Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Intretinere clape
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Daniel_AD
Mon May 09 2016, 06:08PM
Guest
Nu stiu cum este corect dar eu va spun cum fac eu de 20 de ani incoace!
In primul rand, la toate clapele mele am asta; LINK: Click aici ! si cand cantam live, in pauza puneam acesta husa care se intinde, se muleaza pe clapa perfect!
In al doilea rand, cand veneam de la cantat, a doua zi cu un prosop foarte fin foarte putin umed(cu apa simpla putin calduta) stergeam clapele si carcasa exterioara, iar la vumetrele lineare, in caz ca se mai aseza praf, cu o pensula din aceea de pictori, curatam fiecare vumetru liniar in parte!
In al treilea rand, la fiecare 3-4 luni o desfaceam si suflam cu spray din acela cu aer comprimat tot praful din interior LINK: Click aici !
De fiecare data cand am vandut o clapa, dupa 3-4-5 ani, arata ca noua!

PS: nu recomand diluanti, sprayuri sau servetele cu chimicale, nici macar cele de sters pe maini!

[ Edited Mon May 09 2016, 06:10PM ]


Back to top
Cristi_Dr
Mon May 09 2016, 06:36PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Daniel_AD a scris ...

Nu stiu cum este corect dar eu va spun cum fac eu de 20 de ani incoace!
In primul rand, la toate clapele mele am asta; LINK: Click aici ! si cand cantam live, in pauza puneam acesta husa care se intinde, se muleaza pe clapa perfect!
In al doilea rand, cand veneam de la cantat, a doua zi cu un prosop foarte fin foarte putin umed(cu apa simpla putin calduta) stergeam clapele si carcasa exterioara, iar la vumetrele lineare, in caz ca se mai aseza praf, cu o pensula din aceea de pictori, curatam fiecare vumetru liniar in parte!
In al treilea rand, la fiecare 3-4 luni o desfaceam si suflam cu spray din acela cu aer comprimat tot praful din interior LINK: Click aici !
De fiecare data cand am vandut o clapa, dupa 3-4-5 ani, arata ca noua!

PS: nu recomand diluanti, sprayuri sau servetele cu chimicale, nici macar cele de sters pe maini!


O husa de acest gen am si eu... Sincer nu ma gandeam sa o iau la cantare cu mine ca doar pauze fac si eu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Asa de curiozitate aer cat de comprimat? un compresor se poate folosi in limita unei presiuni moderate?
Colegii spuneau mai sus ca folosesc o carpa de bumbac; ar fi ceva mai fin de atat?
Inca ceva cat de protejata este clapa intr-un case? Dar intr-o husa? (strict legat de praf)

Back to top
dughir
Mon May 09 2016, 09:27PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Prin husa trece fumul de tigara, in case, daca e bine inchis, patrunde mai greu.

Back to top
Cristi_Dr
Mon May 09 2016, 09:42PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
dughir a scris ...

Prin husa trece fumul de tigara, in case, daca e bine inchis, patrunde mai greu.

Deci o sa am in vedere sa ii iau clapei mele un case atunci ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
iulianpuscasu96
Wed Aug 10 2016, 11:29AM

Registered Member #9995
Joined: Mon Nov 15 2010, 07:03PM
Posts: 58
Buna ziua! Am si eu o problema (daca pot sa-i spun asa) cu al meu Korg pa3x. Capacele laterale, cele gri inchis au niste pete negre, ca si cum ar fi murdare dar nu asta e cauza, sunt pete pe vopsea/se duce vopseaua, nu stiu nici eu exact ce este. la fel si pe spate, partea inferioara (cea unde sunt mufele) tot aceeasi vopsea gri inchis, aceeasi problema, are pete. Mai are cineva astfel de problema, are cineva idee cum s-ar putea rezolva? Tin sa precizez ca nu am cumparat orga de noua si asa era de cand am luat-o, de aceea n-am nici cea mai vaga idee cum a ajuns sa arate asa. O sa pun si niste poze cand am posibilitatea.
Multumesc anticipat!

Back to top
iulianpuscasu96
Wed Aug 10 2016, 04:26PM

Registered Member #9995
Joined: Mon Nov 15 2010, 07:03PM
Posts: 58
Am reusit sa fac si niste poze ca sa va faceti o idee despre ce vorbeam mai sus. Chiar daca in unele poze pare ca e praf, nu este:))











Back to top
sarac.lipit
Fri Aug 12 2016, 07:29PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
nu ştiu alţii cum fac... da' eu cînd se uzează cumpăr alta.

[ Edited Fri Aug 12 2016, 07:30PM ]


Back to top
iulianpuscasu96
Fri Aug 12 2016, 08:23PM

Registered Member #9995
Joined: Mon Nov 15 2010, 07:03PM
Posts: 58
Clapa nu e obosita, butoanele sunt in stare buna, nu au joc, nu se blocheaza.....dar e problema asta si nu am nici cea mai vaga idee cum s-a intamplat si nici nu am gasit alte capace ca cel mai tare acolo se observa, in rest nu sare in ochi, dar capacele se vad foarte urat.

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap