Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Mixer alto live 1202
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
toma73
Thu May 04 2017, 07:49PM
Registered Member #13378
Joined: Mon Sep 16 2013, 07:45PM
Posts: 106
Cred ca voi face un sacrificiu sa imi iau un Dynacord . Anul trecut am am avut intentia sa imi iau un CMS 600-3 .... Am fost la magazin si nu avea disponibil si trebuia comandat , mi-a spus cel de la magazin ca e 1150€ ...ok am lasat avans 300€ ,ok.... Plec , ma suna baiatul de la magazin dupa vreo 3 ore si imi spune ..... Stii noi nu lucram cu Dynacord si nu il pot lua la pretul indicat si te costa 1400€ . Si m-am enervat si mi-am luat banii inapoi , am lasato balta . Dar acum ma lovesc de problema asta cu ( reverbul asta) Ca' daca nu e reverb" nu suna cum trebuie. A spus un coleg pe sit Ca' lautarie fara Dynacord nu se face , si cred ca asa e pana la urma. Mi-am mai batut capul si cu procesorul din Pa3 meu dar nu se aude ,... Prea metalic sunetul mi se pare .

Back to top
angelitto
Thu May 04 2017, 08:34PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
CrysMM a scris ...

Eu personal nu as lua Behringer.


Behringer analog nu as lua nici eu. Iti dau dreptate. Dar mixerul de care ziceam eu (XR12) e din alta Liga. E digital si are aceiasi arhitectura si componente ca X32. Poti pune 4 efecte pe un track. Si sunt efecte Lexicon. Il bate la fund pe Dynacord la toate capitolele si mai ales la editarea efectelor.. Are chiar mai multe optiuni ca QSC TouchMix-8, Line6 StageScape sau Presonus StudioLive (desi ele sunt mult mai scumpe) Plus ca are preampuri proiectate de Midas. Singurul inconvenient este ca nu are butoane fizice si trebuie sa faci setarile cu o aplicatie pe tableta sau Laptop.
Mai este o varianta de mixer digital, si anume Midas MR12, care e aproape identica cu XR12 doar ca preampurile sunt create de Midas (nu doar proiectate ca la xr12).
Are si Soundcraft o varianta digitala dar din cate am citit nu e chiar asa stabila ca Behringerurile.
Din comentariile celor ce si-au luat mixere digitale am inteles ca nu le pare rau si ca niciodata nu se vor mai intoarce la analog.
Desigur ca daca sunt bani sunt si variante mai scumpe si mai bune gen: Behringer XR18 sau Midas MR18, cu care se pot inregistra 16 trackuri simultan in DAW'uri gen Cubase.
Acum fiecare alege si cumpara ce vrea.

Back to top
sarac.lipit
Thu May 04 2017, 10:34PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

CA IDEE...
rezervă...astea 2 le am şi să ştii că sună bestial.
din mix intru-n clapă ...din care ies în activa de 250W. Simplu şi eficace pe ici pe colo... printre mirese şi naşe mari...

[ Edited Thu May 04 2017, 10:36PM ]


Back to top
toma73
Fri May 05 2017, 10:02AM
Registered Member #13378
Joined: Mon Sep 16 2013, 07:45PM
Posts: 106
Am vazut un procesor allesis microverb IV 150€ , e bun ???sau stau ledurile pe rosu😀

Back to top
viorel t
Fri May 05 2017, 10:16AM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
toma73 a scris ...

Am vazut un procesor allesis microverb IV 150€ , e bun ???sau stau ledurile pe rosu😀

nu are treaba efectul cu ledurile pe rosu....el isi face treaba ca sound ,calitate. daca dozezi la maxim efectul poate sa faca si treaba asta dar nu e nevoie..

Back to top
CrysMM
Fri May 05 2017, 10:18AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
angelitto a scris ...

CrysMM a scris ...

Eu personal nu as lua Behringer.


Behringer analog nu as lua nici eu. Iti dau dreptate. Dar mixerul de care ziceam eu (XR12) e din alta Liga. E digital si are aceiasi arhitectura si componente ca X32. Poti pune 4 efecte pe un track. Si sunt efecte Lexicon. Il bate la fund pe Dynacord la toate capitolele si mai ales la editarea efectelor.. Are chiar mai multe optiuni ca QSC TouchMix-8, Line6 StageScape sau Presonus StudioLive (desi ele sunt mult mai scumpe) Plus ca are preampuri proiectate de Midas. Singurul inconvenient este ca nu are butoane fizice si trebuie sa faci setarile cu o aplicatie pe tableta sau Laptop.
Mai este o varianta de mixer digital, si anume Midas MR12, care e aproape identica cu XR12 doar ca preampurile sunt create de Midas (nu doar proiectate ca la xr12).
Are si Soundcraft o varianta digitala dar din cate am citit nu e chiar asa stabila ca Behringerurile.
Din comentariile celor ce si-au luat mixere digitale am inteles ca nu le pare rau si ca niciodata nu se vor mai intoarce la analog.
Desigur ca daca sunt bani sunt si variante mai scumpe si mai bune gen: Behringer XR18 sau Midas MR18, cu care se pot inregistra 16 trackuri simultan in DAW'uri gen Cubase.
Acum fiecare alege si cumpara ce vrea.


De analog vorbeam, sunt singurele care le-am testat, si vorbeam de clasa pana in 1500 lei.

Cel digital prezentat de tine, nu l-am testat. Sunt si acolo destule probleme, mai ales sa mergi la un eveniment cu el si sa-ti faca figura sa se blocheze aplicatia sau legatura wireless. Poate sa aiba si 500 de efecte, daca nu sunt bune, tot degeaba. Momentan te cred pe cuvant ca este mai bun ca Dynacord la efectele pe voce. Cand o sa-l pot testa, voi reveni cu pareri.

Initiatorul topicului o sa pateasca ca mine cu boxele active. M-am dus acum cativa ani in Bucuresti sa cumpar 2 boxe active ieftine, mici, Behringer, pentru mine. Ma costau pe ce plecasem eu, 1200 lei perechea. De la 1200 am ajuns la 1600, de la 1600 am urcat la 2400 perechea si acasa am venit cu Electro-Voice la 4000 perechea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )


[ Edited Fri May 05 2017, 10:28AM ]


Back to top
toma73
Fri May 05 2017, 10:26AM
Registered Member #13378
Joined: Mon Sep 16 2013, 07:45PM
Posts: 106
Deci pot face treaba cu allesis MCR.4 ???

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap