zis nu te grabesti, stai atent pe ici pe colo mai "arunci cate o pastila" si poate pica ceva ieftin si bun, desi expresia "ieftin si bun" la noi in tara nu prea e valabila. Eu iti recomand sa mai faci nitel efort si mai pui 2-3 sutisoare si gasesti la un cunoscut magazin de muzica de aici din Bucovina care iti ofera 1 an garantie la produsele sh, eu zic ca se merita plus ca daca o iei de la ei peste ceva timp o duci inapoi si pui diferenta pentru una mai "smechera", asa am ajuns eu de la psr423 la T4. Succes sa gasesti ce ai nevoie la un pret bun.

Back to top
Cristi_Dr
Wed Mar 23 2016, 10:53PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
djbossbest a scris ...

Cristi_Dr a scris ...

djbossbest as avea posibilitatea sa o iau inafara cu 1800-1900 de euro dar nu verificare, nu cantat, platit prin card ... astepti sa vina ... profiti de politica ebay doar sau as putea sa o cumpar prin cineva ...dar mi se pare mai safe sa o iau din tara .Legat de ultima ta fraza , intr-adevar publicului nu ii pasa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif , dar studioului da , si inca cum ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif !
Si da Domnule Prodan eu tin sa iau un tyros 4 mai degraba ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif !

Asa este in studio sunt alte cereri. Dupa cum ai zis nu te grabesti, stai atent pe ici pe colo mai "arunci cate o pastila" si poate pica ceva ieftin si bun, desi expresia "ieftin si bun" la noi in tara nu prea e valabila. Eu iti recomand sa mai faci nitel efort si mai pui 2-3 sutisoare si gasesti la un cunoscut magazin de muzica de aici din Bucovina care iti ofera 1 an garantie la produsele sh, eu zic ca se merita plus ca daca o iei de la ei peste ceva timp o duci inapoi si pui diferenta pentru una mai "smechera", asa am ajuns eu de la psr423 la T4. Succes sa gasesti ce ai nevoie la un pret bun.


Am sa tin minte ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif poate poate imi vine si mie norocul acela mult asteptat ! Cat despre rabdare , rabdare am de la varsta de 10 ani de cand am intrat in domeniul muzicii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif (pot sa mai adaug ca imi place pescuitul ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) )

Back to top
Cristi_Dr
Tue Apr 19 2016, 04:43PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Threadul poate fi inchis , Mi-am achizitionat un psr s970 nou pana la urma si sunt nespus de multumit de clapa . Imi ofera ce imi trebuie mie . Claviatura nu e chiar asa cum imi aminteam eu , e chiar ok .Diferenta dintre aceasta si tyros 5 e pasul care este mai mic .
Parerea despre butoane ramane , erau mai bune unele ca la psr s670 macar , oricum trebuie sa am mare grija de clapa la capitolul praf!!

Oricum planuiesc sa conectez o clapa midi la ea in curand .
Sound samplere - 10/10

Sound tonuri de fabrica 9/10
are mai mult decat suficiente, dar putea sa imbunatateasca cateva din ele (pun accent pe viori) , scat cu S.Art nu sunt (nu ca as folosi eu ))
OS ii dau un 8/10
e foarte buna functia Arp , era si mai grozava daca o facea si pe aia custom sa poti sa iti faci ce arp vrei tu.
La voice edit sau mai exact voice set poti sa editezi cativa parametri la vocea respectiva nu am gasit optiune sa fac layering cum puteai la psr 9000 .
inca nu vor sa maximizeze cei de la yamaha functionabilitatea editorului de style-uri ceea ce ma deprima ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif !
Sound styluri - 10/10
La sound per total ii ofer nota 7 . De ce ? pun mare pret pe efecte , yamaha imi incearca rabdarea la fiecare model nou scos , si aici pana si tyros 5 m-a dezamagit , psr s970 are 6 blockuri de efecte , din care 3 pentru style (si alea globale) iar tyros 5 are ....PATETIC ! in 2015 macar un efect pe canal adica undeva la 34 de effect blocks da naa , las' ca le luam baietilor vreo 6000 de euro la tyros 6 daca vor ca aranjorul sa aiba si asta ...

In fine...

Multumesc inca odata de pareri si pentru timpul acordat acestui thread , Sanatate tuturor va doresc ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif !

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap