Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Alte echipamente
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cum va protejati instrumentele si accesoriile?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
gigiflo
Sat Mar 17 2018, 10:08PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Am citit diverse opinii, chiar si pe aici pe forum, dar inca nu-mi e clar cum sa fac si ce sa fac sa-mi protejez instrumentele si accesoriile de fluctuatiile de tensiune.
Este protectia posibila in proportie de 100%? Ma ajuta mai mult ca si protectie un UPS decat un stabilizator?
Ce sunt prizele (prelungitoarele) cu protectie si cat de mult ma pot baza pe ele? De ce nu este recomandat a folosi un prelungitor pentru alimentarea unei surse si este recomandata alimentarea directa la priza? As putea folosi fara "emotii" un prelungitor alimentat la o sursa sau stabilizator, in conditiile in care ele nu au suficiente iesiri? Ce ar trebui sa securizez intr-o ordine care sa tina cont de sensibilitatea produselor: clapa, mixerul, boxele, etc? Sunt mai bine protejate echipamentele care au alimentator extern?
Sunt cateva intrebari care mie imi dau batai de cap si am nevoie de ajutorul dvs, specializat sau experimentat. Cum e bine, ce faceti si ce folositi?


[ Edited Sat Mar 17 2018, 10:22PM ]


Back to top
CrysMM
Sat Mar 17 2018, 11:21PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Prelungitoarele cu protectie de regula au o siguranta automata care "sare" la depasirea puterii maxim admise sau la scurt circuit.

Pentru protectie maxima UPS. Calculezi ce consum maxim ai si mai adaugi un minim de 25-35%, ideal 50%. In felul asta ai si protectie buna la supra si subtensiune si ai timp sa opresti corect sculele daca se intrerupe alimentarea cu energie electrica.

Daca stabilizatorul sau UPS-ul scoate toata puterea pe o iesire, poti folosi un prelungitor cu multiprize. Cele mai bune sunt cele facute. Cauti un stecher ce rezista la 3000W, prize modulare de calitate si cablu litat de 2,5. In felul asta nu te doare capul. 2 active, un sub, clapa, mixer, nu sar de 2000W.

Back to top
gigiflo
Sat Mar 17 2018, 11:48PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
CrysMM a scris ...

Prelungitoarele cu protectie de regula au o siguranta automata care "sare" la depasirea puterii maxim admise sau la scurt circuit.

Pentru protectie maxima UPS. Calculezi ce consum maxim ai si mai adaugi un minim de 25-35%, ideal 50%. In felul asta ai si protectie buna la supra si subtensiune si ai timp sa opresti corect sculele daca se intrerupe alimentarea cu energie electrica.

Daca stabilizatorul sau UPS-ul scoate toata puterea pe o iesire, poti folosi un prelungitor cu multiprize. Cele mai bune sunt cele facute. Cauti un stecher ce rezista la 3000W, prize modulare de calitate si cablu litat de 2,5. In felul asta nu te doare capul. 2 active, un sub, clapa, mixer, nu sar de 2000W.

Care-i ordinea sensibilitatii, daca nu am posibilitatea de a le proteja la fel pe toate?

Back to top
pyry
Sun Mar 18 2018, 09:21AM

Registered Member #16844
Joined: Tue Nov 14 2017, 04:41PM
Posts: 38
ordinea o decizi tu in functie de ce clapa ai mixer sau boxe active iei in calcul ca daca s-ar ardea ce ti-ar fi mai usor fara costuri mari sa repari eu zic mai bine ca mai stai un pic strange banutzu si macar un stabilizator mai bunicel eu recomand stabilizatoarele cu servomotor sau un cel mai bine un UPS si cum a zis colegu mai sus cabluri bune stechere acum cu noile scule nu mai e nevoie asa de consum mare mai toate au sursa in comutatie care spre deosebire de trafo costa ca de obicei uni electronisti schimba sursa cu totu u am avut un behringer pmp 1000 l-am cumparat cu sursa arsa crezand ca se poate repara si ma costat 1000 roni la senia bucuresti si el nou la vremea aceea ear 1400

Back to top
gigiflo
Sun Mar 18 2018, 10:01AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
pyry a scris ...

ordinea o decizi tu in functie de ce clapa ai mixer sau boxe active iei in calcul ca daca s-ar ardea ce ti-ar fi mai usor fara costuri mari sa repari eu zic mai bine ca mai stai un pic strange banutzu si macar un stabilizator mai bunicel eu recomand stabilizatoarele cu servomotor sau un cel mai bine un UPS si cum a zis colegu mai sus cabluri bune stechere acum cu noile scule nu mai e nevoie asa de consum mare mai toate au sursa in comutatie care spre deosebire de trafo costa ca de obicei uni electronisti schimba sursa cu totu u am avut un behringer pmp 1000 l-am cumparat cu sursa arsa crezand ca se poate repara si ma costat 1000 roni la senia bucuresti si el nou la vremea aceea ear 1400

Multumesc pentru raspuns! Evident ca importanta (valoarea) este cea care are un cuvant greu de spus. Insa din punct de vedere tehnic, care sunt mai sensibile la fluctuatii? Care sunt mai predispuse la "probleme" legate de curentul electric?

Back to top
CrysMM
Sun Mar 18 2018, 12:19PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Orice aparat electronic este predispus la astfel de probleme, nu poti face un clasament.

Cand esti la eveniment, nu te bucura ca-ti pica activa si nu pica clapa, te doare ca ramai cu caruta in drum.

Cum ai tu, activa Alto, sub activ, PA4 si mixer soundcraft, plus eventual inca o activa, un UPS de 2000 W ar trebui sa fie suficient, atentie, 2000 W nu 2000VA.

Ca exemplu, un UPS de 2700W costa in jur de 1600 lei. Sunt si destul de grele, pot avea lejer peste 20 kg. Un stabilizator cu servomotor in jur de 3000W costa intre 600 - 1000 lei. Trebuie sa te documentezi bine, unele nu sunt chiar asa stralucite.

Back to top
gigiflo
Sun Mar 18 2018, 06:00PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
CrysMM a scris ...

Orice aparat electronic este predispus la astfel de probleme, nu poti face un clasament.

Cand esti la eveniment, nu te bucura ca-ti pica activa si nu pica clapa, te doare ca ramai cu caruta in drum.

Cum ai tu, activa Alto, sub activ, PA4 si mixer soundcraft, plus eventual inca o activa, un UPS de 2000 W ar trebui sa fie suficient, atentie, 2000 W nu 2000VA.

Ca exemplu, un UPS de 2700W costa in jur de 1600 lei. Sunt si destul de grele, pot avea lejer peste 20 kg. Un stabilizator cu servomotor in jur de 3000W costa intre 600 - 1000 lei. Trebuie sa te documentezi bine, unele nu sunt chiar asa stralucite.

Ok. Am inteles. Am deja un UPS nJoy de 600VA, 360W cu 2 iesiri shuko. Ce se intampla daca depasesc acei 360W? Nu poate alimenta consumatorii in caz de avarie? Dar ii protejeaza chiar daca depasesc specificatiile?
Voi ce folositi? Dati-mi si mie cateva exemple sa ma edific...

[ Edited Sun Mar 18 2018, 06:01PM ]


Back to top
CrysMM
Sun Mar 18 2018, 08:03PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Daca depaseste cei 360W se poate opri, taie de tot alimentarea. Vei primi semnale sonore cand puterea este depasita.

Eu folosesc un Mustek de 2000W, mai am si un APC de 4000W mai vechi (la asta trebuie sa-i schimb acumulatorii, mai tin 2 minute pe 500W). Eu mereu am mers pe Mustek la orice aplicatie si toata lumea a fost multumita. Pe al meu il am de 5 ani si acumulatorii inca sunt ok. Dar calitatea scade pe zi ce trece, asa ca ....

Back to top
gigiflo
Sun Mar 18 2018, 08:17PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Si eu am un stabilizator Mustek, dar nu cu servomotor...
Ma gândeam sa protejez clapele cu sursa si mixerul si boxele cu stabilizatorul. E fezabil?
Sau ar fi mai bine având în vedere că PSR-ul are alimentator extern, sa-l trec prin stabilizator si sa pun mix-ul pe sursa?

[ Edited Sun Mar 18 2018, 08:29PM ]


Back to top
CrysMM
Sun Mar 18 2018, 08:46PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Clapa si mixerul au consum foarte mic. S670 are pana in 45W. Poti pune clapa si mixerul pe UPS.

Ce model de stabilizator ai mai exact?

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap