Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
NEW OS V3 KORG PA4X
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
geogenesys
Wed Feb 13 2019, 10:41PM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Bun si asa...probabil o cauza pentru care maresc aceasta memorie e ca n-au protejat destul software-ul si baietii isteti si-au facut de cap...uite un exemplu LINK: Click aici ! mai bine dau de buna voie, decat sa dea altii tot moca, dar ranjind.

Back to top
Kmcoio
Thu Feb 14 2019, 10:43AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Acolo si-au facut de cap pentru ca in Kronos au folosit practic o placa de baza si un procesor de la un calculator normal, daca o deschideai chiar vedeai porturi usb ramase libere.:)) La aranjoare au placi custom, cu posibila protectie pe hardware, nu doar software. Si oricum, mai bine oficial decat modificari neoficiale unde stai cu morcovul ca poate ti se blocheaza clapa cand ti-e lumea mai draga...

Back to top
miki67
Fri Feb 15 2019, 10:55PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
geogenesys a scris ...

miki67 a scris ...

ady81 a scris ...

LINK: Click aici !

prezentare AD


sa inteleg ca se poate incarca samplere in streaming pana la 400 mega?!? min 17:35 din filmat.sau,probabil se refera la record...


Mi-e cam clar, dupa cateva cautari, se trage usor concluzia

A buffer, also called buffer memory, is a portion of a computer's memory that is set aside as a temporary holding place for data that is being sent to or received from an external device, such as a hard disk drive (HDD), keyboard or printer
The Preload Buffer. When you load an instrument, pre-loaded RAM is allocated based on the instrument's Preload buffer setting. ... The amount of RAM needed to load the first part of every sample in an Instrument is the used instrument memory.

A temporary storage area, usually in RAM. The purpose of most buffers is to act as a holding area, enabling the CPU to manipulate data before transferring it to a device. ... For example, word processors employ a buffer to keep track of changes to files.

The Preload Buffer. When you load an instrument, pre-loaded RAM is allocated based on the instrument's Preload buffer setting. ... You can calculate used instrument memory by multiplying the number of samples in an instrument by the preload buffer size.

A buffer in a computer environment means that a set amount of data is going to be stored in order to preload the required data right before it gets used by the CPU.


LINK: Click aici !

[ Edited Sat Feb 16 2019, 02:06PM ]


Back to top
angelitto
Sat Feb 16 2019, 02:14PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
In link'ul pus de miki67, se specifica urmatoarele:

Some of the new features in OS NEXT:

* Direct reading of User Samples from disk

* Easily Copy Keyboard Sets
* Improved mono solo instruments
* Improved Drawbars
* Consolidated Record dialog
* Improved Quick Record


Iar cel mai interesant suna
Direct reading of User Samples from Disk
adica
Citirea directa a samplerelor de pe Disk”.

Viitorul suna bine.

Back to top
miki67
Sat Feb 16 2019, 05:27PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Salut angelitto! exact,asta vroiam sa punctez si eu.tind sa cred ca cei 400 de mega vor fi folositi pentru streaming.era un video pe YouTube a d-lui Andronescu unde arata versiunea beta instalata la d-sul in clapa,dar videoclipul a fost eliminat.ori a vazut ca ne-am cam prins si nu ar fi trebuit,ori cei de la korg l-au tras de urechi...


Am vazut la cineva un set de pa4x in felul acesta LINK: Click aici !
Cum va explicati aceasta posibilitate inainte de ,,Next update for pa4x,,? atentie la marimea setului! deci a depasit cei 400 mega...

[ Edited Sun Feb 17 2019, 12:39PM ]


Back to top
angelitto
Sun Feb 17 2019, 12:38PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Salut Mihai. Nu stiam ca a sters videoclipul. Oricum mai multe lucruri o sa aflam la sfarsitul lunii cand va apare oficial acest OS
Ceea ce ai vazut in KPM, nu cred ca e ceva iesit din comun. Si acum cred ca poti ca incarci mai multe samplere decat iti permite modelul clapei, dar acel set nu il vei putea incarcat in clapa decat in limita memoriei. Nu are nicio legatura cu noul OS. Poate pe viitor cei de la KPM vor actualiza softul sa poata lucra cu noul OS de la pa4x. dar va trece mult timp pana atunci.

Back to top
miki67
Sun Feb 17 2019, 04:57PM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
Salut Nelutu!
am incercat de mai multe ori sa incarc in KMP samplere peste memoria de pa4x si nu da voie. cred mai degraba acel set are ceva neinregula.am incercat sa fac un set nou cu acel set si...surpriza,toate acele samplere asa cum sunt in set setul original,au in setul nou,marimea de 361 mega.pare ca in ram sau scurs niste informatii eronate,de acolo arata cum ca setul ar fi mai mare decat in realitate.si in pc imi arata ca PCM are dimensiunea de 647 mega.curiozitatea ma face sa ma intreb,in ce fel s-a produs chestia asta.
Salutari!


[ Edited Sun Feb 17 2019, 09:50PM ]


Back to top
albundy
Mon Feb 18 2019, 11:05PM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Asta este video-ul
L-au postat altii
LINK: Click aici !

Back to top
miki67
Tue Feb 19 2019, 08:33AM

Registered Member #8203
Joined: Sun Oct 11 2009, 04:46PM
Posts: 633
albundy a scris ...

Asta este video-ul
L-au postat altii
LINK: Click aici !


Salutări albundy și mersi pentru link!
O zi bună!

Back to top
Cris3ti
Wed Feb 20 2019, 06:51AM

Registered Member #5732
Joined: Wed Feb 04 2009, 04:16PM
Posts: 73
Is curios ca oare chiar in ultima zi din luna se va da Os3 sau mai repede.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap