Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mixere digitale entry level
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marianmoisii
Tue Jun 25 2019, 08:39PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
dorelclape a scris ...

nu am de unde sa stiu cati ani al poti folosi fara probleme ! . . din ce am citit pe net , . nu au fost probleme ! da , al poti utiliza pe orice device . . .apple sau windows ! daca al utilizezi sa dai cu maneaua in el nu cred ca este indicat , dar ptr folclor si cover este super ok !

Mulțumesc pentru răspuns.Voi vedea ce decizie voi lua.

Back to top
pustiulica
Wed Jun 26 2019, 10:41AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut,

Eu folosesc XR12 pentru orice petrecere redusa (personal), iar cu trupa avem XR18. La petreceri bag stick cu muzica direct in mixer si pun muzica direct de pe telefon, din softul mixerului. Am toate reglajele la indemana...

Ca o concluzie, RECOMAND ambele mixere, pe fiecare in functie de nevoi!
Am avut inainte Allen&Heath ZED10Fx si nu se compara sub nicio forma, n-am crezut sa spun asta dar sunetul digital Behringer este foarte bun!

Poti combina pana la 4 efecte pe fiecare canal, efectele sunt editabile si suna foarte bine! Are si efecte de aglomerat sunetul, adica poate sa sune si a Dynacord ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Pentru trupa am luat XR18 dupa ce ne-a fost recomandat de mai multi sunetisti foarte buni.

XR18 are conexiunea de Wi-Fi mai buna/stabila si preamplificatoare foarte bune pe fiecare canal, nu doar pe cele de microfon, cum are XR12.
Sunetul este foarte bun, incomparabil cu orice analog, posibilitatile de reglaj sunt mult mai complexe, iar faptul ca poti oricand face reglajele de pe o tableta sau telefon pe care ii tii langa tine ofera un confort suplimentar. Suporta pana la 10 conexiuni simultane, ceea ce inseamna ca fiecare om din trupa se poate conecta cu propriul device. Bine, nu lasam pe toata lumea sa se bage la reglaje mai ales in live.
Peste toate cele sunt pe youtube foarte multe tutoriale despre orice ai nevoie.

Spor,
Marius

PS: nu as mai reveni la analog!

[ Edited Wed Jun 26 2019, 11:46AM ]


Back to top
muset
Wed Jun 26 2019, 12:56PM

Registered Member #76
Joined: Wed Jun 04 2008, 08:06PM
Posts: 267
salutare baieti! acum am soundcraft efx8. dar si eu vreau sa trec pe unul digital. m-am gindit la QSC TouchMix-8. are cineva? ce ziceti de el?

Back to top
pustiulica
Wed Jun 26 2019, 05:39PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut!
Il gasesti in Bucuresti la magazinele de muzica, iar tot acolo il poti testa. Mi se pare un pic scump, dar cred ca merita banii, este totusi QSC!

Marius

Back to top
marianmoisii
Wed Jun 26 2019, 09:02PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Am tot "săpat" după informații comparative între Air xr12 vs Air xr16 ,se pare că sunt la fel in ce privește sunetul,diferența o face doar inputurile; Eu neavând nevoie să pun in mixer decât laptopul și claviatura am ales Air xr12.

[ Edited Wed Jun 26 2019, 09:06PM ]


Back to top
pustiulica
Thu Jun 27 2019, 09:12AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
marianmoisii a scris ...

Am tot "săpat" după informații comparative între Air xr12 vs Air xr16 ,se pare că sunt la fel in ce privește sunetul,diferența o face doar inputurile; Eu neavând nevoie să pun in mixer decât laptopul și claviatura am ales Air xr12.


Sa il stapanesti sanatos si cu folos!
Dupa ce apuci sa te joci cu el, scrie-ne si noua cateva pareri, ce iti place la el si ce nu.

Spor,
Marius

Back to top
ym_dx21
Thu Jun 27 2019, 01:19PM

Registered Member #10570
Joined: Tue Nov 08 2011, 06:06PM
Posts: 308
M-am jucat si eu putin pe demo-ul cu Behringer xr 12 si imi pare destul de complex , banuiesc ca e peste Dynacord

Back to top
marianmoisii
Thu Jun 27 2019, 09:29PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
pustiulica a scris ...

marianmoisii a scris ...

Am tot "săpat" după informații comparative între Air xr12 vs Air xr16 ,se pare că sunt la fel in ce privește sunetul,diferența o face doar inputurile; Eu neavând nevoie să pun in mixer decât laptopul și claviatura am ales Air xr12.


Sa il stapanesti sanatos si cu folos!
Dupa ce apuci sa te joci cu el, scrie-ne si noua cateva pareri, ce iti place la el si ce nu.

Spor,
Marius

Mulțumesc, cu siguranță voi "butona" mult înainte să împărtășesc cu voi experiența de la mixer analogic la mixer digital.

Back to top
marianmoisii
Thu Jun 27 2019, 09:34PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
dorelclape a scris ...

nu am de unde sa stiu cati ani al poti folosi fara probleme ! . . din ce am citit pe net , . nu au fost probleme ! da , al poti utiliza pe orice device . . .apple sau windows ! daca al utilizezi sa dai cu maneaua in el nu cred ca este indicat , dar ptr folclor si cover este super ok !
Mulțumesc Dorel.


Back to top
marianmoisii
Wed Jul 03 2019, 11:20PM

Registered Member #6772
Joined: Sun Mar 01 2009, 02:14AM
Posts: 273
Bună seara! În sfârșit am primit mixerul după două săptămâni de așteptare! Mulțumesc pentru ajutorul oferit . O întrebare pentru cei care cunosc mai bine acest produs; Pe Aux1 și Aux 2 pot pune o interfață audio USB ? Întreb lucrul ăsta pentru că am în conectat placa audio,dar nu am sunet ?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap