Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Romania, muzica si dj-i
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Daniel_AD
Mon Apr 25 2016, 03:41PM
Guest
dughir a scris ...

Am o intrebare, la care sigur puteti sa-mi raspundeti (e pura curiozitate, nimic mai mult): cati dintre voi mergeti la eveniment doar cu aranjor si solist?


Asa am cantat asa in ultimii ani de activitate, de aia ma interesat sa-mi fac tonuri si styleuri singur!
Eu si o solista, sora Nicoletei Voica, Anda Iovan, cantam orice inclusiv sarbeste!
Am cantat doar noi doi peste 15 ani aici in Australia! Am prins cei mai frumosi ani de cantat si facut bani! Au trecut vremurile bune si aici...noroc ca am avut "backup"! Mai rau e cand te lasi si nu ai strans nimic! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

[ Edited Mon Apr 25 2016, 03:45PM ]


Back to top
edighegoiu
Mon Apr 25 2016, 03:59PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Eu cum am mai spus am 16 ani peste cativa ani o sa incep.. 2-3 ani dar nu cred ca m-as arunca eu cu clapa si cineva cu vocea e greu dar nu imposibil am mai vazut...

Back to top
dughir
Mon Apr 25 2016, 07:53PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Multumesc pentru raspunsuri. Intrebarea era adresata din pura curiozitate. E ceva ce nu prea pricep: pana acum doar la 2 evenimente din multele la care am luat parte au avut doar solist + clapa. Ma intreb atunci, daca restul claparilor canta manual sau doar acompaniaza o formatie, de unde disperarea asta dupa seturi complete, cu intro-uri?

Back to top
edighegoiu
Mon Apr 25 2016, 09:21PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Eu nici nu as face seturi cu intro, pana acum nici nu mi-au trebuit. Eu daca aud unu` care baga la o nunta intro inseamna cu nu-i mare lucru de el si are nevoie ca nu face fata...Ar fi ceva daca in loc de intro instrumental ar fi ceva vocal si sa acompaniezi vocea aia , chiar ar fi fain...

Back to top
dughir
Mon Apr 25 2016, 09:57PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Cu 16GB de sampler s-ar putea face un singur ton cu vocea. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Sau pui vocea pe mp3. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif Problema e sa sincronizezi bpm-ul la voce cu cel din style.

Back to top
Serghei92
Mon Apr 25 2016, 10:16PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Fel si fel de cazuri văd, și fel si fel de opinii. Nu am fost la multe nunti ca si invitat. Însă am avut norocul să dau peste niste lăutari chiar foarte buni, gen Barbu Lăutarul de la moldoveni, Frații Stefanet...lăutari de la care am învățat foarte multe în materie de reglaje scule. Poți să dai tare într.o sala cât îți permite, dar nici o frecventa să nu deranjeze omul. Niciodată nu am folosit medii in exces, niciodată nu am dat volume tari. Niciodată nu am văzut vreo filmare cu sunet distorsionat de la petrecerile mele. Trebuie doar să stii cum sa.ti reglezi sculele. În fine, asta e alta poveste. Nu m.as duce în viata mea la o nunta cu dj...1 - nu mă pasionează muzica moderna, și dacă vreau să aud așa ceva mă duc în club o dată pe an și îmi ajunge. 2 - vreau să văd omul cum cântă, când se manifestă cu instrumentul lui. Îmi place la nebunie folclorul, și aș opta tot timpul pentru lăutari. La noi în zona nu se mai practica beția în timpul cântării de câțiva ani. Cei ce fac așa ceva nu au cântări acum. Asa ca nu.mi pun problema vreodată că acești "păduchi" ne vor lua locul. Și asta din simplul fapt că mulți sunt incompetenți și nu știu ce muzica se pune. Lor , în materie de folclor, le.ar trebui colaje de melodii...capturi live de la alți lăutari. Am auzit o dată la cineva ca a pus Irina Loghin, Frații reut, fanfara de la vorona și Pintileasa la urma...acum trageți și voi concluziile cam ce atmosferă era cu asemenea diferența de sunet, de ton, și de volum...

Back to top
gigiflo
Sun Jul 31 2016, 12:31AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Dj-ul e un real concurent, nu o gluma...
Sunt la un eveniment unde lucrurile sunt de ambele feluri. Sa vedeti ce sunet, ce acustica
la DJ si ce amalgam la formatie...
Si totusi maiestria la solistii instrumentisti este certa...Nu stiu cine face reglajele, probabil organistul...

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap