Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pareri jbl prx
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Serghei92
Wed Feb 22 2017, 10:53PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Basii i.am luat de un an și ceva. În rest am cântat doar cu 12 țoli ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif . ideea este ca au o construcție de uneori au prea mult bass. Eu acum am reglajul pe ele făcut așa: basul e mai puțin de jumate, mediile la 3 sferturi, iar înaltele la jumate. Pentru că precizez...au înaltele de 150w cu amplificare separată clasa G (ceea ce nu prea am întâlnit des) iar totalul este de 650 w. Au înalte destule cât să iasă sunetul foarte curat. Și poți verifica clasa de amplificare...e clasa G. De la D până la G mai sunt câteva litere ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

Back to top
costelmutu28
Thu Apr 13 2017, 10:44PM
Registered Member #3142
Joined: Wed Nov 12 2008, 09:14PM
Posts: 43
JBL PRX 635 sunt foarte bune. Am folosit 4 bucati 4 ani de zile fara nici o problema. Sunet de o calitate exceptionala.

Back to top
Mihai13
Fri Apr 14 2017, 07:55AM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 458
Salut,
Cauta asta pe Google: <Feel my pain - JBL Prx625 nightmare>
se pare ca au o problema.
Mihai

Back to top
silviu16
Tue Apr 25 2017, 08:16AM
Registered Member #16509
Joined: Sat Apr 22 2017, 11:10AM
Posts: 10
JBL este o firma foarte buna nu poți sa iti dai cu parerea daca nu ai avut asa ceva dar eu cred ca isi merita bani !

Back to top
CrysMM
Tue Apr 25 2017, 12:41PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
Daca si JBL sunt proaste, ce sa mai spunem de Behringer. Toate marcile au problemele lor. Eu am avut un sistem portabil Yamaha Stagepass 300 pe care am tras 4 ani, serbari, petreceri mai mici, evenimente mici, l-am vandut in stare buna si il cumparasem si SH. Un amic a avut sistemul de nou, in primul am a picat amplificatorul de 2 ori, dupa ce a iesit din garantie a crapat un difuzor. Mai tine si de noroc si mod de exploatare. Daca tu il tii mereu in blana este si normal sa aiba zile putine.

Acum am nevoie de o boxa activa si oscilez intre JBL, DB si Yamaha. Am buget de maxim 2000 lei. Cel mai bine mers la un magazin mare care le are pe toate, sau mai multe variante si vazut/auzit live puterea, claritatea la volum.

Acum ceva timp am mers in Bucuresti la Senia sa cumpar 2 Behringer active, plecasem chitit pe ele. M-am intors de acolo cu Electrovoice. Diferenta de calitate a sunetului era enorma. Degeaba ai difuzor de 15" si nu stiu cati W daca la volum de 75% nu se mai intelege nimic sau ramai cu ochii in soare cand o crapa ceva.





Back to top
Serghei92
Tue Apr 25 2017, 03:03PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Identic cu tine am plecat eu. Să iau doua boxe PA...nu mai țin minte. În fine. Am dat 2 FBT maxx2 de 250w bucată, și am zis să iau ceva cu dif de 15. De la boxa aia low cost, m.am gândit să mai pun ceva și să iau un lucru calumea. Am pus pe suporturi la magazin 4 feluri boxe. Un Montarbo cu dif de 15, un EV cu dif de 15 și 500w activ, un rcf cu dif de 15 și 900w scria pe el (nu stiu puterea rms) și o yamaha cu difuzor de 15. Mi.am zis că nu mă pot decide decât dacă le aud pe toate, și care mi se pare că.mi place, aia e boxa mea. Le.am învârtit până când am hotărât. Yamaha....scria pe ea 1100w putere, însă eram conștient de faptul că la 3200 lei nu are cum să aibe așa. E o yamaha dxr15 care are 750w rms....beton! O am de vreo 3 ani, am tras de ea în stil mare, nu a pățit absolut nimic până acum. Nu stiu cat o sa mai tina, însă claritate, forța....ușoară. Și mai am 4 ani garanție la ea...ca.ți da 7 ani garanție.

[ Edited Tue Apr 25 2017, 03:03PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap