Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Seturi Korg PA4x !?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
mariuspantera
Mon Oct 03 2016, 01:22PM

Registered Member #8221
Joined: Tue Oct 13 2009, 03:44PM
Posts: 357
MariusG a scris ...

Sunt perfect de acord cu tine!numai ca nimeni nu e atat de prost sa faca un set de la 0 si sa il dea pe 200 300 de euro si apoi sa se imprastie si in final sa apara free pe site-uri!


Marius, acum pe bune ,cate seturi crezi ca a reusit sa vanda MT cu 500e? Crezi ca se apropie macar de 2% de seturile encodate? Nimeni nu a facut sau va face set de la 0! Ca e varza setul lui AD ca nu ai ce face cu el asta e alta poveste! Omul a scos un set curat ,aranjat la encodat si la scos la vanzare!
Pe mine nu ma deranjeaza setul lui ,pe mine ma deranjeaza el ca om, fara caracter!

[ Edited Mon Oct 03 2016, 01:24PM ]


Back to top
gigiflo
Mon Oct 03 2016, 01:42PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Eu nu aud același lucru în Pa4x ca și în Pa3x, deși e vorba de același set.
Poate ca diferențele nu sunt atât de mari cum ne așteptăm sau cum am fost inoculati ca ar putea fi, dar superioritatea lui Pa4x consta și în altceva. Prețul ei acum este unul care era și în cazul lui Pa3x la apariție...
Problema este ca nimeni din cei care cunosc meserie în lucru cu acest model nu se gândește la un profit sigur și de durata. Toată lumea vrea sa-și scoată banii imediat și dacă e posibil în cel mai simplu mod și doar pentru el... Un set de Pa4x, deși așteptat, nu are aceeași "deschidere" la public decât unul de Pa3x, care poate fi compatibil ulterior și cu alte modele...

Back to top
MariusG
Mon Oct 03 2016, 01:42PM

Registered Member #15614
Joined: Fri Jan 08 2016, 12:31PM
Posts: 199
Eu incerc sa va spun ca nu o sa existe vreodata set de la 0 de pa4!undeva tot or sa existe materiale imprumutate din modelele anterioare!un set de la 0 necesita foarte multe materiale,foarte multa munca si foarte multa pricepere!trebuie sa apelezi la studiouri pt samplere de calitate care sa nu mai fi fost folosite in clape pt a fi cv nou!si dupa te lovesti de partea de comercializare !in concluzie nu prea renteaza!va spun sincer!
Eu inainte de a scoate setul anterior l-am sunat pe Florin Alexandru,fratele lu Sile de Cernica,sa imi dea un contrabas si un braci pe care le foloseste la negative si mi-a cerut 1200 de euro!
Se merita oare sa faci efortul asta financiar?cred ca nu!

Back to top
Marian80
Mon Oct 03 2016, 02:18PM
Registered Member #10419
Joined: Sun Sep 25 2011, 09:06AM
Posts: 165
mariuspantera a scris ...

Colegii ,de la un an de la aparitia mult lăudatului diamant , NU sunt seturi in afara de setul lui MT! Ce se intampla? Sa nu fie oare nimic de aratat fata de pa3x? La celelalte modele au explodat uploadurile la seturi.Sunt cateva demo-uri firave pe youtube cu o hora, sarba, nimic nou nimic care sa ne dea pe spate! Care e problema?

Ca sa faci un set bun de pa 4 trebuiesc mai multe lucruri cum ar fi: Sa detii un pa4,sa ai samplere de calitate,sa ai cunostinte muzicale temeinice(mai ales cele practice),sa cunosti clapa foarte bine(degeaba ai un sampler de tambal bun daca nu i setezi in rec intervalul de note intre care suna ), trebuie sa ai cunostinte in ale studioului si lista ar putea continua.Eu cred ca cineva care ar fi capabil de asa ceva ori si l ar face pentru el si nu l ar da la nimeni(din cauza aceasta nu sunt seturi bune) ori ar cauta sa l encodeze pentru a si proteja munca si de ce nu sa faca si profit.

Back to top
amos
Mon Oct 03 2016, 06:49PM

Registered Member #1050
Joined: Tue Aug 26 2008, 05:05AM
Posts: 59
MariusG tu ai putea fi singurul in masura sa faci un set echilibrat. Sincer nimeni nu a fost in masura sa ajunga la o asa performanta a unui SET aproape complet asa cum l-ai facut tu personal. Iti doresc mult succes in noul set ! Cony de la Cta.

Back to top
albundy
Tue Oct 04 2016, 12:55AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
MariusG a scris ...

Ma apuc eu sa fac un set de pa4 de la 0!imi dati 15000 de euro?

Sa stii ca nu e o idee rea . Eu zic ca poti scoate si 20000 de euro . Dar nu vanzand la bucata . Vinzi produsul finit direct la reprezentanta. Apoi e treaba lor sa se descurce. Lumea da 3500 de euro pe pa4x dar nu se indura sa dea 500 de euro pe un set . Apoi cand il are gratis comenteaza . Asa ca daca te apuci sa faci set cere 20000 de euro si il vinzi la reprezentanta . Cumperi pa4x ca sa bagi set de 3x in ea? De ce o mai cumperi . Aia de la reprezentanta au toate motivele sa vanda clapa . Si cumparatorii in general vor sa aibe cu ce canta. Fa tu un set si arata doar demo . Nu vinzi nimic la bucata ca iti iei teapa dupa cateva seturi vandute . Asculta tu la fratele tau de.nu te cauta aia cu banii sa aibe set pt clape . Diamantul nu are set bun . Apropo. Cum sa cumperi clapa fara sa ai set? Sau sa vinzi pa3x pt pa4x si sa canti tot cu set de pa3x ? Eu in locul tau asa as face. Demo cu setul apoi ori il ia reprezentanta direct ori strang proprietarii de pa4x cei 20000 de euro . Cu toate ca or sa fie cativa . Restul , marea majoritate sunt calici.

Back to top
gigiflo
Tue Oct 04 2016, 08:59AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
albundy a scris ...

MariusG a scris ...

Ma apuc eu sa fac un set de pa4 de la 0!imi dati 15000 de euro?

Sa stii ca nu e o idee rea . Eu zic ca poti scoate si 20000 de euro . Dar nu vanzand la bucata . Vinzi produsul finit direct la reprezentanta. Apoi e treaba lor sa se descurce. Lumea da 3500 de euro pe pa4x dar nu se indura sa dea 500 de euro pe un set . Apoi cand il are gratis comenteaza . Asa ca daca te apuci sa faci set cere 20000 de euro si il vinzi la reprezentanta . Cumperi pa4x ca sa bagi set de 3x in ea? De ce o mai cumperi . Aia de la reprezentanta au toate motivele sa vanda clapa . Si cumparatorii in general vor sa aibe cu ce canta. Fa tu un set si arata doar demo . Nu vinzi nimic la bucata ca iti iei teapa dupa cateva seturi vandute . Asculta tu la fratele tau de.nu te cauta aia cu banii sa aibe set pt clape . Diamantul nu are set bun . Apropo. Cum sa cumperi clapa fara sa ai set? Sau sa vinzi pa3x pt pa4x si sa canti tot cu set de pa3x ? Eu in locul tau asa as face. Demo cu setul apoi ori il ia reprezentanta direct ori strang proprietarii de pa4x cei 20000 de euro . Cu toate ca or sa fie cativa . Restul , marea majoritate sunt calici.

Nu-i o idee rea...


Back to top
MariusG
Tue Oct 04 2016, 10:44AM

Registered Member #15614
Joined: Fri Jan 08 2016, 12:31PM
Posts: 199
Toata lumea vrea degeaba sau pe te miri ce bani de parca eu sunt vreo fundatie de binefacere!daca le spui de preturi de genu 15 20 de mii iti sare in cap!lasa ca v.ati ingramadit cu totii,majoritatea de aici de pe site sa cumparati setul andronestian!600000 EURO

Back to top
Robert Craciun
Tue Oct 04 2016, 10:44AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
pentru inceput este normal sa incarci in PA4X set de PA 3X pentru ca asta e, face parte din aceeasi familie...parerea mea este ca nu ai cum sa faci un set de la 0 cu samplere noi, cu styluri noi si apoi sa vinzi pe lucru de nimic! cred ca ar necesita cateva luni de munca, daca nu un an de zile sa faci un set special pentru PA 4X cu program folcloric si alte genuri special pentru Romania si lautarii romani!...Va dati seama ce ar fi sa cauti wave-uri noi sa le asignezi pe fiecare in parte sa salvezi totul intr-un set dupa care sa creezi alte ritmuri...ar fi un volum de munca enorm!...cand a aparut PA3X am incarcat tot felul de seturi, majoritatea style-urilor si sunetelor erau trecute prin PA 1x sau 2x! asa ca garantat niciun set de PA 4X nu va fi original ''de la 0'' sa-i zic asa, fara sa fie vre-un ton sau style de la versiunile anterioare!

Back to top
admin
Tue Oct 04 2016, 11:23AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
În primul rând, cred că cel mai "cuminte" ar fi să reveniţi cu picioarele pe pământ. Nu ţin partea nimănui, însă trebuie judecat realist ...
Cifrele aruncate pe internet de AD (gen 600.000 euro câştig!) cred că n-au nici o legătură cu realitatea, să fim serioşi.

Faceţi nişte calcule simple. Cât poate câştiga un magazin la o clapă? Cel puţin în acest moment (2016), un profit de 7%~10% în România (în orice business/domeniu) este unul realist. Probabil mai sunt şi ceva excepţii, dar nu multe.
Ei bine, câte clape credeţi că a vândut MC Musical (Atenţie, doar MC Musical!!!) în România, astfel încât, raportat la numărul de clape vândute, să fie vândute şi seturi, care seturi să genereze un profit de 1.200.000 de euro !?!?! Pentru că, eu aşa am înţeles, că AD a luat doar 50%, restul de 50% fiind partea magazinului MC Musical. Sunt nişte cifre ameţitoare ...
Dacă greşesc, vă rog să mă corectaţi.

Şi-acum să coborâm cu picioarele pe pământ ...
Deci, pentru ca MC Musical să fie dispus să dea 20.000 de euro pe un SET, pe care mai apoi să-l vândă, luaţi în considerare următoarele aspecte:
- MC Musical va fi obligat să encodeze setul. Asta presupune costuri;
- MC Musical, va plăti taxe şi impozite la stat, pe orice vinde! Deci, automat cresc cheltuielile cu setul;
- Categoric, nu toţi cei care vor cumpăra o clapă de la MC Musical, vor cumpăra şi setul !!! Drept urmare, numărul de clape vândute prin MC Musical nu este obligatoriu direct proporţional şi cu numărul de seturi vândute!

Ei bine, în condiţiile acestea, faceţi calculele următoare: câte clape ar trebui să vândă MC Musical în România, astfel încât să-şi permită să susţină toate aceste cheltuieli, dar să mai şi rămână cu profit? Că nici MC Musical (sau orice alt magazin/distribuitor) nu este casă de binefacere, este o firmă ca oricare alta, care vrea să facă profit şi doar întâmplarea face ca aceştia să vândă clape şi nu componente de avioane sau pantofi din piele. Şi să nu uitaţi că, în România, taxele şi impozitele sunt URIAŞE iar o firmă abia dacă-şi poate susţine activitatea în 2016 !!!

Repet, nu ţin partea nimănui, însă ar trebui să privim realist lucrurile ...


[ Edited Tue Oct 04 2016, 11:24AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap