Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Yamaha MODX un sintetizator interesant
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
Kmcoio
Sun, 21 Oct 2018, 07:20PM

Registered Member #8319
Joined: 02 Nov 2009
Posts: 722
1 gb memorie user FLASH. Chiar vineri am sustinut un concert cu ea, la patru zile de la ce am primit-o si vreau sa spun ca sunt super multumit. Deja am folosit functia de sampler pentru un ton de synth de la rebell yell - Billy Idol si niste secvente din Korn. Ce va pot spune pana acum despre sampler : Nu exista posibilitate de editare samplere la nivel de wave in clapa, deci trebuie sa le ai dinainte pregatite, inclusiv cu loop, daca e cazul. Se pot aloca samplere pe intreaga claviatura, cu update-ul la 1.10, cu versiunea de soft de vine din fabrica nu avea aceasta posibilitate, o omisiune cred ce a fost rapid corectata. Exista 8 oscilatoare per parte, fiecare cu propriul pitch envelope generator si filtru, lfo, eq parametric, amp eg. Are si functie legato si portamento. Mai multe dupa ce apuc sa mai lucrez cu ea.

[ Edited Sun, 21 Oct 2018, 07:20PM ]


Back to top
Kmcoio
Thu, 25 Oct 2018, 06:22PM

Registered Member #8319
Joined: 02 Nov 2009
Posts: 722
Dragilor, am reusit sa pun la punct primul videoclip cu dracovenia asta de clapa. Auditie placuta! Dati full HD 60 FPS pentru cea mai buna calitate audio si video. In acest clip am prezentat libraria Bosendorfer pentru Montage/MODX cu toate tonurile din ea. Cred ca va veti face o impresie cam ce sound are aceasta clapa, eu unul sunt foarte multumit, nu simt deloc lipsa Kronosului.
LINK: Click aici!

[ Edited Thu, 25 Oct 2018, 06:22PM ]


Back to top
florian71
Thu, 25 Oct 2018, 09:55PM

Registered Member #15381
Joined: 02 Sep 2015
Posts: 250
Waw super sunet. Asteptam acordeoanele...😀 Cat a costat dracovenia? Exista si cu 61?

Back to top
CrysMM
Thu, 25 Oct 2018, 09:59PM

Registered Member #16489
Joined: 10 Apr 2017
Posts: 1003
61, 76 si 88. Cea cu 61 costa 5000 si ceva de lei, un best buy zic eu. Cea cu 88 are clape grele. Tot asa astept si eu sa aud, acordeon, sax, d-ale noastre.

Back to top
Kmcoio
Fri, 26 Oct 2018, 08:12AM

Registered Member #8319
Joined: 02 Nov 2009
Posts: 722
Urmeaza sa fac niste tonuri romanesti pe ea, deocamdata caut niste wave-uri de calitate. Oricum, imaginati-va ca are motorul FM-X si are niste basi de fabrica de DX de te racoresc. Cum se zice, originali de la mama lor.:)) Clapa a costat 1478 de euro de la Thomann, din care 110 euro a fost husa dedicata.

[ Edited Fri, 26 Oct 2018, 08:13AM ]


Back to top
CrysMM
Fri, 26 Oct 2018, 11:20AM

Registered Member #16489
Joined: 10 Apr 2017
Posts: 1003
Clapele sunt independente la prindere? Fiecare clapa cu treaba ei?

Back to top
Kmcoio
Fri, 26 Oct 2018, 11:53AM

Registered Member #8319
Joined: 02 Nov 2009
Posts: 722
Da, claviatura este surprinzator de buna, m-am trezit ca imi place mai mult decat cea de la Pa4X. Are niste greutati lipite sub clape, sistemul de prindere e foarte interesant, lamelele sunt individuale si sunt una deasupra celeilalte, in zigzag. Revenirea are feeling de rebound, sa zic asa. E usoara claviatura, dar in sensul bun. Gen, necesita aceeasi presiune de apasare pana in partea de sus a clapei, lucru mare la o astfel de claviatura, pentru ca la altele gen pa600 ma trezeam ca imi era foarte greu sa iau acorduri gen Sol Diez minor pentru ca efectiv ma duceam prea sus cu degetele si se apasau foarte greu clapele. Aici nu exista aceasta problema. O sa fac un video cu clapele si butoanele si asa mai departe si o sa il postez in curand.

Back to top
Kmcoio
Fri, 26 Oct 2018, 01:49PM

Registered Member #8319
Joined: 02 Nov 2009
Posts: 722
Am revenit cu clipul, sper sa va faceti o impresie cat de cat. Am omis sa spun la setlist (liveset) ce e cu MC, o sa vedeti. Eram zapacit, e vorba de Motion Control alocat tonului.
LINK: Click aici!

[ Edited Fri, 26 Oct 2018, 02:03PM ]


Back to top
daddy
Fri, 26 Oct 2018, 04:42PM

Registered Member #241
Joined: 02 Jul 2008
Posts: 313
Kmcoio a scris ...

Am revenit cu clipul, sper sa va faceti o impresie cat de cat. Am omis sa spun la setlist (liveset) ce e cu MC, o sa vedeti. Eram zapacit, e vorba de Motion Control alocat tonului.
LINK: Click aici!

Mulțumim pentru review! Foarte interesant!

Back to top
pustiulica
Mon, 29 Oct 2018, 11:39AM


Registered Member #11427
Joined: 28 Sep 2012
Posts: 1597
@Kmcoio,
Felicitari pentru Review-urile facute pentru Yamaha MODX si multumesc ca impartasesti si cu noi!


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap