Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Internet
 
<< Previous thread | Next thread >>
Renunțați la Google, la Google Chrome și WhatsApp!
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
admin
Sat May 15 2021, 07:17AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Dacă vreți o lume mai bună, dacă vreți să schimbați direcția gresită către care se îndreaptă vertiginos lumea (cu ajutorul tehnologiei!), vă recomand tuturor să renunțati la motorul de căutare Google și să-l înlocuiți cu Qwant, Qwant fiind un motor de căutare european dezvoltat la Paris, în Franța!

De asemenea vă recomand să renunțați la browserul web Google Chrome (cei care folosiți acest browser), să instalați și să folosiți Vivaldi, un browser web facut de asemenea de europeni, în Norvegia!

Înlocuiți Google cu Qwant și Google Chrome cu Vivaldi!

Folosesc Qwant de ceva vreme (în loc de Google) și am descoperit cu stupoare un alt internet, am descoperit un internet asemănător cu cel de acum de mai bine de 15 ani, am descoperit internetul acela liber în care rezultatele afișate nu sunt manipulate în favoarea celui care plătește mai mult!

Pentru cei care nu prea sunt în temă cu genul acesta de subiecte vă recomand sa urmăriti documentarul "The Social Dilemma (2020)": LINK: Click aici ! - și o să înțelegeți mai bine despre ce este vorba!




Atât Qwant cât și Vivaldi sunt europene!

https://i.imgur.com/9sRzaLw.jpg

De asemenea, renunțați la WhatsApp și înlocuiti-l cu Signal!

Signal pentru Android: LINK: Click aici !
Signal pentru iOS: LINK: Click aici !
Signal pentru Microsoft Windows: LINK: Click aici !

Datele colectate de la voi sunt MULT mai periculoase pentru societate decât credeţi voi că sunt!!!
Pe scurt, un exemplu: Brexit!
Alt exemplu: alegerea unui preşedinte (Trump), rezultat care în final a făcut ca lumea să arate altfel.

Vă mai recomand documentarul "Citizenfour" (2014) cu Edward Snowden:







Există și un film realizat, se numește "Snowden" (2016): LINK: Click aici !

L.E.: Pentru că probabil vor fi persoane care nu se vor descurca cu anumite setări, am sa pun aici, pe scurt, cum poate fi setat Qwant ca motor de căutare:
- deschideți browserul Vivaldi și mergeți în setări la:
Settings > Search > Search Engines TAB; - iar aici faceți click pe butonul "+" și adăugați un nou motor de căutare (în acest caz, Qwant);

Pentru Qwant, faceți setările așa:

Name: Qwant

Nickname: (puteți lăsa gol, nu scrieți nimic!)

URL:
https://qwant.com/?q=%s&t=web

Suggest URL: (puteți lăsa gol, nu scrieți nimic!)

Bifați căsuțele de la "Set as Default Search" și "Set as private Search";
Lăsați debifată căsuța de la "Use POST method".


[ Edited Mon Jun 21 2021, 02:52PM ]


Back to top
acery71
Sat May 15 2021, 03:23PM

Registered Member #2774
Joined: Fri Oct 31 2008, 11:10PM
Posts: 26
Multumim frumos ! O sa le incerc cu placere , poate asa nu voi mai fi nevoit sa folosesc tot felul de tertipuri pentru a trece de blocajele lor , caci aiici in Italia sunt 40 de site-uri oscurate ! Sanatate si numai bine !

Back to top
marius9
Sat May 15 2021, 03:32PM
Registered Member #14557
Joined: Thu Oct 09 2014, 09:27AM
Posts: 180
Super post.

Sa nu uitam de motorul de cautare DuckDuckGo si browser-ul cu VPN incorporat Tor.

Back to top
Radu_mamii
Sun May 16 2021, 06:53PM

Registered Member #16732
Joined: Fri Sep 15 2017, 01:13AM
Posts: 47
Sau citiți plângerea civilă a lui Cyrus Parsa din 2019 dacă o mai fi pe net, despre fb, google, etc .... și restul, să vă minunați sau speriați...

Back to top
djbossbest
Fri Jun 04 2021, 05:13PM
Registered Member #11441
Joined: Mon Oct 01 2012, 12:38PM
Posts: 392
Din pacate pentru marea majoritate toate acestea sunt conspiratii, iar cei care le lanseaza, accepta, promoveaza sunt conspirationisti sau mai nou dupa cum zice al doilea om din tara "teroristi". Noi trebuie sa ne informam doar din surse oficiale. Folosesc Brave ca si browser, foarte ok nu stiam de Qwant dar o sa incercam

Back to top
Gaby92
Fri Jun 25 2021, 08:25PM

Registered Member #14491
Joined: Tue Sep 09 2014, 01:22PM
Posts: 21
Multumim Admin. Desi am renuntat de ceva timp sa mai folosesc serviciile google inclusiv telefonul il am de la Huawei fara servicii google ca si motor de cautare folosesc duck duck go. Apreciez faptul ca mai exista oameni pe aceiasi lungime de unda cu mine. Doamne ajuta

Back to top
cozyx7
Sun Jul 04 2021, 12:01AM

Registered Member #15150
Joined: Sun Apr 26 2015, 12:49PM
Posts: 45
Folosesc signal de 1 an...
e mai ok decat watsapp...

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap