Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Romania, muzica si dj-i
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
edighegoiu
Sun Apr 24 2016, 12:28PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Salut ! In Romania in ultimii 3-4 ani au aparut acesti ,,paduchi" ai muzicii care intra pe youtube descarca muzica de la diferite formatii isi iau 2 boxe si un mixer si gata in 2-3 zile se fac dj...

Nu am nimic cu ei , Doamne fereste dar nu mi se pare corect deloc, un om ca sa devina lautar si sa poata canta la o petrecere , nunta , botez...etc , ii trebuie cam 8-10 ani( ca sa aiba un pic de experienta cu instrumentu`) si nu vorbim doar de clape , la orice alt instrument. Omu` ala munceste atata timp si vine unu din asta cu 2-3 zile si gata face nunti , botezuri...

Ca sa vadau un exemplu : Verisoara mea a avut un astfel de specimen la nunta iar eu cand am aflat ce vrea sa faca i-am spus sa nu faca o asa greseala ca nu o sa fie nici un fel de atmosfera ci o sa zici ca-i inmormantare . Si ce credeti ca imi spune :,,Pai ce am chelit in cap sa dau la formatie 1000e cand pot sa-i dau lu` asta 1000 lei...
Si asa s-a si intamplat, nu dansa nimeni , nimeni nu se simtea bine ziceai ca sunt la pomana.
Omul care se respecta si ii place muzica isi ia formatie ceilalti prefera dj-i , asta e , dar cred ca si din cauza banilor...

Sincer imi e un pic teama ca o sa se inmulteasca si formatiile o sa se uite la ei...Am 16 ani cant la orga si imi e teama pentru viitorul meu o fac din pasiune si placere dar ma astept ca intr-o buna zi sa incep sa scot bani si ziua se apropie in 2 ani vreau sa ajung la aceasta performanta mai incolo stiu ce sa fac(formatie cu oameni capabili) nu vreau sa-mi bat joc de om sa-i iau bani si sa fie acolo o galagie sa nu intelegi nimic...

Ca sa nu ma intelegeti gresit nu vorbesc de cei cum ar fi - David Guetta, Dj Snake astia da se pot numi dj.

Ce credeti ca se va intampla in 5-10 ani? Si ce facem sa-i combatem pe paduchi?

Back to top
Cristi_Dr
Sun Apr 24 2016, 12:46PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Nu stiu despre generatia ta sau a verisoarei tale, dar stiu despre a mea. Cei de varsta mea tind catre LIVE , mai ales studentii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_heehee.gif , ca e manea ca e populara ca e usoara , tata lor LIVE sa le canti si i-ai facut fericiti . Crede-ma ca pe timp ce trece, lumea usor usor se intoarce la vechile obiceiuri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif .

Back to top
edighegoiu
Sun Apr 24 2016, 01:18PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Ar fi bine...

Back to top
luci2015
Sun Apr 24 2016, 01:24PM
Registered Member #15549
Joined: Mon Dec 07 2015, 02:08PM
Posts: 36
Tot timpul o formatie bine legata cu oameni care stiu sa se completeze unul pe altul o sa aiba de lucru( cantari) iar o nunta care se respecta se face cu lautari asa ca fii tu bun pe clapa iar cantarile vin sigur ....cat despre "paduchi"(dj de muzica populara)lasai sa manance si ei....

Back to top
sarac.lipit
Sun Apr 24 2016, 01:25PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
Vise
În 15 ani trrenurile vor fi cumpãrate de strãini. Cu tot cu sate.
Sper sã fie ca la italieni, ai 3 nunți înntr-o zi...sper...dar se prevede a fi ca la francezi...

Back to top
Daniel_AD
Sun Apr 24 2016, 01:34PM
Guest
As avea atate sa scriu aici dar ma limitez prin a spune doar atat;
50% e vina sistemului si 50% vina muzicantilor si a lautarilor.
Cale de intoarcere nu mai este, are dreptate SL; o sa fei ca la francezi, englezi, australieni...de aia m-am lasat de cantat!
Reorientati-va spre alte domenii de activitate pana nu este prea tarziu.

Back to top
dughir
Sun Apr 24 2016, 02:08PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Am peste 100 de venimente ca si cameraman si sotia ca fotograf. Dupa primele 10 evenimente am zis amandoi ca la nunta noastra nu vom avea formatie. Punct. Valabil in continuare. Anul asta ne vom casatori religios si vom avea DJ. Nu cant la evenimente, cant doar pentru sufletul meu, de la varsta de 7 ani (am studiat pianul si acordeonul cu profesor). Problema daca ai doar formatie e ca au un repertoriu extrem de limitat, si, evident, nu au cum sa-ti cante toate melodiile pe care le-ai vrea. Am prins evenimente exclusiv cu formatie, mixte si exclusiv DJ. La cele cu DJ s-a dansat toata noaptea. Nu stiu prin alte parti cum e, dar la multe nunti cu formatie am prins tot felul de porcarii: iti cant ce vrei tu, daca imi dai x ron de melodie, altfel cant ce mamtaie capul (asta dupa ce si-a luat avans de la miri); "la astia nu se da de capatat, lasa-l pe dj sa se strofoace"; se imbata saxofonistii pe la 10-12 noaptea, incep sa falseze sau sa cante doar fraze fara cap si coada, sau, mai rau, dau mediile la maxim ca na... sa le spargem la nuntasi urechile, sa nu se prinda cand falsam. Asta e experienta mea. La 95% din evenimentele la care am participat, n-a fost ok doar cu formatie. Multi mergeau la solist si il rugau sa cante melodia X si ala zicea ca nu o stie. Cel mai bine e formatie + DJ.
Eu zic ca 75% e vina voastra ca DJ-ii v-au luat locul. Cel mai bine e sa va asociati cu un DJ si sa mergeti impreuna la evenimente. Sa va supliniti reciproc. Asa fac in banat nume mari ale muzicii populare, astia s-au prins foarte bine cum sta treaba.

Am prins si evenimente fericite: Carmen Popovici Dumbrava, Ioan Doru Banatean, Dumitru Farcas, Vasile Conea, Mirela Petrean etc, dar astia aveau si DJ. Nu cantau toata noaptea.


[ Edited Sun Apr 24 2016, 02:17PM ]


Back to top
edighegoiu
Sun Apr 24 2016, 02:10PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
E greu , o sa fie greu de acum inainte cu formatiile si muzica populara...

Back to top
dughir
Sun Apr 24 2016, 02:33PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Ascultati si voi la un eveniment cu muzicanti Si DJ, cum se aude la el si cum se aude la majoritatea dintre muzicanti sunetul. La DJ suna mai incet cu vreo 10-15dB, la muzicanti predomina mediile. Pe multi nuntasi ii deranjeaza muzica data tare (probleme cu urechile, nu se mai pot intelege intre ei la masa, nu odata am plecat ragusit de la nuntile cu lautari) dar muzicantii nu si nu, ca asa trebuie: tare! Am fost acum multi ani la o nunta in Timisoara si lautarii nu voiau nici in ruptul capului sa dea mai incet muzica pe motiv ca asa era reglata statia si asa suna bine. In schimb, au deschis toate geamurile, " sa iasa sunetul afara". ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Nu spun ca toti procedati gresit, departe de mine gandul asta, chiar vreau sa cred ca pe acest forum sunt doar oameni deosebiti, insa sunt printre noi si oameni care nu au realizat inca vorba de duh: clientul nostru, stapanul nostru.
Daca clientul vrea 60dB, atata ii dai, nu 106dB cum vrei matale.
La mine pe camera, cand batea deja acul de la vumetru pe rosu, era clara treaba, in 5 minute vedeam mirele ca merge la formatie si ii roaga sa dea mai incet ca nu se mai pot auzi oamenii la masa... Pana la urma, oamenii vin la un eveniment si pentru socializare, unii poate nu s-au vazut de decenii, de ce sa nu-i lasam sa socializeze?

Ca sa concluzionez: muzicantii care dau muzica la maxim, care sparg urechile mesenilor si care nu colaboreaza constructiv cu mirii sunt evitati. Am liste intregi de la miri cu nu apela la cutare si cutare ca nu te poti intelege cu ei.

Nu ma refeream expres la voi in comentariile mele, sunt doar experiente pe care le-am trait si le-am impartasit cu voi pentru a va da de gandit la unele aspecte.

[ Edited Sun Apr 24 2016, 02:37PM ]


Back to top
Daniel_AD
Sun Apr 24 2016, 02:40PM
Guest
Foarte adevarat ce spui dughir si-ti confirma un muzicant care a cantat live peste 30 de ani!
Eu daca ar fi sa ma insor acum, 100% mi-as lua DJ si sa-ti spun ce am constata in 2014 cand am fost in Romania!
Am cantat 30 de ani dar m-am speriat la ce volum se canta, si nu numai la manele, la fel si la folclor sau muzica usoara! Daca eu nu am rezistat care totusi am o expoerienta indelungata cu astfel de evenimente, ce sa mai zic de un mesean familist sa reziste al asa volum exagerat de-ti sare stomacul si ficatul afara?!?! La 300 persoane sunt suficienti 300 Wati RMS.
Delasarea muzicantilor e un alt mare factor si nimeni nu spune ce ofera pentru banii care-i cere! Selectia se face automat de catre public, e la fel ca la alegeri, pacalesti o data si te penalizeaza la vot(cel putin asa ar trebui)!
Un alt factor important este programul limitat, iar aici hai ca folclor fiecare canta cat a studiat dar, sa luam muzica usoara si am un exemplu chiar a fratilor mei care chiar sunt muzicanti buni, canta vechituri ce canta cu mine acum 20 de ani, dar macar canta live cu bas, chitara etc!
Cand ma uit in Seturi si vad, Gara mica si Flori de Liliac, ma bufneste rasul, mai ales in 2016 cand pute netul de muzica moderna!
Intrebarea e; cine sa faca arpegiatore ca in NEXUS sau Omnisphere, Synturi ca pe Kronos sau Motif/Montage sau FM de la NI?!?! Cine sa sempleze tobe de pe Superior Drummer2 sau Batery 4...apoi cine scrie midi cu tonuri adaptate in clape?!?!?
Cel mai usor, dam 200 euro sau mai nou 500 euro si diseara mergem la cantare cu set nou, e nu mai merge!
In meseria asta daca nu ti pasul cu moda, pretul iti scade pe zi ce trece sau te elimini singur!
Asa e si in teatru, film s.a.m.d! Trebuie sa te cuplezi in permanenta la viata cotitiana ca sa rezisti! E o munca continua!
La fel e in orice domeniu, trebuie sa muncesti sa produci, ca sa ai continuitate in castig!
Ca muzicant, nu poti canta aceleasi melodii 20 de ani cu imbunatatiri de 2-3-4 melodii noi de la an la an si alea 8 beat sau Etno (Hora mare)! Mai nou, traiasca Mp3-ul si Youtube prin wirelless de pe telefon!
Prezenta scenica lasa de dorit, decat 4 muzicanti obositi in blugi cu camasi versace la nunta, mai bine un DJ la costum si pe bani mai putini...lumea se distreaza oricum, mai ales daca DJ-ul e fost muzicant cu har(minte) si ochi pentru a tine lumea in priza!
E doar parerea mea! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


[ Edited Sun Apr 24 2016, 02:57PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap