Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
NEW OS V3 KORG PA4X
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
miki67
Tue Feb 12 2019, 10:10PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Kmcoio a scris ...

Cred ca vor adauga totusi si userele, mai alea ca au marit si numarul maxim de samplere. E bine-primit update-ul, chiar e bine primit.


Bineinteles ca este bine primit.Multumim Korg!


Back to top
Mihai13
Wed Feb 13 2019, 12:26PM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 458
Sper sa nu fie numai marketing, personal nu prea imi vine sa cred reprezentantii brandurilor, dar ce-o fi vrut sa zica cu suna mai bine cu 30% fata de vechiul sistem.

Back to top
florian71
Wed Feb 13 2019, 01:05PM

Registered Member #15381
Joined: Wed Sep 02 2015, 10:16AM
Posts: 261
Fără îndoială asta cu 30% este o afirmație obiectiva. Nici macar nu se poate măsura/determina.

Back to top
miki67
Wed Feb 13 2019, 02:19PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Mihai13 a scris ...

Sper sa nu fie numai marketing, personal nu prea imi vine sa cred reprezentantii brandurilor, dar ce-o fi vrut sa zica cu suna mai bine cu 30% fata de vechiul sistem.


Pai cred ca domnul Andronescu are un aparat de masura special,care masoara diferenta calitatii de sunet.eu glumesc,dar nu m-ar mira chiar sa aiba ceva aparate,softwares...oricum,aceasta afirmatie a facut-o pe baza auzului si experienta sa.acum ramane de vazut daca si noi vom simti aceasta diferenta.


Back to top
Kmcoio
Wed Feb 13 2019, 03:59PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Au fost imbunatatiti algoritmii de la mono si legato, probabil la asta s-a referit. Mai e putin si aflam. Plus de asta, e logic sa sune mai bine daca vom avea mai mult spatiu sa bagam samplere mai mari si mai calitative.

Back to top
Mihai13
Wed Feb 13 2019, 04:15PM

Registered Member #16460
Joined: Mon Mar 27 2017, 04:37PM
Posts: 458
Desi nu este obligatoriu eu astept sa faca aceas manevra si la PA1000(700) chiar daca la o scala mai mica.

Back to top
Kmcoio
Wed Feb 13 2019, 04:22PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Oricum, nici AD nu e asa cunoscator pe cat se da. Doua exemple va pot da in acest sens, habar nu are ce e cu curbele de la maxx audio, abereaza cu gratie, ia la EG ii zice eq, in conditiile in care acolo este vorba despre envelope generator, adica modul in care "sculptezi" o forma de unda pentru a raspunde (atac, decay etc.) Iar cand il aud cu "diamantul", parca ma ia cu greata...

Back to top
miki67
Wed Feb 13 2019, 06:34PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Kmcoio a scris ...

Oricum, nici AD nu e asa cunoscator pe cat se da. Doua exemple va pot da in acest sens, habar nu are ce e cu curbele de la maxx audio, abereaza cu gratie, ia la EG ii zice eq, in conditiile in care acolo este vorba despre envelope generator, adica modul in care "sculptezi" o forma de unda pentru a raspunde (atac, decay etc.) Iar cand il aud cu "diamantul", parca ma ia cu greata...

Se mai confunda și el. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif



Back to top
geogenesys
Wed Feb 13 2019, 10:19PM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
miki67 a scris ...

ady81 a scris ...

LINK: Click aici !

prezentare AD


sa inteleg ca se poate incarca samplere in streaming pana la 400 mega?!? min 17:35 din filmat.sau,probabil se refera la record...


Mi-e cam clar, dupa cateva cautari, se trage usor concluzia

A buffer, also called buffer memory, is a portion of a computer's memory that is set aside as a temporary holding place for data that is being sent to or received from an external device, such as a hard disk drive (HDD), keyboard or printer



The Preload Buffer. When you load an instrument, pre-loaded RAM is allocated based on the instrument's Preload buffer setting. ... The amount of RAM needed to load the first part of every sample in an Instrument is the used instrument memory.


A temporary storage area, usually in RAM. The purpose of most buffers is to act as a holding area, enabling the CPU to manipulate data before transferring it to a device. ... For example, word processors employ a buffer to keep track of changes to files.

The Preload Buffer. When you load an instrument, pre-loaded RAM is allocated based on the instrument's Preload buffer setting. ... You can calculate used instrument memory by multiplying the number of samples in an instrument by the preload buffer size.


A buffer in a computer environment means that a set amount of data is going to be stored in order to preload the required data right before it gets used by the CPU.





Back to top
Kmcoio
Wed Feb 13 2019, 10:25PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Nu e chiar asa. Acest streaming e un lucru extraordinar, va spun de pe vremea cand aveam Kronos. Iti permite sa ai samplere muuult mai mari pe ssd, implicit, mai calitatative, decat ai avea daca ar fi direct incarcate la dimensiunea lor completa in memoria RAM. Ca sa intelegeti mai bine, ideea e ca daca ai 1.5 gb de samplere incarcate in ssd, e posibil ca acestea sa ocupe in streaming maxim 400 de mb, pentru ca nu sunt folosite toate concomitent, ci sunt incarcate doar cand e nevoie de ele. V-am spus, la Kronos aveam librarii de 2 gb care in streaming ocupau din ram undeva la 400 de mb, poate mai putin.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap