Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Dilema incarcare set Pa300
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Organist
Wed May 31 2017, 06:10AM
Registered Member #16257
Joined: Tue Dec 20 2016, 12:27PM
Posts: 271
Va salut dragi prieteni! Am si eu o nelamurire si apelez la cunostintele si experinta voastra...detin un pa300 romanian edition (cu setul AD). Problema sta in felul urmator...dupa un factory restore orga vine exact asa cum am luat.o de la mc music...cu setul AD + cei 32 mb pt semplere. Eu vreau sa incarc in ea setul lui Marius Gerea (cel pentru Pa600- dar doar anumite tonuri in limita celor 32 de mb de sempler). Daca iau setul lui Marius Gerea si il modific cu Korg Pa Manager adica sa las doar tonurile care ma intereseaza in el...il salvez si dupa factory restore incarc setul acesta cu load in orga, imi incap 21 de semplere...dar nu mai am setul si tonurile AD...daca dau factory restore si incarc ton cu ton in clapa nu mai imi incap cele 21 de semplere dar am si tonurile AD...eu stiu ca indiferent daca stergi setul AD sau nu tot 32 de mb de semplere o sa ai...asadar de ce daca lucrez in Pa Manger imi ia 21 de semplere si nu mai am setul AD si de ce daca pastrez tonurile AD si incarc ton cu ton din setul lui Marius Gerea nu mai imi incap aceleasi 21 de semplere?

Back to top
gigiflo
Wed May 31 2017, 06:19AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Eu cred ca nu-i vorba ca nu mai ai setul AD, ci ceea ce faci tu in Pa Manager rescrie locatiile unor tonuri din setul AD si practic nu le mai vezi. In fapt tonurile exista in partea de memorie interna LOC.
Atunci csnd incarci ton cu ton on clapa, lucrurile stau diferit pentru ca vezi in ce locatii poti incarca, daca sunt sau nu ocupate si eviti rescrierea lor.

Back to top
Organist
Wed May 31 2017, 06:24AM
Registered Member #16257
Joined: Tue Dec 20 2016, 12:27PM
Posts: 271
Pai si daca incarc ton cu ton...in user 1, user 2, user DK...in ordine, dupa tonurile AD...de ce nu mai imi incap toate cele 21 de semplere care lucrate in Pa Manager si incarcate cu load in orga imi incapeau? Asta nu inteleg...

Back to top
florian71
Wed May 31 2017, 08:44AM

Registered Member #15381
Joined: Wed Sep 02 2015, 10:16AM
Posts: 261
Ciudat. Iti da cumva un mesaj cand incarci setul salvat in pa manager?

Back to top
Organist
Wed May 31 2017, 09:08AM
Registered Member #16257
Joined: Tue Dec 20 2016, 12:27PM
Posts: 271
Nu.

Back to top
pustiulica
Wed May 31 2017, 09:51AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Inteleg logica pe baza careia ai ajuns sa te intrebi legat de spatiu, doar ca problema ta nu se rezuma la spatiu, ci la modul diferit de a face incarcarea atunci cand folosesti Pa Mangerul si varianta ton cu ton.
De fapt si atunci cand incarci cu Pa Manger, tie tot nu iti incarca tot ce este in setul configurat de tine, dar in plus, in suprascrie denumirile tonurilor AD, dar nu si tonurile in sine. Daca vei verifica ton cu ton, vei constata asta.
Rezolvarea este simpla, incarci ton cu ton, in limita celor 32MB liberi, ce te intereseaza din setul MG, in spatiile libere de pe langa setul AD.

Back to top
angelitto
Wed May 31 2017, 05:30PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Atentie! Korg Pa Manager nu are suport si pentru seturile localizate (cum e setul AD), asa ca trebuie sa lucrezi cu clapa si sa incarci samplerele in pa300 direct din setul lui MG. Pentru a vedea exact cat spatiu ocupa acele samplere poti crea un set gol si copiezi in el(pe PC) cu Managerul, samplerele respective. Apoi verifici ce dimensiune are folderul PCM creat. Daca nu are peste 32mb, trebuie sa poata fi incarcat in clapa.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap