Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Alte echipamente
 
<< Previous thread | Next thread >>
Sfat microfon
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
edighegoiu
Fri Jan 25 2019, 07:02PM

Registered Member #15449
Joined: Sun Oct 11 2015, 03:38PM
Posts: 290
Multumesc mult @elgi pentru timpul acordat!

Mai astept pareri!

Back to top
CrysMM
Fri Jan 25 2019, 08:32PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Eu tin V75 si la +5 dB si tot nu intra in microfonie. Singura problema este uzura exterioara prematura. Mai am si un V35, la fel.

Cel mai mare avantaj la V75 consta in emularea altor microfoane. Ai un preset Line 6 plus alte 9 tipuri de microfoane. Este imposibil sa nu gasesti cel putin unul potrivit pentru vocea ta.

Daca vei cumpara Shure, AKG, Senheisser sau orice altceva si nu se potriveste cu vocea nu prea ai ce sa-i faci. Cel mai bine sa testeze, cauta pe la colegi si testeaza diverse modele.

Back to top
laursound
Wed Feb 06 2019, 11:41PM

Registered Member #1484
Joined: Sat Sep 13 2008, 02:03PM
Posts: 11
elgi a scris ...

Line6 XD-V75, dar cel simplu, nu Line6 XD-V75-SC. O să mă pomeneşti cum sună! Atâta doar că în receiver marea şmecherie este să dai la output -6db şi nu va face în veci microfonie, cânţi cu microfonu-n boxă direct. Ca sound este departe de Shure (mai ales Beta 58 care are nişte mizerii de medii ce distrug frumuseţea unei voci lucrate). Dacă mergi mai sus cu preţul, poţi lua şi Senheiser cel la vreo 3000 de RON. Dar are probleme cu microfonia, indiferent de setările pe care le faci. Recomand numai Line 6 XD-V75, eu cânt cu aşa ceva şi nu se compară cu niciun ş(n)uruleţ din astea... Dacă vrei, îţi trimit pe facebuci înregistrări cu acest microfon şi filmări din sală să auzi cum sună live. Bucurii şi toate faine!

Multi se plang de acest microfon si anume cu pierderea semnalului acolo unde exista multe semnale wireles.ati intampinat astfel de probleme?Multumesc anticipat!


[ Edited Wed Feb 06 2019, 11:46PM ]


Back to top
CrysMM
Thu Feb 07 2019, 08:29PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Asta cam asa este. Eu am si V35 si V75. V35 il am trecut in modul RF1 si nu mai am probleme cu el. In schimb, cu V75, cu el in RF1, tot mai pica in unele zone, mai ales daca am de la 5 - 6 semnale puternice in zona. Chiar daca dau scan si gasesc canal liber, tot pica la intervale neregulate. Faza este ca a inceput de vreo 2 luni sa faca schema asta, as da vina pe receiver, inainte in aceeasi locatie nu se intampla asta. Cand spun pica, ma refer ca se intrerupe legatura pentru 1 - 2 secunde, apoi revine fara sa fii nevoit sa faci ceva. Nu paraie, nu pocneste, nici nu stii ce se intampla daca esti mai incins.

De ce spun asta, daca folosesc receiverul de v35 la microfonul V75, semnalul nu mai pica, daca folosesc microfonul V35 pe receiverul de V75, pica la intervale neregulate.

Daca le trec in RF2 este jale, pica la greu, atat V35 cat si V75.

Cu toate astea, sunt microfoane excelente, nici nu se compara cu Shure la sunet. Aici le compar cu SM58 - Beta 58, in rest nu am avut alte microfoane de la Shure si nu pot vorbi despre ele in amanunt dupa o proba ocazionala.



Back to top
daddy
Thu Feb 07 2019, 08:55PM

Registered Member #241
Joined: Wed Jul 02 2008, 03:09PM
Posts: 321
E mare problemă cu sistemele de emisie - recepție în banda de 2,4GHz de la Line6. Și eu am avut mari probleme cu un sistem Line6 Relay G55. LINK: Click aici !
L-am folosit pentru acordeon Roland Fr8x. Sunetul era foarte plăcut, nu avea latență, dar erau locații în care nu puteam cânta deloc prin wireless din cauza interferențelor. Dacă era internet wireless și începeau să intre mușterii toți pe net, atunci adio. Trebuia să trec pe cablu. Deci clar nu recomand wireless de la această firmă.


Back to top
CrysMM
Thu Feb 07 2019, 09:52PM
Registered Member #16489
Joined: Mon Apr 10 2017, 07:38AM
Posts: 925
Culmea este ca am fost intr-o locatie in care erau zeci de semnale wireless si nu am avut probleme. Cu V35 in RF1 nu a picat absolut niciodata semnalul.

Culmea este ca acum, la mine la sediu unde am doar 2 semnale wireless permanente, a inceput sa faca figuri V75 in RF1, si nu facea. Daca opresc cele doua routere nu mai pica. Am incercat pe toate canalele, toate setarile, la fel. Pica la intervale neregulate, intre 3 si 10 ori intr-o ora.

Eu folosesc acumulatori de 2400 mAh Varta, Tronic, Duracell, toti noi. Am dat vina pe ei din cauza tensiuni mai scazute fata de baterii. Am folosit baterii bune, Duracell, Energizer, Sony, Varta, aceeasi poveste.

Suspectez receiver-ul ca problema, pana acum 2 luni nu am avut necazuri in RF1.

Back to top
laursound
Thu Feb 07 2019, 11:19PM

Registered Member #1484
Joined: Sat Sep 13 2008, 02:03PM
Posts: 11
Multumesc colegilor pentru sinceritate.Este pacat pentru microfon care suna bine sa nu fie cumparat datorita intreruperilor de semnal.Cunoasteti daca la Sennheiser si Shure versiunile wireles digitale sunt la fel de problematice?Personal,avand in vedere cele de mai sus va trebui sa ma indrept catre Sennheiser ew 100 G4-945-S.

Back to top
elgi
Sat Feb 09 2019, 02:22PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Pentru domnii Laursoundşi ceilalţi care aţi avut probleme: eu de multişori ani cânt cu Line 6 XD-V75 şi nu am avut nici măcar o interferenţă în viaţa mea cu niciun sistem wi-fi. Cum să ai toate 14 canale ocupate? Mult prea puţin probabil să ai 14 reţele wi-fi active! Ori eu sunt prea norocos, ori ceva nu faceţi bine domniile voastre. Dacă-l folosiţi în RF1, nu ştiu dacă veţi avea probleme. Personal nu am avut nicio problemă cu transmisia. Numai bine tuturor!

Back to top
geogenesys
Mon Feb 11 2019, 02:42AM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Pacat ca nu au facut si un microfon conventional, cu cablu, ori nu am vazut eu...m-ar fi interesat...mi-e teama sa nu fiu si eu ghinionist...un microfon bun cu cablu, nu conteaza pretul, sa fie bun, sa aiba atac, curat, sa te ajute, stiti, va rog?

Back to top
elgi
Mon Feb 11 2019, 04:43PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
La microfoane depinde de nivelul de pretenţii, dar şi de vocea solistului/solistei. Un microfon care merită încercat este Beyerdynamic TG V70ds. ieftin şi sună beton pentru multe voci. Încercarea moarte n-are...

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap