Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Seturi de calitate sau de cantitate
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cristi_Dr
Mon Nov 26 2018, 04:45PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
Salutare tuturor.
As dori sa fac un sondaj de opinie, prin care las la liber orice parere pro contra, atata timp cat este constructiva.

O sa spun pe scurt ca sunt un nou posesor de pa4x (aceasta fiind prima mea clapa Korg) si sunt determinat sa o studiez pe toate partile cum am facut de altfel si cu yamaha.O sa imi ia ceva.

Ideea e urmatoarea.Am pus pe clapa un set din categoria "premium" si la capitolul manele lucrurile stau prost rau(d.p. meu de vedere).(Pot spune si din demo-uri cu seturi cu ritonele ca se intampla la fel si cu populara.)
Din 2 pagini de user plini cu style-uri (96 de style-uri), cred ca pot sa scot maxim 20 de styluri autentice, cu filluri diferite, nuante diferite de ritmica etc.

Voi ce preferinte aveti in momentul in care va alegeti/formati un set?Ati prefera sa butonati de fiecare data cand solistul schimba piesa sau sa profitati de stylul curent, care ofera o dinamica suficient de buna cat sa nu plictiseasca?



Back to top
Kmcoio
Mon Nov 26 2018, 08:52PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Care e setul ala premium? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) Zi-ne si noua.

Back to top
pustiulica
Tue Nov 27 2018, 05:50PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salut,

Din tot ce am ascultat pana acum exista un singur set romanesc care se poate califica la sectiunea "premium".
Restul sunt incomplet lucrate, sub diverse forme ale "incompletului".

Legat de schimbarea ritmului in functie de piesa, eu consider ca este normal sa o faci atat timp cat sunt piese diferite. Adaptarea ritmului curent la noua piesa se facea pe clapele de acum multi ani, cand nu aveai prea multe variante, acum chiar ai materiale...
Daca ramai pe ritm de sarba si scazi tempoul pentru o hora va merge, dar va suna pe masura...

Back to top
victorr
Tue Nov 27 2018, 06:16PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Daca vorbim de ritmuri de manele, fiecare melodie va avea alt fel de percutie, alta miscare a basului, alt balans. Nu e ca si cum schimbi tempoul si canti alta manea pe acelasi ritm.

Dar, da, e mai buna calitatea decat cantitatea.

Back to top
Cristi_Dr
Tue Nov 27 2018, 07:41PM
Registered Member #15781
Joined: Sat Mar 19 2016, 10:54PM
Posts: 91
@Kmcoio , nu e cine stie ce set stai linistit. Doar ca printre tonuri au aparut cuvinte cheie cum ar fi: Roson, MT.E posibil sa fi gresit cand am mentionat ca ar fi premium. E un material mai vechi pe care il aveam in laptop.

@pustiulica sunt total de acord cu ce seturi merita sa fie premium si la fel in cazul pe care l-ai mentionat despre o trecere dintr-o hora in sarba. ma refeream totusi la acele momente ale cantarii cand faci un colaj de hore miscate si la baza sta acelasi ritm.

Sunt sanse sa primesc replica pentru faptul ca am ceva cu seturile de ritonele. Da asa e!Pe mine personal nu ma incalzesc. Scopul pentru care am facut acest thread este sa incerc sa imi fac un set cat mai organizat , sensibil si timid , ceva mic pentru inceput care sa nu aglomereze aiurea userul.Momentan nu e nimic sigur, timpul nu e prietenul meu si mai am mult pana invat bine pa4x-ul.Sper in acelasi timp sa impartasesc si stilul de organizare mai departe.

@victorr Sper sa nu ma insele urechea , dar eu am ascultat riguros vreo 4 style-uri care aveau aceleasi variatiuni , aceleasi filluri , aceeasi percutie pentru piese diferite, aceleasi formule (intro-ul cu ritonela difera si cam atat).
Eu personal tin cont si de original la anumite piese... pentru ca or fi ele din studio dar suna intr-alt stil.


Back to top
Kmcoio
Tue Nov 27 2018, 09:43PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Sunt total de acord cu tine, eu unul m-am apucat de lucru la un set pe care vreau sa il fac de la zero, in ceea ce priveste scrierea style-urilor, ca de tonuri nu prea am de unde sa iau decat tot din astea vechi sau de la altii. E pacat de capacitatea lui pa4x sa se cante cu ritmuri facute tot ca pe psr 9000. Autenticitate as dori, daca se poate. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) Pacat ca nu stiu sa cant la tambal, ca ala e cel mai dificil de replicat in clapa.

Back to top
cantlaclapa
Wed Dec 05 2018, 10:20AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
interesante abordari

Back to top
mihai_comsa
Wed Dec 05 2018, 01:12PM

Registered Member #104
Joined: Fri Jun 13 2008, 09:25AM
Posts: 68
Salutare! Sunt cu korg de la i30 pana la 3x. Am facut ritmuri asa cum am cantat cu trupele. Problema la Korg este SAUNDUL.
Cu stima!

[ Edited Wed Dec 05 2018, 01:13PM ]


Back to top
Kmcoio
Wed Dec 05 2018, 03:40PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
La PA4X nu mai e nicio problema la sound. Este diferenta de la cer la pamant intre soundul de la PA3X si cel de la PA4X.

Back to top
miki67
Wed Dec 05 2018, 04:31PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
Kmcoio a scris ...

La PA4X nu mai e nicio problema la sound. Este diferenta de la cer la pamant intre soundul de la PA3X si cel de la PA4X.



am avut ocazia sa fac o mica comparatie intre pa2x si pa4x cu amandoua clape in fata.am pus acelasi set pe amandoua clape.max audio la pa4x dezactivat.am selectionat un ton de acordeon si i-am marit treptat gain-ul din mixerul clapelor .la pa2x am ajuns la maxim.putere si grasime.la pa4x am ajuns la jumatate si a inceput sa bararie sa distorsioneze.ca volum nu ajunse-se nici la jumatatea la pa2x si nici grasimea acea de la pa2x nu o avea.am incercat si alte tonuri.am activat si max audio pe mai multe setari.rezultatul 1-0 in favoarea pa2x. poate era pa4x acela care nu functiona corect.am mai auzit baieti care spun ca pa2x suna mai gras decat pa3x/pa4x.are sigur alte minusuri pa2x dar pe cat pare,are si ceva,sa zicem in favoarea sa.imi da impresia ca circuitele integrate cu cat sunt mai noi cu atat au o sensibilitate mai mare,fapt ce nu da voie sa depasesti niste parametri care,la clapele anterioare aveai acesta posibilitate.ca si claritate sunet castiga pa4x,dar ca putere nu mi se pare.


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap