Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor ! Pa4x nu mai merg iesirile (out)
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ghimby
Wed Dec 26 2018, 01:29AM
Registered Member #13503
Joined: Mon Oct 21 2013, 11:39PM
Posts: 17
Am nevoie de ajutor, nu stiu ce s-a intamplat dar nu mai merge nicio iesire de la clapa. Se aude un peak la intervale de timp si ledul de la microfon palpaie verde-rosu. Am bagat din nou sistemul de operare versiunea 2.0 si tot nu merge. In timp ce cantam s-a auzit ca o microfonie si aia a fost, in rest se aprinde, merge tot dar nu se aude pe nicio iesire.



Clapa e noua luata din Italia, nu cred ca mai are garantie.
Am mai avut un pa1x si tyros 4, asa ceva nu am mai patit si nu am mai auzit la cineva.Sa fiu eu primul dintr-un milion? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_crying.gif .

Va rog sa ma ajutati cu ceva rezolvari sau sugestii.

Cam asa face...Sunt can disperat ca nu atiu ce sa-i fac..
.
LINK: Click aici !

Multumesc.

Back to top
miki67
Wed Dec 26 2018, 03:59AM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
ghimby a scris ...

Am nevoie de ajutor, nu stiu ce s-a intamplat dar nu mai merge nicio iesire de la clapa. Se aude un peak la intervale de timp si ledul de la microfon palpaie verde-rosu. Am bagat din nou sistemul de operare versiunea 2.0 si tot nu merge. In timp ce cantam s-a auzit ca o microfonie si aia a fost, in rest se aprinde, merge tot dar nu se aude pe nicio iesire.
Clapa e noua luata din Italia, nu cred ca mai are garantie.
Am mai avut un pa1x si tyros 4, asa ceva nu am mai patit si nu am mai auzit la cineva.Sa fiu eu primul dintr-un milion? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_crying.gif .

Va rog sa ma ajutati cu ceva rezolvari sau sugestii.

Cam asa face...Sunt can disperat ca nu atiu ce sa-i fac..
.
LINK: Click aici !

Multumesc.


Salut si Craciun fericit! (daca mai poate fi in situatia asta.sper sa fie)
din descrierea pe care ai facut-o,pare sa fi cazut partea audio,care este tot pe motherboard(placa de baza).
Daca te poate consola catu-si de putin,iti pot spune ca nu esti primul, si probabil nici ultimul cu problema asta.in urma cu cateva luni de zile,un baiat a avut fix aceeasi problema.spre norocul lui clapa era inca in garantie.cei de la asistenta i-au spus ca era din placa de baza si ca defectiunea a fost produsa de utilizator,printr-un mod incorect de folosinta .nefiind in gradul de ai demonstra care ar fi fost acel mod incorect,in final,vazand ca era inca in garantie, i-au schimbat placa de baza ,fara a plati ceva.tehnic vorbind,nu stiu cat pot incide samplerele defecte,dar tare nu as vrea sa aiba dreptate Daniel Andronescu,prin afirmatia facuta de dansul, ca datorita erorilor,samplerelor defecte,poate ,,crapa,, procesorul.daca locuiesti in Italia(eu locuiesc in Brescia) te pot ajuta.
Sanatate!

Back to top
Kmcoio
Wed Dec 26 2018, 08:12AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Nu exista sa crape din cauza samplerelor defecte, alea’s aberatii canguristice. Ceea ce s-a intamplat aici e o defectiune hardware, cauzata probabil de un scurtcircuit pe finalii audio, posibil de la vreun cablu in scurt sau introdus in mod gresit. Trebuie sa o vada un electronist.

Back to top
Catalin73
Wed Dec 26 2018, 09:19AM

Registered Member #17207
Joined: Mon Jul 02 2018, 10:13PM
Posts: 84
Dute neaparat la un electronist,el o sa te ajute(asa cum a zis Kmcoio)!!

Back to top
miki67
Wed Dec 26 2018, 01:26PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
Kmcoio a scris ...

Nu exista sa crape din cauza samplerelor defecte, alea’s aberatii canguristice. Ceea ce s-a intamplat aici e o defectiune hardware, cauzata probabil de un scurtcircuit pe finalii audio, posibil de la vreun cablu in scurt sau introdus in mod gresit. Trebuie sa o vada un electronist.


si parerea mea finala este tot aceasta expusa de tine.asta cu samplerele defecte...am spus-o,cu toate ca mi-e greu sa o cred.dar cum nu sunt un tehnician profesionist,nu-l pot contrazice pe d-nul Andronescu in mod automat.imi ramane un pic de dubiu in privinta asta...foarte mic,dar ramane.

ghimby,poate ne spui ceva in legatura cu cablurile,care mi se pare si mie mult mai plauzibil.

[ Edited Wed Dec 26 2018, 01:36PM ]


Back to top
ghimby
Wed Dec 26 2018, 01:41PM
Registered Member #13503
Joined: Mon Oct 21 2013, 11:39PM
Posts: 17
Va multumesc de raspunsuri.
Andronescu mi-a raspunsul la video-ul de pe youtube, precum ca s-a dus procesorul din cauza samplerelor...dar nu stiu cat e de valabil. Nu am avut in clapa bagat secat setul Acoustic Legend facut chiar de el...

Am avut bagate in ea 2 cabluri cordial in stereo conectate la un stagebox berry. Am cantat in configuratia asta pe pa1x si tyros 4 si nu au fost probleme

Complicat rau si fustrant ca o clapa de atatia bani sa se duca asa...


Back to top
pustiulica
Wed Dec 26 2018, 01:51PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
ghimby a scris ...

Va multumesc de raspunsuri.
Andronescu mi-a raspunsul la video-ul de pe youtube, precum ca s-a dus procesorul din cauza samplerelor...dar nu stiu cat e de valabil. Nu am avut in clapa bagat secat setul Acoustic Legend facut chiar de el...

Am avut bagate in ea 2 cabluri cordial in stereo conectate la un stagebox berry. Am cantat in configuratia asta pe pa1x si tyros 4 si nu au fost probleme

Complicat rau si fustrant ca o clapa de atatia bani sa se duca asa...



Salut!
Un procesor poate fi stricat de un soft care face overclocking sau modifica de vreun fel frecventele de functiinare ale procesorului. Nu cred ca un sampler poate face asta. Daca face este problema sistemului de operare al clapei ca permite unui sampler sa produca un defect hardware.
Parerea mea este ca astfel de spete se rezolva cu un avocat bun, in cazul in care serviceul Korg nu soluționează reparatia in favoarea clientului.

Back to top
miki67
Wed Dec 26 2018, 02:24PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
ghimby a scris ...

Va multumesc de raspunsuri.
Andronescu mi-a raspunsul la video-ul de pe youtube, precum ca s-a dus procesorul din cauza samplerelor...dar nu stiu cat e de valabil. Nu am avut in clapa bagat secat setul Acoustic Legend facut chiar de el...

Am avut bagate in ea 2 cabluri cordial in stereo conectate la un stagebox berry. Am cantat in configuratia asta pe pa1x si tyros 4 si nu au fost probleme

Complicat rau si fustrant ca o clapa de atatia bani sa se duca asa...




Trebuie gasit un electronist bun si de incrededre. daca nu s-a dus placa de baza ci doar placuta cu mufele ,,In,, -,,out,, aceea cu multi condensatori,atunci se poate repara.daca e placa de baza...hmmm,aproape sigur va trebui schimbata.am relatii in fabrica korg Italia,Osimo Castel Fidardo.eventual iti pot procura ce ai nevoie la un pret foarte avantajos.vezi ce spune electronistul.
Succes!

Back to top
ghimby
Wed Dec 26 2018, 02:48PM
Registered Member #13503
Joined: Mon Oct 21 2013, 11:39PM
Posts: 17
miki67 a scris ...

ghimby a scris ...

Va multumesc de raspunsuri.
Andronescu mi-a raspunsul la video-ul de pe youtube, precum ca s-a dus procesorul din cauza samplerelor...dar nu stiu cat e de valabil. Nu am avut in clapa bagat secat setul Acoustic Legend facut chiar de el...

Am avut bagate in ea 2 cabluri cordial in stereo conectate la un stagebox berry. Am cantat in configuratia asta pe pa1x si tyros 4 si nu au fost probleme

Complicat rau si fustrant ca o clapa de atatia bani sa se duca asa...




Trebuie gasit un electronist bun si de incrededre. daca nu s-a dus placa de baza ci doar placuta cu mufele ,,In,, -,,out,, aceea cu multi condensatori,atunci se poate repara.daca e placa de baza...hmmm,aproape sigur va trebui schimbata.am relatii in fabrica korg Italia,Osimo Castel Fidardo.eventual iti pot procura ce ai nevoie la un pret foarte avantajos.vezi ce spune electronistul.
Succes!


Apreciez enorm si multumesc. De maine ma apuc de ea...o sa va tin la curent.

Back to top
miki67
Wed Dec 26 2018, 02:53PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 632
pustiulica a scris ...

ghimby a scris ...

Va multumesc de raspunsuri.
Andronescu mi-a raspunsul la video-ul de pe youtube, precum ca s-a dus procesorul din cauza samplerelor...dar nu stiu cat e de valabil. Nu am avut in clapa bagat secat setul Acoustic Legend facut chiar de el...

Am avut bagate in ea 2 cabluri cordial in stereo conectate la un stagebox berry. Am cantat in configuratia asta pe pa1x si tyros 4 si nu au fost probleme

Complicat rau si fustrant ca o clapa de atatia bani sa se duca asa...



Salut!
Un procesor poate fi stricat de un soft care face overclocking sau modifica de vreun fel frecventele de functiinare ale procesorului. Nu cred ca un sampler poate face asta. Daca face este problema sistemului de operare al clapei ca permite unui sampler sa produca un defect hardware.
Parerea mea este ca astfel de spete se rezolva cu un avocat bun, in cazul in care serviceul Korg nu soluționează reparatia in favoarea clientului.


Salut Marius!
la calculatoare,asa cum ai spus si tu,procesorul se poate praji,ori prin overclocking,ori,as mai adauga eu, prin instalarea driver necorespunzator.mai ar fi si in Bios,unde se stie ca instalarea unui bios necorespunzator,duce la imposibilitatea de a mai putea folosi calculatoru(se poate remedia prin inlocuirea cip-ului bios). la orgi e asemanator calculatorului,dar doar in parte.asa cum specifica si Korg,daca incerci sa instalezi os-ul korg pa4x oriental in clapa pa4x international,riscul este foarte mare de a defecta clapa in mod permanent(brick).bineinteles rezolvarea este aceea de a schimba placa de baza,ca nici cei de la asistenta tehnica nu stau sa o repare sau reprogrameze...o schimba si gata.prin instalarea unor samplere eronate in clapa,mi-e greu sa cred,dar nici imposibil, ca poate duce la prajirea procesorului.cred ca mai degraba intra intr-un ,,tilt,, permanent,adica se zapaceste si nu mai stie ce sa faca,deci se blocheaza.Nasol...

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap