Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Dilema achizitie korg pa80
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Serghei92
Thu Mar 31 2016, 12:51AM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Dacă e de la italian merită. Dar cum a spus colegul...cu memory card. Să poți să.i bagi niște samplere...ca așa, nu merita. Mai faci bani si.ți iei CV cu samplere.

Back to top
gigiflo
Thu Mar 31 2016, 01:29AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Eu nu sunt de acord ca Pa80 este mai fiabila ca Pa300. In rest, ca si cunoscatori, sigur stiti ce e mai bine...

Back to top
adycok
Thu Mar 31 2016, 07:10PM

Registered Member #13443
Joined: Mon Oct 07 2013, 09:47PM
Posts: 17
dragi colegi tin sa va anunt ca sunt noul posesor al korg-ului pa80.aseara mi-am luat inima in dinti si am fost sa o vad.orga arata foarte bine,fara zgarieturi sau lovituri.functioneaza toate butoanele(in afara de acea clapa).am mai tras la pret si am reusit sa o iau la 290€.singura problema e ca nu a mai gasit manualul la ea dar nu cred ca e o problema,sigur il gasesc pe net.

Back to top
dughir
Thu Mar 31 2016, 07:24PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
S-o folosesti cu placere!
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

Si un manual video:
LINK: Click aici !

[ Edited Thu Mar 31 2016, 07:36PM ]


Back to top
adycok
Thu Mar 31 2016, 08:38PM

Registered Member #13443
Joined: Mon Oct 07 2013, 09:47PM
Posts: 17
merci mult dughir.acum ca am cumparat-o as vrea sa o desfac si sa o curat pt ca aseara cand am fost sa o vad proprietarul mi-a spus ca a curatat-o un pic ca nu o mai folosise demult,cand am ajuns acasa si m-am uitat mai bine la ea (pe dedesupt pe la margini)avea jeg iar intre clape si carcasa are un praf uleios de zici ca e pasla.pai la cum a fost intretinuta orga asta nu ma mira ca nu mai merge o clapa ci ma mira ca mai merg celelalte.deci Serghei92 s-ar putea sa ai dreptate in legatura cu scama.intr-un cuvant am nevoie de cineva care a desfacut o astfel de orga sa imi spuna ce suruburi sa desfac si toti pasii care trebuie sa ii urmez pt a o curata si a o remonta.multumesc anticipat

Back to top
dughir
Thu Mar 31 2016, 09:37PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Ceea ce vezi tu intre clape e praf si scame amestecat cu vaselina pusa din fabrica pe sub clape. Daca a ajuns in halul ala, nu pot decat sa-ti urez spor la curatat. Am avut o Yamaha la fel, in 2 ore, inarmat cu rabdare, clapele erau ca noi. Eu am studiat manualul de service ca sa vad ce si cum sa desfac si mai ales cata vaselina, de care tip si unde sa pun. Curata doar cu apa cat mai plata contactul cu problema, nu folosi alcool sau alte chestii decat in cazul in care ai urme de grasime pe contact.

Back to top
Serghei92
Thu Mar 31 2016, 11:00PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Deci la faza cu desfacutul e foarte simplu. O pui cu fata in jos pe ceva moale...canapea, pat...si începi a desface șuruburile...vezi ca are multe, si ar fi indicat să le lași în gauri, ca sunt pe dimensiuni diferite. După ce desfaci tot, încerci să scoți capacul...mare grijă ca nu se ia de tot...încerci să.l dai cumva peste cap prinzând cu mâinile dinspre clape. Are ceva fire agățate de capac si placa de baza...și atenție la cititorul de dischete...să nu.l agăți cu capacul. După ce ajungi înăuntru o să vezi o paca mare la clape sub care sunt acei contactii de cauciuc...ah, vin date jos și arcurile de la clape, după ai acces la acea placa...cu mare atenție rezolvi ușor. Și să ții minte clapă care nu merge, pentru că o să te duci direct acolo cu curățatul. Nu are rost să le deranjezi pe toate. Dacă ți.am făcut capul patrat, si crezi ca nu te descurci, caută pe cineva care știe ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif pentru mine e cam greu să.ți explic în scris. Sper ca ti.a fost de ajutor sfatul meu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif bafta!

Back to top
adycok
Fri Apr 01 2016, 01:41PM

Registered Member #13443
Joined: Mon Oct 07 2013, 09:47PM
Posts: 17
va multumesc.are logica ceea ce mi-ai explicat asa ca,cred ca o sa ma descurc.diseara o sa incep demontarea iar daca o sa intampin probleme o sa va mai stresez cu intrebari.pana atunci...o zi buna va doresc.

Back to top
Serghei92
Sat Apr 02 2016, 01:35AM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Ok...să mă anunți dacă ai rezolvat. Eu la curățat foloseam bețișoare de urechi cu spirt. Numai vezi să fie de calitate, ca altfel rămâne puf pe.acolo si nu schimbi nimic.

Back to top
adycok
Sun Apr 03 2016, 10:47PM

Registered Member #13443
Joined: Mon Oct 07 2013, 09:47PM
Posts: 17
in sfarsit astazi am reusit sa desfac orga.am desfacut si placa cu contactele de cauciuc si maine o sa le curat.cand am desfacut-o am observat ca langa floppy drive erau niste mufe,mai exact 3,care erau lasate libere.una tip panglica si alte doua mai mici.stie cineva la ce folosesc?o sa pun si niste poze(daca reusesc).

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap