Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Excelsior MOD 414
Go to page   <<      
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
dughir
Tue Dec 27 2016, 01:45PM
Registered Member #11893
Joined: Sat Dec 08 2012, 01:13PM
Posts: 221
Made in Italy facut de-un neamt cu nume polonez... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif

Back to top
reacor
Wed Jan 04 2017, 05:15PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
E vorba de Musikhaus Pauli , Marktgasse 38 , Bulach, Elvetia. Telefonul complet este +41 44 860 1915, asta daca cineva e interesat. Nu stiu daca si raspund pentru ca firma e in dizolvare din aprilie 2016. In cazul in care am gresit postand numarul de telefon imi cer scuze de la admin. , mi s-a parut corect sa fac si pe altii sa fie atenti.

Back to top
Alinn
Wed Jan 04 2017, 06:54PM

Registered Member #16079
Joined: Sat Sep 17 2016, 10:44PM
Posts: 13
Sa inteleg ,domnu Calin , ca asta ar fi firma producatoare?


Back to top
reacor
Wed Jan 04 2017, 07:48PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Nu e firma producatoare, sunt cei care vand. Dar si termenul de firma producatoare e relativ. De ce? Iau exemplul meu personal. Pot daca vreau si am bani sa-mi fac un acordeon la Castelfidardo. Pentru ca sunt firme care iti pot face orice componenta.Important e sa stii unde mergi si cel mai important este sa te cunoasca. Adica imi comand carcasa, merg la altii sa o imbrace in celuloid si sa o lustruiasca. Imi comand masca si masca de registri in alta parte. Mecanismele de la canto si basi le iau de la alta firma, daca cauti pe net ai sa vezi ca le am si la vanzare. Burduful il comand aici LINK: Click aici ! . Mecanica de basi o monteaza acasa batranul Pucci, claviatura o monteaza Matteo. Tonurile le iau de la Marco Tiranti. Scaunele de la una din cele doua firme care le produc . Montajul tonurilor, acordajul si asamblarea finala aici : LINK: Click aici ! . Daca vreau si midi pe el ma duc la Claudio, il gasesti aici : LINK: Click aici ! Curelele de la alta firma, valiza de la alta, vezi aici LINK: Click aici !
Si uite asa am un acordeon cu cabina la un cost intre 4.000 si 5.000 de euro, in functie de alegerile facute la materiale, tonuri, mecanisme .Calitate garantata , ca stiu cu cine lucrez. Vreau 20 de buc. ? Costurile scad substantial.
Acum ajungem la samburele problemei. Scriu CALIN pe el si cer 5.500 de euro pe el ? Nu il cumpara nici dracu" !!
Dar eu sunt smecher, scriu pe el Bugari Champion, fac un desen pe masca asemanator cu originalul si il pun la un pret cu 1.000 de euro mai mic decat un produs original Bugari. Il vand printr-un site fara nici un element de identificare, exemplul tau. Nu crezi ca fac ceva bani la 20 de bucati ?
Iti recunosti acordeonul ''original'' Excelsior ?
Din pacate se mai intampla si asa ceva. Daca eu pot sa fac asa ceva, imagineaza-ti ca ce ai intalnit tu nu e manevra unor pesti mici asa cum sunt eu, e opera unora care stiu ce fac, au bani si experienta in smenuri de felul asta. Crede-ma, cunosc personal cateva personaje de acest fel. Nu le dau numele pentru ca oricum nu-i cunoasteti, dar se gasesc pe net ceva sentinte in care sunt obligati sa plateasca sume grase detinatorului marcii.
Deci aviz amatorilor, mai ales in cazul unor acordeoane noi. Daca aveti dubii nu va grabiti, cautati pe net alte preturi, mai intrebati aici pe forum. Daca gasiti un produs nou si aveti dubii va ajut cu placere, pot sa scriu sau sa dau un telefon la Castelfidardo si sa intreb daca site-ul respectiv vinde intr-adevar produsul lor si nu este o facatura.


[ Edited Wed Jan 04 2017, 08:03PM ]


Back to top
reacor
Wed Jan 04 2017, 08:52PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Trebuie totusi sa revin cu o completare. S-a intamplat si in Romania.
Acum ceva ani in urma s-a deschis la Timisoara o asa-zisa reprezentanta Guerrini unde s-au vandut acordeoane Guerrini ""originale"" facute in modul descris mai sus. In acel moment firma Guerrini din Italia era in lichidare si nu mai erau interesati de protejarea marcii.
A fost folosita o marca renumita in vestul Romaniei si mai ales in Serbia pentru a vinde falsuri la un pret intre 4000 - 4500 euro pentru modelul Guerrini Superior. Poate nu ar fi fost o problema foarte mare daca respectivul personaj care conducea operatiunea ar fi oferit un produs de calitate, pentru ca stia foarte bine cu cine sa lucreze daca vroia asta. Dar asta inseamna costuri !
Asa ca a oferit o mecanica de basi execrabila ( stiu unde a facut-o ) , o claviatura de asemenea, iar tonurile erau facute de ginerele sau dupa o experinta de 4 ani intr-o firma de tonuri din Italia, firma cu care am lucrat si eu, de aici stiu amanuntele.
In concluzie un nume faimos GUERRINI facut de rahat de o persoana care a stiut sa exploateze momentul de faliment al firmei. Cei care au cumparat acele acordeoane stiu despre ce vorbesc .
Pentru numele personajului respectiv puteti sa ma contactati pe email. Firma respectiva de la Timisoara se numea ,,Intermediate" si e inchisa din 2010, momentan incearca sa vanda in Romania printr-o firma obscura din Italia acordeoane Excellenz ( o copie nereusita dupa Excelsior ) si sa ofere reparatii.
Nu are curajul celor din Elvetia pentru ca proprietarul marcii Excelsior il cunoaste foarte bine .

[ Edited Wed Jan 04 2017, 09:10PM ]


Back to top
Alinn
Tue Feb 07 2017, 02:14PM

Registered Member #16079
Joined: Sat Sep 17 2016, 10:44PM
Posts: 13
In urma celor discutate si chiar a pozelor postate de mine , cat credeți , domnule Calin sau ceilalți , ca ar valora aproximativ acest acordeon ?

[ Edited Tue Feb 07 2017, 02:14PM ]


Back to top
reacor
Wed Feb 08 2017, 09:11PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Depinde cum vezi valoarea. Am aruncat un ochi la mai multe magazine on-line care vand (cel putin asa pare) un produs original Excelsior. De pe cand le faceam la Timisoara, adica de 20 de ani numele modelului respectiv este Excelsior model 1320. Asta ca sa stii sa-l cauti si tu pe net.
Eu unul nu am gasit (nou) sub 4.500 de euro. Deci pretul de pe site-ul respectiv de 3.000 si ceva de euro era cel putin ''nesimtit''. Dar asta este, si revin la intrebarea ta.
Daca l-ai luat pentru ca canti la el, esti multumit de cum suna, functioneaza Ok nu vad de ce sa iti para rau, mai ales ca am inteles ca l-ai cumparat la un pret mai mic decat acolo.Daca te tine vreo 10 ani fara sa faci reparatii chiar ca e in regula, depinde insa foarte mult de cum ai grija de el.Chiar daca nu e ce scrie pe el e facut totusi in Italia . Acolo chiar daca se "'chinuie'' sa faca unul prost oricum le iese la 3 clase peste unul chinezesc. Ca sa faci o comparatie cauta un model similar Hohner sau Weltmeister care iti garantez ca sunt facute in China si vezi cat costa. Un second-hand original in stare cat de cat OK nu cred ca gasesti sub 1.500 euro. Vorbesc de magazine din tari civilizate care ofera o oarece garantie la vanzare, nu de ebay sau olx. Dar nu e nou si poate peste ceva timp o sa ai ceva de facut la el. Si o reparatie facuta de profesionisti nu e ieftina.
Daca te gandesti strict la valoarea de piata nu stiu ce sa spun, nu pot face comparatie pentru ca nu se stie ce acordeon este.
Un produs original are intotdeauna o anumita cotatie pe piata in functie de marca, de valoare ca nou si de starea in care este in cazul second-hand.

[ Edited Wed Feb 08 2017, 09:21PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap