Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
"Curatenie" prin clape !
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
turkish-man
Tue, 10 May 2016, 05:04PM

Registered Member #9037
Joined: 11 Mar 2010
Posts: 149
Salutare,

ca tot este primavara, propun si eu spre discutie: Cum sa facem "curatenie prin clapele noastre??, mai exact: Cum identificam anumite samplere, kituri de tobe, paduri ( atentie USER SOUNDS, nu Factory sounds), etc...care sunt asignate la un nr mic de style-uri sa zicem....dar totusi ocupa din memorie...astfel putandu-le inlocui cu alte samplere, kituri de tobe care sunt asignate la mai multe style-uri sau tonuri.

Eu mi-am facut un fisier Excel, astfel:

- un sheet cu Performante:
Expl: SAXOFON: Upper 1: Sax Nae - USER
Upper 2: Sax Ion - factory
Upper 3: Trombon - USER
etc....

Astfel stiu ca User-sound-ul Sax Nae este asignat la performanta SAXOFON si nu trebuie sters.

- un sheet cu Ritmuri:
HOUSE :
DRUM: Toba romaneasca - USER SOUND
PERCUTIE: - Kit maramures - USER SOUND
BASS - Fretless bass- factory
ACC1 - .........-factory

Periodic dau Find in sheetul respectiv dupa denumire User-sounds ( Expl:SAX Nae)...si vad la cat de mule Performante este asignat.
La fel si la Ritmuri.
Daca sunt asignate la 1-2 performante...nu are rost sa ocup memoria cu acel user-sound...si il sterg.

Voi cum procedati ??

PS: am grija sa modific in Excel orice modificare (adaugare sau stergere) de ton sau ritm.


[ Edited Tue, 10 May 2016, 05:12PM ]


Back to top
gigiflo
Tue, 10 May 2016, 06:04PM
Registered Member #15184
Joined: 11 May 2015
Posts: 1327
Interesant... Pare ceva de munca dar asta e!
Insa cand vrei sa incerci sau schimbi seturile, lucrurile se complica. Cineva de pe site spunea candva ca Pa Manager ofera posibilitatea de a vedea ce tonuri sunt folosite intr-un set si care nu. Dar nu stiu daca informatia e valida...


Back to top
adryan81
Tue, 10 May 2016, 06:27PM
Registered Member #6917
Joined: 04 Mar 2009
Posts: 261
Parerea mea este urmatoarea, nu trebuie sa ne umplem clapele cu toate balariile de sound-uri, cei care aveti setul AD sau l-ati avut, urmariti organizarea din setul lui, este cel mai curat set din tot ce am vazut/incercat pana acum. Luati exemplu de acolo si organizati-va baza de tonuri strict cu ceea ce aveti nevoie, sa fim seriosi, cui ii trebuie 10 tambale sau 7 braciuri, sau 5 contrabas-uri....va dau un exemplu, am incarcat style-urile din setul lui Marius Talent de pa4 si am asignat tonurile din setul AD, credeti-ma ca suna excelent, mult mai bine decat cu tonurile originale din set....mai putin la manele unde MT are percutiile acelea bune. Sfatul meu este... putine dar bune ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif Spor la treaba.

Back to top
angelitto
Tue, 10 May 2016, 07:33PM


Registered Member #14155
Joined: 28 Apr 2014
Posts: 1130
gigiflo a scris ...

Cineva de pe site spunea candva ca Pa Manager ofera posibilitatea de a vedea ce tonuri sunt folosite intr-un set si care nu. Dar nu stiu daca informatia e valida...



Asa e gigiflo. Poti vedea ce instrumente ai pe fiecare track si poti genera/salva si o lista.






Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2 Latest comment Posted by H3PL3R on 24 Jun 2026, 14:44
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap