Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Veste buna! Display-uri pentru Roland G-800, G-600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sarac.lipit
Sun Dec 18 2016, 01:34PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
abia aştept!!!

Back to top
Heruvimium
Wed Dec 21 2016, 11:46PM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
Saracule, am primit raspuns.

Se pare ca pt Em2000 display-ul e mai ciudat.

S-ar putea totusi sa faca ceva, dar mai are nevoie de cateva poze cat mai clare... Uite mesajul lui...

''OK. Do this. Get your mate to take a pic of the pins on the old display, both sides, i need to be able to count them and see where they are going. Also take a pic of the white stickers on the back, those are part number information.
When i say detailed pics, i mean detailed. Blurry out of focus ones are no good. When your done,. Put them in a folder and send me a link. Don't send them here. They just get compressed and wrecked. Do Thatto then I'll look into this property. Ive just double checked. The display is 240x64 so there may be a possibility to do something. Rgds stephen ''

Vezi ce poti face, si mai vedem, poate totusi iese ceva ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

=Mihai=

Back to top
sarac.lipit
Thu Dec 22 2016, 11:21AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
OK, fac rost de un foto professional şi fotez tăt.
eu am 3 displaie sparte, cu plăcuţele de bază funcţionabile.
Normal, aş avea nevoie doar de sticlele cu cristale lichide şi gumiţele ZEBRA ce fac contact între ele.
acu...bine, la un preţ rezonabil ... ar fi ideal unul new iluminat cu LED.
cred, aici ar fi singura problemă, sursa de tensiune petru retroiluminare, ROLAND are un trafo separat pentru lămpile NEON.

Se uzează doar lampa şi contactele cauciucate.
displaiul propriuzis, cred, ţine o viaţă...

Back to top
Heruvimium
Thu Dec 22 2016, 10:32PM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
Saracule, ma gandeam daca tot ai atatea displayuri stricate, sa imi trimiti unul sa il trimit, sau sa trimiti tu direct, la el in aglia prin psota romana... nu ar costa mult cred, si atunci i-ar fi mai usor...

intre timp uite ce a mai zis

Take a close up pic of all the chips on the back, good enough so i can read all the part numbers. This information will be useful also


Anunta-ma cand ai pozele alea

toate cele bune

=Mihai=


[ Edited Sat Dec 24 2016, 12:36AM ]


Back to top
ym_dx21
Fri Dec 23 2016, 09:24PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
eu nu cred ca are nevoie de poze ....se gasesc schemele service pe net pentru g 1000 si em 2000 si daca e "baiat destept" ,isi da seama ce conexiuni merg facute doar din scheme ,mai ales ca se ocupa cu asa ceva .....parerea mea e ca eu nu cred ca pot fi adaptate aceste display-uri deoarece driverele lcd si ma refer la hardware acele "chips" ....difera. Eu o perioada buna de timp am facut service TV ,PC etc. dar nu ii ceream clientului poze din televizoare , doar il intrebam modelul si ce problema are si deja stiam daca o piesa se potriveste sau nu in locul celei defecte (in cazul in care piesa originala nu o gaseam ).

[ Edited Fri Dec 23 2016, 09:31PM ]


Back to top
sarac.lipit
Fri Dec 23 2016, 10:58PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
totuşi strică-i o întrebare...
poate face rost doar de sticle şi gumiţe?
şi la ce preţ

ce să se mai complice cu construirea plăcilor...deja bune?

Back to top
Heruvimium
Sat Dec 31 2016, 06:22PM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
Saracule, i-am trimis mesaj, da nu stiu cum se numesc sticlele alea... eu i-am scris sa vad daca are Screen Glass si Zebra rubber bands.

sa vad ce zice... intre timp, cand poti, poate faci rost si de poze..

cat despre Ym_DX21... daca erai asa meserias pe cat te tii, nu luai in ras pe tipul asta... intrai cel putin pe link-ul de am dat la inceput de postare si vedeai ca are o sumedenie de display-uri facute Custom. Si vedeai si cat feedback are... Asa ca, aerul de superioritate de l-ai afisat in mesaj, nu isi are rostul, fara suparare.

Nu ii tin apararea, dar tipul m-a ajutat mult, si chiar cunoaste ceea ce face. Dovada si feedbackul pozitiv foarte ridicat.

Orgile si sintetizatoarele electronice sunt variate... si nu ai cum sti exact ce ai de facut pana nu ai scula in fata ta. El de unde sa o ia ? sa cumpere o clapa doar pt mine, ca poate iau 2-3 displayuri, poate nu ? Service Manualul nu tot timpul ajuta sa poti face un display cap-coada de tip Plug and Play .

Nu sunt rautacios, insa daca ne tinem ca stim anumite treburi, atunci sa ne si comportam in consecinta ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Nu de alta, dar oameni ca el rar se mai gasesc, sa ofere piese de schimb noi la niste sintetizatoare si orgi, ale caror glorie e de mult trecuta

Sarbatori cu bine

=Mihai=

Back to top
sarac.lipit
Sat Dec 31 2016, 07:45PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
un an nou mai bun!!!

din nefericire am ratat ocazia unui ap.foto profi...
da, display glass îi zice, găsisem la un chinez 4 dolari ...dar vindea un vapor...cît despre zebre... nimic, nici măcar un vînzător pe terra...
mă gîndesc să nu am setat netu' pe serverele venusiene...

ăsta ar fi complet...bine nu merge la clapă
LINK: Click aici !
dar l-aş cumpăra şi aşa...să pun placa mea


[ Edited Sat Dec 31 2016, 07:57PM ]


Back to top
Heruvimium
Sun Jan 01 2017, 01:44AM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
daca apuc, saptamana viitoare incerc sa contactez eu chinezul... am cont pe alibaba de ceva vreme, dar nu am intrat demult pe el, si vad ca nu mai nimeresc parola. te anunt cum am noutati

=Mihai=

Back to top
ym_dx21
Sun Jan 01 2017, 12:48PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
Un an nou fericit va doresc si eu .Mihai nu te supara degeaba , eu oricum mi-am spus o parere ,nu am vrut sa jignesc pe nimeni dar totusi sustin ce am scris, desi nu sunt mare meserias , service manualul iti spune ce ai de facut daca stii sa-l citesti..

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap