Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Recomandare microfon Shure !!!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
alinbz
Tue Jul 31 2018, 09:34PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
nu a riscat nimeni sa puna mana pe un shure ksm9? intreb si eu:)

Back to top
CrysMM
Tue Jul 31 2018, 09:46PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Am un amic care a dat banii pe KSM9 cu fir. Eu i-am zis ca nu este de el, a avut Line6 V75, nu se auzea bine, apoi Beta87, nici ala, KSM9 rau si asta. Doar cu Beta58 se impaca sau cu Line6 V35.

Microfoanele scumpe ofera si claritate, cea ce de multe ori este "daunatoare". Sa nu mai zic ca eu nu vad rostul unui microfon scump, ca apoi sa-ti dregi vocea cu o tona de efecte.



[ Edited Tue Jul 31 2018, 09:46PM ]


Back to top
alinbz
Tue Jul 31 2018, 09:59PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
CrysMM a scris ...


Microfoanele scumpe ofera si claritate, cea ce de multe ori este "daunatoare". Sa nu mai zic ca eu nu vad rostul unui microfon scump, ca apoi sa-ti dregi vocea cu o tona de efecte.



bine punctat! si eu am ksm 9 si nu sunt solist.dar il tin pentru 'cantaciosi"uni se uita cam cu frica cand pune mana pe el:))) darrr totusi degeaba investim noi in boxe de zeci de milioane sa avem sunet curat si vine cineva cu un microfon de 2,5lei...e cam trist sa iti auzi boxele cum plang....si mai vin si cu pretentii..da mi fortza,da mi inalte da mi bas!! poi ia frate ksm9 meu si canta cu el ca are tot ce trebuie.!

Back to top
pustiulica
Wed Aug 01 2018, 01:59PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Usor, usor ajungem toti la esenta alegerilor pe care le facem, dupa "nevoi si dupa puteri".

Tocmai din acest motiv sculele audio nu se aleg de pe net ci testand; este ca la "femei", vrei orice iei de pe matrimoniale, vrei ceva ce ti se potriveste pe...suflet, testezi si iar testezi ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Scuzati-ma pentru offtopic, dar nu m-am putut abtine!

Back to top
gigiflo
Thu Aug 02 2018, 07:33AM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
pustiulica a scris ...

Usor, usor ajungem toti la esenta alegerilor pe care le facem, dupa "nevoi si dupa puteri".

Tocmai din acest motiv sculele audio nu se aleg de pe net ci testand; este ca la "femei", vrei orice iei de pe matrimoniale, vrei ceva ce ti se potriveste pe...suflet, testezi si iar testezi ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Scuzati-ma pentru offtopic, dar nu m-am putut abtine!

Marius ai imbatranit?😉
Replicile astea parca vin dintr-o istorie a vietii! Bine spus si perfect adevarat!
Si eu ma scuz pentru off topic, dar ai vorbit prea frumos!

Back to top
vitallis
Thu Aug 02 2018, 11:07PM

Registered Member #14462
Joined: Fri Aug 29 2014, 10:35PM
Posts: 59
Salutare. Cer un sfat cu microfoane radio. La ce se poate uita? Vrem sa cumparam de la inceput o baza cu doua microfoane. Multumesc, astep recomandari.

Back to top
CrysMM
Fri Aug 03 2018, 12:02AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Buget?

Back to top
vitallis
Fri Aug 03 2018, 09:07AM

Registered Member #14462
Joined: Fri Aug 29 2014, 10:35PM
Posts: 59
100-200$ de la inceput

Back to top
pustiulica
Fri Aug 03 2018, 09:37AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
gigiflo a scris ...

Marius ai imbatranit?😉
Replicile astea parca vin dintr-o istorie a vietii! Bine spus si perfect adevarat!
Si eu ma scuz pentru off topic, dar ai vorbit prea frumos!


Gigi, da, am imbatranit. Sper eu ca frumos... modest, sigur, nu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

vitallis a scris ...

Salutare. Cer un sfat cu microfoane radio. La ce se poate uita? Vrem sa cumparam de la inceput o baza cu doua microfoane. Multumesc, astep recomandari.


@vitallis, microfoanele fara fir ieftine sunt riscante in ceea ce priveste calitatea sunetului, iar pe langa asta mai sunt si riscuri de interferente, in diverse lcoatii. Spre exemplu in locatii in care in sala de langa canta alta trupa cu microfoane care functioneaza in aceleasi frecvente. In acel caz ar fi important sa poti modifica manual frecventa. Eu zic ca daca esti profesionist este bine sa cumperi ceva de calitate de la inceput, altfel iti vor fluiera, pocni, trosni cand ti-e lumea mai draga. Daca in schimb canti ca hobby, atunci un microfon de 100-200 de euro te-ar putea multumi din toate punctele de vedere. Iti recomand Line6 XD-V35 in bugetul tau. Modelul asta este la limita intre Hobby si Profi mai mult inspre profi. Probeaza si daca te multumeste calitatea sunetului in rest sigur nu vei avea probleme cu el.



Back to top
CrysMM
Fri Aug 03 2018, 11:21AM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
V35 se aude mai bine ca microfoane mult mai scumpe. Il am eu, te ajuta mult si la voce. Bateriile tin cam 8 ore, distanta foarte buna, merge ok pana in 50m. Singra chestie este ca trebuie setat pe RF1, pe RF2 interfereaza cu retelele wireless de pica mereu semnalul. Intra destul de greu in microfonie, mai repede ca V75, dar mai greu ca alte marci, cum ar fi AKG, Shure.

Daca se vrea ceva cu doua microfoane pentru buget pana in 200$ ar fi AKG VMS40 sau LD Systems Eco 2X2, dar ambele sunt cu mult sub Line6 V35. Pot sa va spun ca am avut cu ani in urma AKG VMS40, intra destul de usor in microfonie iar sound-ul nu este unul tocmai placut pentru live. Este potrivit mai mult pentu Dj, prezentari. Despre LD nu stiu ce sa spun, nu am avut, am testat, nu mi-au placut, senzatie de jucarie.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! ÃŽn atenÅ£ia noilor înregistraÅ£i pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap