Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Fiabilitate boxe Alto Ts 212/215
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
adryan81
Tue Feb 21 2017, 12:23AM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Va salut dragi colegi, vin si eu cu o intrebare la posesorii acestor boxe, care le aveti de ceva timp, cat sunt de fiabile, ce probleme ati intalnit la ele....intentionez sa cumpar o pereche, desi nu am avut ocazia sa le ascult, dar din ce spun toti, suna foarte bine si la banii astia nu prea au concurenta. Eu le iau in prima faza pentru repetitii acasa si pentru chefuri mai mici, la evenimentele mai serioase mergem cu sistem EV inchiriat. Multumesc pentru eventualele sfaturi, pareri, sugestii...

Back to top
alinbz
Tue Feb 21 2017, 01:38PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
sunt posesor de 2bucati alto ts215...s a iti spun istoria pe scurt....am cumparat o bucata in septembrie 2016.multumit de ea am luat o si pe a 2 anul acesta...cum a venit ce a de a 2 bucata am scos o din cutie si am cantat in forta cu ele s a imi fac o impresie stereo.. s a zic asa...asta a 2 m a speriat s a imi stea inima...emana un miros teribil de ars...parca era gata s a ia foc....a mers boxa o noapte intreaga in forta cu mirosul acela puternic,a 2 zi la fel,a 3 la fel,a4 la fel...dar boxa merge perfect...cu ce o fi tratat plasicul s au are vreun lac ceva de miroase de la caldura teribil a ars...in timp mirosul s a dispersat... mi a revenit inima l a loc...am mai comandat o bucata recent pentru un amic. l a fel..acelas miros de ars pentru cateva zile...ca sunet nu am ce s a comentez..nota 10!... daca ati patit si voi treaba cu mirosul acela ciudat de la ele sunt curios..

[ Edited Tue Feb 21 2017, 01:39PM ]


Back to top
sarac.lipit
Tue Feb 21 2017, 01:56PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
e de la cutia de viteze, au folosit ulei ars
dacă i-ai dat blană....

[ Edited Tue Feb 21 2017, 01:56PM ]


Back to top
alinbz
Tue Feb 21 2017, 02:03PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
sarac.lipit a scris ...

e de la cutia de viteze, au folosit ulei ars
dacă i-ai dat blană....

poi ii bag ulei de la bunica s a faca floricele:))) producatorul recomanda ca volumul pe boxa s a fie la jumate.adica in dreptul orei 12 s a zic asa chinezeste...nu am depasit parametru asta nici cu 1milimetru....

Back to top
Serghei92
Tue Feb 21 2017, 02:24PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Depinde. Multi sunt de părere ca amplificatorul boxei să fie la maxim. Cică lucrează mai ușor. Asa, când vrei sa le dai mai tare, bagi mult semnal și se formează o chestie care nu e bună ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

Back to top
pustiulica
Tue Feb 21 2017, 03:21PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut!
Cred ca este destul de devreme sa vorbim despre fiabilitatea acestor modele: TS 212, 215. Sunt lansate de mai putin de un an.
Totusi, TS112, 115 au fost niste modele foarte reusite si inteleg de la utilizatori ca si noua serie (2) sunt si mai si.

Depinde despre ce evenimente vorbesti legat de inchirierea unui sistem, eu cred ca poti face fata lejer la 200-250 persoane cu doua TS 215, iar cu un subwoofer adaugat le bagi si muzica de club ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

@Alin, legat de miros, poate folosesc vreo rasina noua pentru coolerul procesorului de sunet. Bine ca dispare mirosul, dupa forja! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
adryan81
Tue Feb 21 2017, 05:23PM
Registered Member #6917
Joined: Wed Mar 04 2009, 09:35PM
Posts: 288
Multumesc tuturor pentru raspunsuri, e adevarat ca e cam devreme sa vorbim de fiabiltate, dar asta ma sperie, sa nu cada inaltele la ele cum am patit la t-box si behringer. Legat de evenimente, adevarul e ca nu am cantat la mai mult de 200 de persoane niciodata, dar mi-e greu sa cred ca pot sa ma descurc si la evenimente mai mari cu ele, Doamne ajuta sa fie asa, pana atunci mai studiez, mai astept pareri, m-am si obisnuit cu sound bun cantand in ultima vreme pe rcf si pe electrovoice si sper sa se apropie cat de cat ca si sound desi stiu ca e cam greu la banii astia. Adevarul este ca, la cati bani mai castig din muzica nici nu se merita sa investesc mii de euro intr-un sistem de sunet.

Back to top
alinbz
Tue Feb 21 2017, 08:14PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
treaba sta asa....ai mixer bun,microfon bun, voce buna se aud bine...depinde si de locatiile unde canti...daca te duci intr un cort ca este la moda observ, poate s a fie si 10persoane...iti trebuie forta.nu ai ce s a faci doar cu 2 boxe...referitor la boxele astea ..pe ele scrie 550w rms.... sincer s a fiu eu nu am auzit mai mult de 300wdin ele...posibil s a dea mai mult nu le am forjat nici in halu asta sa trag de cei 550rms care scrie pe ele..

Back to top
sarac.lipit
Tue Feb 21 2017, 09:01PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
ca idee
trag de unimax 250W activă de mult
i-am schimbat chitul pe difuzor o dată
merg cu vol maxim, bass ora 12 trebble ora 14
pot fierbe cafea lejer vara la mireasă-n curte, o ţin culcată jos...că acolo-i ''grăsimea''.
dacă vol general e mic şi vrei să dai în ele... semnalul va intra distorsionat...că vei folosi GAIN'ul din mix...
ideea cu puterea la maxim este valabilă şi la amplificatorul folosit cu jebeleele.
dacă e în garanţie, părerea mea-i să-i dai în goarnă cît duce...la pragul distorsului. Dacă nu crapă, o vei avea muult şi bine, bobinele dif'urilor sunt OK... vei schimba doar kiturile de carton... care normal în timp îmbătrînesc, cleiul se deslipeşte... etc...

[ Edited Tue Feb 21 2017, 09:02PM ]


Back to top
alinbz
Sun Apr 23 2017, 03:46PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
revind cu noutati...dupa 3.4 cantari mai hotarate deja m a parasit un driver la o boxa...mi e si frica s a il schimb cu unul la fel..destu de scump as prefera s a inlocuiesc in ambele cu ceva mai bun...ce drivere imi puteti recomanda mai bune?s a nu fie scumpe..300-400lei bucata...

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap