Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Yamaha Genos
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
elgi
Thu Sep 28 2017, 03:22PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
2 Gb opţional are T5 (şi probabil şi la T4 dacă pui plăcuţa de 2 giga funcţionează, dar nu am văzut la nimeni să aibă placa de 2 giga); la Genos din cei 2, probabil cei 200 de mega lipsă îi foloseşte pentru samplerele cu care sunt făcute tonurile interne. E un fel de T5 cu mai multe tonuri, altă interfaţă şi mai multe controllere pe faţă. Dacă are şi acelaşi style creator ca restul clapelor lor, fără CV-uri (asta înţeleg eu din specificaţii: Style SFF şi Style GE, adică cele care suportă şi loop-uri audio pe trackul de tobe, deci au aceleaşi formate pentru style, fără CV-uri separate, deşi în softul lor poţi să-ţi defineşti câte CV-uri vrei, nu e ca la korg, căci în loc de 48 de trackuri midi dispuse în 6 CV-uri, ai 46 de trackuri, unul de tobe + 45 pentru orice altceva în câte CV-uri vrei să defineşti, cu condiţia să nu depăşeşti numărul de trackuri; numai că retarzii nu dau la liber acest soft şi mă refer să îl dea să îl poţi cumpăra, nu să-l primeşti moca), atunci clapa nu cred că va fi un succes în România, prin prisma preţului şi mai ales lansării lui PA1000 şi PA3. De ce PA3 şi nu PA4? Simplu: dacă ai nevoie de un ritm făcut pentru o piesă (marele avantaj de la PA4), poţi face aşa: îi trimiţi midul unui prieten cu PA4, ţi-l face style, ţi-l trimite, îl pui în PA3, faci ajustările necesare şi gata. Cealaltă găselniţă cu Kaoss e o treabă pentru dijei, nu pentru muzicanţi. Ce să faci cu kaoss la ritmul de horă? îl faci direct sârbă? Inutil pentru muzicanţi, util pentru dijeială. PA4 - 400 Mb, necompresaţi; PA3 - 512 Mb compresaţi. Tonurile din versiunea 2 de la PA4 sunt foarte bune, le poţi salva din PA4, le încarci în PA3 şi le ai şi pe alea, numai să nu depăpşeşti ram-ul. Plus că există alternativele mai ieftine PA700 şi PA1000, cu aceleaşi precizări şi pentru ele. Trăgând linie, dacă Genos nu are style pe CV-uri diferite, pot să sune clapa asta de nota 400, dacă din nou nu ai funcţii... degeaba... Părerea mea...

Back to top
abdon
Thu Sep 28 2017, 11:45PM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
elgi, asa ai presupus inainte de a aparea T5, si ai avut dreptate ca asa va fi, te-au dezamagit, acum iar vi cu presupuse, si cred ca te vor dezamagi din nou, cei de la Yamaha

Back to top
TOLICA78
Fri Sep 29 2017, 09:11AM
Registered Member #6988
Joined: Fri Mar 06 2009, 03:31PM
Posts: 36
Comparatii inutile, Un Muzicant are nevoie de sunet bun si de degete 😎, dar pentru a face muzica Buna sint alte scule , Eu am t5 din '13 si nu Ma dezamagit. Cind a iesit Pa 4 Mia placut midi to Style function si hai Sami cumpar , mi-am procurato tot ok am updatato si hai sa o exploatez... a doua saptamina am vinduto...

Back to top
CrysMM
Fri Sep 29 2017, 10:01AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 927
Pana la urma cum este functia midi to style la PA4? Chair poti face un ritm bun dintr-um midi, presupunand ca este bun si fisierul midi? Sau iese o varza cum se intampla si la convertirea ritmurilor de la o clapa la alta?

Back to top
TOLICA78
Fri Sep 29 2017, 11:43AM
Registered Member #6988
Joined: Fri Mar 06 2009, 03:31PM
Posts: 36
Am pus midi f bun cu formatul care cere Clapa si Ese un haos total , Asa mi sa intimplat mie apoi, am incercat mai multe midiuri si nu Mia placut deloc... sincer.

Back to top
elgi
Fri Sep 29 2017, 11:44AM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Tolică 78: s-o folosiţi sănătos T5-ul dv. Cine s-a învăţat cu modul Yamaha, nu înţelege nimic din "filosofia Korg", ca să-l citez pe domnul Andronescu (a se înţelege modul de lucru, setări, chichiţe etc.).
Abdon: nu cred că am venit cu presupuse, ci cu date tehnice concrete (am zis chiar şi ce procesor de sunet este folosit pe Genos), deci date tehnice concrete, nu presupuneri. Aia e părerea mea şi mi-o menţin. Am dreptate sau nu, de luni încolo o să vedem ce anume am avut dreptate sau nu. Abia aştept luni să citesc cartea tehnică, totul ţine de meniul care îl are clapa, nu de soundul ei, care sunt sigur că este bestial. Nimeni nu deţine adevărul absolut decât numai şi numai Dumnezeu.
CrysMM: acea conversie pe PA4 este bine făcută, nu are legătură cu conversia unui style de la o clapă la alta. Merge super chiar şi pe măsuri "ciudate": 7/8 pentru geampara, 9/8 şi alte bâzdâgănii de măsuri compuse. Deci acea parte de soft este bine făcută. De ce să nu dăm cezarului ce-i a cezarului?
În rest, clipul al treilea ne prezintă din nou nimic despre nimic, în stilul handicapat al retarzilor de la Yamaha. Pentru fanii Genos, puteţi sări direct la 1:03, 1:54; 2:12 şi 3:09, ne arată numai un fragment din buca stângă, unde scrie Genos. Repet: nu am treabă cu cei care sunt sigur că au muncit pe brânci pentru a scoate Genos (muzicieni, arranjori, creatorii de style, ingineri electronişti, softişti şi restul staffului tehnic), am treabă doar cu cei de la PR şi decidenţii firmei şi repet: cu ce se droghează ăştia în loc de cafea? Din 3 minute şi 46 de secunde, îţi arată 4 secunde cu clapa. N-au avut bani nici măcar de color. Cât priveşte muzica, nu sunt critic muzical, nu mă pricep la armonii complexe sau ceva, dar toate piesele prezentate sunt din anii 90 cu sound de anii 90. Să le spună cineva şi retarzilor de la Yamaha: trăim în 2017, vrem sound de 2017, nu de 90. Au trecut cam vreo 25-30 de ani de atunci. Hello!!! Yamaha, wake-up!!! Păcat, din nou, de staff-ul tehnic...
LINK: Click aici !

Back to top
TOLICA78
Fri Sep 29 2017, 02:40PM
Registered Member #6988
Joined: Fri Mar 06 2009, 03:31PM
Posts: 36
Nu intselege nimic din 'filozofia korg' , .... haha , Sinteti Sigur?
Daca taceai Filozof ramineai😎

Back to top
TOLICA78
Fri Sep 29 2017, 05:41PM
Registered Member #6988
Joined: Fri Mar 06 2009, 03:31PM
Posts: 36

Quote from a participant of the NYC Yamaha Genos demo:
“What I can tell you is I was greatly impressed, and I feel we have a new king of arrangers.”

Back to top
Kmcoio
Fri Sep 29 2017, 06:49PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Tolica, poate ar fi bine sa inveti sa vorbesti corect limba romana si apoi sa comentezi pe aici. Elgi stie ce vorbeste, cunoaste specificatii tehnice si vorbeste la rece. In schimb, tu faci parte din categoria celor care daca isi cumpara chiar si un rahat, il lauda de ii sar ochii, singurul argument valabil fiind ca il au in posesie.

Back to top
Cristi_Dr
Fri Sep 29 2017, 09:41PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Nu va mai certati aiurea ... clapa nu a iesit pe piata. Unii zvonesc ca cele 3 demo-uri sunt facute cu Genos si atat (cum? nu stiu).Clapa vine cu inovatii , cel putin asa presupune cumparatorul de rand(noi) , dar fiecare urmareste ceva anume la acest model... si la sfarsitul zilei nici un brand nu o sa asculte de public in totalitate ... NICIODATA ... vorba aia : Daca viata iti de lamai ... faci limonada .

Nici Yamaha nici Korg nu o sa ne dea noua ce vrem din destule motive cunoscute .Roland nu tine pasul. Ketron e intre Yamaha si Korg dar din ce am auzit cei de la Ketron nu ofera suport ... si in Romania noastra putini chiar spre 0 cred eu ca folosesc un Ketron SD9.

In concluzie , ne descurcam cu ce gasim pe piata.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap