Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Se merita schimbul unui korg pax3 +Yamaha PSr s950 cu o Yamaha tyros 5?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
orgasev
Sun Mar 19 2017, 07:32PM

Registered Member #12951
Joined: Sun Jun 09 2013, 08:24PM
Posts: 72
Mariuspantera esti angajat la vreo reprezenanta ce comercializeaza Yamaha de o tot lauzi atat? Am si specificat acolo ''DACA NU MA INSEL",canta tu cu style-urile interne ca suna exagerat de bine...Oricum buna daca "tyrosul are memorie de 8 ori mai mare decat korg pa3x ! Sau de 4 ori daca socotim si compresia!''


Back to top
dorelclape
Sun Mar 19 2017, 08:10PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Pentru folclor si usoara tyros a fost mereu mai buna decat korg-ul . Am avut inainte un tyros 2 , pe care puteai sa canti cu ORICARE style o piesa de muzica usoara . Am hotarat sa o vand si sa trec la pa3 , . . vreau sa va spun ca in afara de folclor si manele este varza ,. . daca nu-i modifici stylurile nu poti sa canti mai nk cu un style din fabrica ! Repet . . .depinde pentru ce o cumperi ! Yamaha a avut mereu style-uri mai bune si rami mai multi , dar korg-ul este net superioara la sistemul de operare si carcasa !
Ps. Nu vorbesc din auzite !!!!

Back to top
Serghei92
Sun Mar 19 2017, 08:33PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
Mai băieți...nu mai zic ca yamaha e firma de motorete, ca iar îmi săriți în cap. Vorbind strict de clape am invidiat o perioadă yamaha tyros....avea un sound chiar marfa. În zona moldovei era în top mult timp. Când a dat tyros 4 pe piața, aici în zona mea s.au vândut case si s.au achiziționat clape. Și sunau trăsnet fata de celelalte branduri. Și aici vorbesc strict de folclor. Ehe...dar când a venit pa3x.ul, citez spusele unul clapar: "Ba, ai auzit pa3x? Le bate la fund pe tyros". Acum părerea mea este următoarea: s.a ajuns într.un stadiu în care nu prea mai ai ce cere mai mult de la o clapa. Tot ceea ce este acum pe piata suna foarte bine, trebuie doar să știi să o aranjezi să sune. Plus ca diferența o face mâna. Degeaba te zbați pentru clapa buna, dacă ai mâna varza, tot varza va suna si clapa. Cu toate astea, tot korgul prefer....ca ai mari posibilități. Funcții tată...poți face un style, un ton, orice să sune exact cum îți place. Dacă ar bagă asemenea funcții pe yamaha, poate m.as gândi să schimb brandul, însă sunt sigur că și korg va contraataca cu ceva.

Back to top
angelitto
Sun Mar 19 2017, 09:32PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Asa cum s-a mai zis, daca omul canta predominat usoara, se merita schimbul. Sau poate proceda altfel. Vinde s950 si pastreaza banii pana la toamna cand apare Tyros 6. In perioada asta poate vinde si pa3x'ul si isi ia direct ultimul "racnet" de la Yamaha.
Daca insa prefera mai mult folclor + manele, nu se merita trecerea la T5. Dimpotriva, ar fi o greseala. O alta varianta este si ce a scris @fantastic. Ar trebui vandute amandoua clapele si achitionat un pa4x care merge si la usoara si la populara + manele.
Consider ca in momentul e fata, pa4x este clapa completa (chiar daca mai are unele buguri).

Back to top
Niko777
Sun Mar 19 2017, 10:03PM

Registered Member #14075
Joined: Wed Apr 02 2014, 04:04PM
Posts: 29
angelitto a scris ...

Asa cum s-a mai zis, daca omul canta predominat usoara, se merita schimbul. Sau poate proceda altfel. Vinde s950 si pastreaza banii pana la toamna cand apare Tyros 6. In perioada asta poate vinde si pa3x'ul si isi ia direct ultimul "racnet" de la Yamaha.
Daca insa prefera mai mult folclor + manele, nu se merita trecerea la T5. Dimpotriva, ar fi o greseala. O alta varianta este si ce a scris @fantastic. Ar trebui vandute amandoua clapele si achitionat un pa4x care merge si la usoara si la populara + manele.
Consider ca in momentul e fata, pa4x este clapa completa (chiar daca mai are unele buguri).



Back to top
Puica
Sun Mar 19 2017, 10:33PM

Registered Member #15476
Joined: Fri Oct 23 2015, 02:38PM
Posts: 95
mariuspantera a scris ...

Puica a scris ...

Am încercat pretenas amândouă clape ..tyros 5 și. Pa 3 ..am.și. filmare video ...ritmurile din fabrica de la tyros is varză rau ..tot asa au rămasă de la prima generație tyros 1 ..+ sa mai cânți și manual pe ia ..cred ca clapele.trebuie sa le. Schimbi din luna în luna

Ai grija cum vorbesti! Eu nu sunt "pretenasul" tau! Prin afirmatiile tale dovedesti ca nu esti in masura sa purtam o discutie referitor la clape!

Helo pretenas ..sa vede ca nau urechie muzica la csf nai cSf pretenas ...mie mila de oameni ca tine...vai vai

[ Edited Sun Mar 19 2017, 10:54PM ]


Back to top
geogenesys
Mon Mar 20 2017, 06:01AM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
offtopic: Vad pareri si pareri...pe unii ii amuza faza cu RAM-ul la Tyros 5, de 8 ori mai mare decat la Pa3!!! Dar, surpriza, e cat se poate de adevarat!!!! Cati dintre voi stiau, -acum stiti - ca exista RAM de 2 GIGA pentru Tyros 5 si 4 daca nu ma insel????

ontopic: nu as da doua clape pentru una...iessi in pierdere si ai o Yamaha care suna deja f bine...si haide sa acceptam, Yamaha suna din fabrica mult si peste PA3 si chiar peste PA4(stylurile interne),,,iar cei mai multi vorbiti fara sa cunoasteti sau asa la modul general....Korg are mai multe functii la vedere, repet la vedere, accesibile, utile, lucrezi rapid cu ea, practica, DAR, in realitate, Yamaha, are cu mult mai mullte posibilitati, e mult mai ,,inteligenta,,, DAR, pe calculator, cu soft, repet pe computer....cant cu Pa4 - acelasi motiv, suna maneaua, si e mai practica...

Rayzen, hai sa-ti mai spun inca una,,,,eu as compara Tyros 5 cu S950...testeaza si ai sa vezi, daca diferenta e semnificativa!!! mai mult decat orice clapa, inclusiv Tyros 5 cel mai mult de la Yamaha, acum, imi place A-3000...stiu eu de ce!!!!!


[ Edited Mon Mar 20 2017, 06:16AM ]


Back to top
Eduard1231
Mon Mar 20 2017, 08:53AM
Registered Member #15895
Joined: Sat May 14 2016, 03:16AM
Posts: 116
Eu le-as vinde pe amandoua si as cumpara pa 4...depinde acum si pe ce gen ai vrea sa te axezi mai mult, dar eu consider ca pa 4 este cu mult mai sus fata da T5

Back to top
gigiflo
Mon Mar 20 2017, 11:39AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Intre seria PSR S sau A si Tyros este o diferenta majora: calitatea claviaturii si a butoanelor de comanda, in sensul celor de jucarie (fara exagerare) versus profesionale.
La sound, diferentele nu sunt majore la cele de generatie noua.
PS: Si RAM-ul este un criteriu de departajare...

[ Edited Mon Mar 20 2017, 11:40AM ]


Back to top
geogenesys
Mon Mar 20 2017, 12:22PM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Ok....si atunci cum facem? Daca diferentele de sound nu sunt majore si are doar un RAM mai mare si nu are nici macar o amarata de functie de Legato? Calitatea claviaturii? E chia ra asa de mare si diferenta asta?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap