Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Alto vs Behringer
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
AndreiPopa
Wed Feb 07 2018, 12:28PM

Registered Member #15172
Joined: Mon May 04 2015, 03:08PM
Posts: 86
Buna ziua. As vrea si eu sa imi iau niste boxe active mai ieftine pentru inceput, ce ati alege intre behringer si alto?
Multumesc mult!

Back to top
Grisa
Wed Feb 07 2018, 01:39PM

Registered Member #16858
Joined: Fri Nov 24 2017, 03:46AM
Posts: 114
Salut Andrei,eu ti-as recomanda behringer ca faci destul de bine treaba cu ele,sanatate si numai bine.

Back to top
angelitto
Wed Feb 07 2018, 01:52PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Alto. Sunt mult peste Behringer.

Back to top
alinbz
Wed Feb 07 2018, 02:29PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
AndreiPopa a scris ...

Buna ziua. As vrea si eu sa imi iau niste boxe active mai ieftine pentru inceput, ce ati alege intre behringer si alto?
Multumesc mult!

e greu sa alegi dupa o anume firma..spune ce buget ai maxim si asa e mai usor.plus ca trebuie sa ei in considerare si costurile unui stabilizator de tensiune daca vrei sa le ai intregi....

Back to top
pustiulica
Wed Feb 07 2018, 03:18PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut!

Acum vreo 2 ani am ascultat cateva zeci de modele de boxe, fara sa exagerez, in incercarea de a alege doua boxe care sa sune foarte bine, la un pret rezonabil.

Singurele boxe de la Behringer care sunau cat de cat decent au fost modelele B112 si B115, in rest oale, cratite si ceaune.
Am ales Alto TS 112.
Calitatea sunetului este foarte ridicata, iar la nivelul lor de pret eu nu am auzit altceva care sa sune atat de bine. Ma raportez la PRET si nu compar cu producatorii consacrati!

Un detaliu important, cred eu: la intalnirile la care particip frecvent in care oamenii vin sa cante de placere si vin muzicanti foarte buni, eu asigur sonorizarea de 3 ani, cu boxe Alto si mixer Allen&Heath! Toti au propriile sisteme de sunet pe care canta la evenimente, dar dupa ce au cantat prima data pe sistemul meu nu le-au mai adus pe ale lor la urmatoarele intalniri.
Inca ceva, daca vreti sa le dati in blana, ca asa suna cel mai bine, nu va luati Alto ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
As putea spune mai multe, dar ma opresc aici.

Spor la distractii si bani, orice model de boxe veti alege!
Marius

Back to top
pyry
Wed Feb 07 2018, 03:39PM

Registered Member #16844
Joined: Tue Nov 14 2017, 04:41PM
Posts: 38
alto am fost anul trecut la un eveniment organizat de primaria din Giurgiu aveau baietii2 sateliti si 2 suburi alto si dadeau bine era si afara chiar am ramas uimit,behringer am avut un mixer amplificat la care am pus 4 behringer b1520 si 2 basi activi b1800 am renuntat mi-au ramas decat basi activi de care vreau sa scap si de ei nu ca ar fi rai dar sunt prea grei o ziii buna mergi linistit pe alto

Back to top
CrysMM
Wed Feb 07 2018, 04:19PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Am o boxa B112 NEO. Este ok, se aude binisor, cu o conditie, nu in blana, Cum sari un pic cu volumul distorsioneaza si asta inainte sa intre in clip. Am avut B115 simplu, nu NEO, intra prea usor in clip, la volum distorsioneaza, mi-au picat inaltele de 2 ori in garantie, abia mi le-au reparat, cu ceva scandal din partea mea. Le-am facut vant cu prima ocazie. Este o diferenta intre B112 si B112 NEO. Mai bune NEO. Dar si destul de scumpe. Am impresia ca nu se mai fabrica. Eu am dat pe a mea in jur de 1800 acum vreo 3 ani. Nu are multe ore de folosire, am facut ceva DJ-iala cu ea vreo 4 evenimente mici si vreo 20 de aniversari. Pana acum este ok, dar nici nu am fortat-o.

Alto nu am avut, colegul alinbz a avut daca nu ma insel, el poate da o parere despre ele. Parca stiu ca si lui i-ai picat inaltele.



Back to top
AndreiPopa
Wed Feb 07 2018, 08:09PM

Registered Member #15172
Joined: Mon May 04 2015, 03:08PM
Posts: 86
pustiulica a scris ...

Salut!

Acum vreo 2 ani am ascultat cateva zeci de modele de boxe, fara sa exagerez, in incercarea de a alege doua boxe care sa sune foarte bine, la un pret rezonabil.

Singurele boxe de la Behringer care sunau cat de cat decent au fost modelele B112 si B115, in rest oale, cratite si ceaune.
Am ales Alto TS 112.
Calitatea sunetului este foarte ridicata, iar la nivelul lor de pret eu nu am auzit altceva care sa sune atat de bine. Ma raportez la PRET si nu compar cu producatorii consacrati!

Un detaliu important, cred eu: la intalnirile la care particip frecvent in care oamenii vin sa cante de placere si vin muzicanti foarte buni, eu asigur sonorizarea de 3 ani, cu boxe Alto si mixer Allen&Heath! Toti au propriile sisteme de sunet pe care canta la evenimente, dar dupa ce au cantat prima data pe sistemul meu nu le-au mai adus pe ale lor la urmatoarele intalniri.
Inca ceva, daca vreti sa le dati in blana, ca asa suna cel mai bine, nu va luati Alto ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
As putea spune mai multe, dar ma opresc aici.

Spor la distractii si bani, orice model de boxe veti alege!
Marius


Eu ma gandeam la modelul TS 215 sau 212.. oare sunt ok?
Dar despre mixer? Cum este Allen & Health?

Back to top
Aug2014
Wed Feb 07 2018, 08:10PM
Registered Member #13782
Joined: Wed Jan 08 2014, 11:58PM
Posts: 16
Eu am doua bucati Alto TX12 si sunt multumit daca tin cont de banii pe care i-am dat pe ele. Echivalent Behringer B112 nu am avut insa le-am ascultat si nu mi-au placut.

Back to top
alinbz
Wed Feb 07 2018, 08:45PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
eu cand am auzit cum suna alto ts215 m am indragostit de ele,sunet clar curat dar acum sunt la al treilea rand de drivere care trebuie sa il schimb:(((((((..

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap