Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
ce boxe,sisteme folositi?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
alinbz
Sun Dec 11 2022, 11:26AM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
daca aveti placerea sa schimbam 2,3 impresii despre acest subiect,cine are placerea sa isi descrie sistemul de sunet care il foloseste la evenimente si ce va multumeste sau nu la el.(boxe,mixere,amplificatoare,procesoare,microfoane,etc)

Back to top
pustiulica
Tue Dec 13 2022, 10:54AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Salutare Alin,

Din categoria "cea mai buna masina este masina de serviciu", parerea mea este ca cel mai bun sistem de sunet este cel inchiriat, pe care il cara, monteaza si demonteaza altcineva. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Ca sa raspund la obiect:
- microfoane: Shure beta58 eu, Sennheiser E 945 colegele
- mixer Behringer X Air XR18 + router separat
- la sala de repetitie am doua Alto TS112A de vreo 5 ani si inca se tin bine de tot.

Mixerul X Air XR18 il recomand oricand, chiar daca firma Behringer este din categoria low, la mixere sunt FOARTE BUNI! Ai tot ce iti trebuie in el, efecte, procesare live, limiter, optiuni nelimitate de reglare a sunetului atat pe fiecare canal in parte, pe grupuri (foarte folositor pentru tobe unde ai 5-7 microfoane) sau pe master.

Am cantat pe tot felul de sisteme de sunet si cel mai bine a sunat pe cele pe care am cantat afara, bineinteles pentru ca nu aveam ecou de pereti. Cel mai cald pe care am cantat a fost un HK Audio Linear 5, iar afara s-a auzit impecabil in fata a aproximativ 70-80 de oameni. Cel mai puternic a fost un Nexo cu care am crezut ca reusim sa daramam o carciuma, dar a rezistat. Urechile noastre si-au revenit mai greu... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )



Back to top
alinbz
Tue Dec 13 2022, 12:38PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
intradevar am vazut ca este aceasta moda cu inchiriatul sculelor mai ales sa puna un camion de boxe pe scena..eu am ramas cu un pic de nostalgie si cred ca ne regasim multi cu acest sentiment...mai ales ca organist sa ai sculele tale era ceva ce vis..in cei 10-12ani de cand m am apucat de muzica am schimbat si eu cateva scule in domeniu iar pasiunea si dorinta de a avansa a ramas la fel de puternica ca la inceput...plus bucuria de a cumpara intodeauna lucru nou..am avut experiene cu Behringer si ce am pastrat a fost un amplificator INUKE6000...de seriile de boxe de la ALTO am fost dezamagit,picau inaltele si la seria 315,soundcraft signature 12 un mixer ce ofera enorm la pretul lui,cu putina dibacie si un amplificator bun suna ca un dynacord,amplificatoarele de la qsc sunt exceptionale,am avut un qsc pl236..combinatia dintre mixer soundcraft si amplificatorul qsc a fost cea mai reusita si oarecum regret acum dupa ce am trecut la un dynacord pm600-3...2 boxe fbt himax60,2 the box pyrit15...2 basi dynacord chorus 1.18 ...si un procesor de voce BossVE-20 foarte util.sunt foarte dezamagit de calitate pret la dynacord...si mixerul si basii ofera putin la pretul care il au...sper sa nu fi suparat pe nimeni cu aceasta opinie..este pur parerea mea in comparatie cu banii care i am dat pe un lucru nou...

Back to top
pustiulica
Tue Dec 13 2022, 03:37PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Nu am luat vreodata un camion de boxe pentru interior ci doua subwoofere si doua topuri (foarte rar 4 topuri cand am avut peste 300 de oameni in public) + scena lumini + scena trupa.
Am luat decizia de inchiriere dupa ce am avut doua evenimente in zile consecutive primul cu boxele noastre HK si urmatorul echipament inchiriat. Bine, plus doi colegi operati de hernie... Pui in contract 250-400 de euro in plus si nu te doare spatele. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Legat de PA-ul preferat, aici ca si in cazul sunetului clapelor fiecare prefera sunetul cu care este obisnuit. Spre exemplu mie nu imi place sunetul Dynacord si nici cel al topurilor RCF, dar subwooferele RCF sunt preferatele mele atat ca sunet cat si forta si durabilitate.
Totusi, in ce sali cantam noi... mai conteaza ce boxe folosim cand totul rasuna, vibreaza si afecteaza calitatea sunetului?
Am cantat la Romexpo in pavilionul central pe una dintre cele mai bune scene mobile care exista la noi in in tara si s-au chinuit baietii de la sunet vreo 3-4 ore sa echilibreze sunetul si sa compenseze modul in care rasuna cupola aia semisferica. Suna excelent in fata scenei oricat mergeai in adancime, dar in laterale era un amestec de sunete de nu era inteligibila piesa, de versuri nu mai zic...
As mai propune un subiect legat de volumul utilizat. La majoritatea evenimentelor la care particip sunt efectiv deranjat de nivelul foarte mare al volumului. Majoritatea au ajuns sa cante tare, bine sau prost... dar foarte tare. Si apoi se plang de forumuri legat de calitatea boxelor si a amplificatoarelor.

Back to top
stefan80
Wed Dec 14 2022, 07:20AM

Registered Member #18062
Joined: Tue Oct 18 2022, 04:18PM
Posts: 13
Bună ziua.
Eu de mulți ani cant cu acest sistem (Nova Veritas 8000) și sunt foarte mulțumit de el.
LINK: Click aici !.
In săli mai mari punem încă 2 topuri în plus.
In delungul anilor am avut și Ev Tour X, SX, T-box etc.
Pe moment sunt mulțumit de calitate și volum oferit de acest sistem.

Back to top
Vasi.Lica
Tue Jan 03 2023, 06:40PM
Registered Member #15707
Joined: Wed Feb 10 2016, 08:42PM
Posts: 8
Salutare ,
Eu personal, sunt fan Montarbo. Foarte puternice nu distorsioneaza la volum mare si rezistente in timp. Am avut FBT-uri, ce-i drept suna mai bine vocea dar daca dai volum, nu mai ai claritate si sunt foarte defectoase. Legat de volumul utilizat am ajuns la concluzia ca basul e forta cantarii. Daca nu ai subwoferi buni(sau deloc) dai tare in topuri si sunetul devine zgomot. De aia cine are 4 sub. de 18, 2 top. de 12 si 2 top. de 10 are sunet la orice volum. Bineinteles ca in functie de sala se fac multe reglaje.

Back to top
dorelclape
Tue Jan 03 2023, 08:48PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Salut baieti . . . Detin un Midas M32 , o pereche de Montarbo W17 si un singur bas RCF HDL 18 , in configuratia aceasta am curaj sa cant evenimente pana-n 200 persoane ! Am avut si un sistem mult mai potent de la Mad Audio si Powersoft X4 dar era prea mult ptr mine si le-am vandut !!! Foarte multumit de basul de la RCF , este compact si are un sunet f bine definit , se simte compresia nu uruiala ,cum se aud multe boxe de bas !

[ Edited Tue Jan 03 2023, 08:49PM ]


Back to top
alinbz
Thu Jan 05 2023, 11:36AM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
dorelclape a scris ...

Salut baieti . . . Detin un Midas M32 , o pereche de Montarbo W17 si un singur bas RCF HDL 18 , in configuratia aceasta am curaj sa cant evenimente pana-n 200 persoane ! Am avut si un sistem mult mai potent de la Mad Audio si Powersoft X4 dar era prea mult ptr mine si le-am vandut !!! Foarte multumit de basul de la RCF , este compact si are un sunet f bine definit , se simte compresia nu uruiala ,cum se aud multe boxe de bas !
multumit de montarbo w17? se aud cei 600w care sunt scrisi in specificatii?


Back to top
dorelclape
Thu Jan 05 2023, 02:11PM

Registered Member #6313
Joined: Thu Feb 19 2009, 12:56AM
Posts: 483
Salut alinbz , sunt niste boxe foarte ok , din orice punct de vedere , fiabilitate , putere . . . .! Din punctul meu de vedere au un sunet mai bun decat Fbt , . . .parerea mea !!!

Back to top
pustiulica
Sun Jan 08 2023, 11:51AM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
dorelclape a scris ...

Salut alinbz , sunt niste boxe foarte ok , din orice punct de vedere , fiabilitate , putere . . . .! Din punctul meu de vedere au un sunet mai bun decat Fbt , . . .parerea mea !!!


Salut Dorel,

De curiozitate, comparatia o faci tot cu incinte de plastic sau le incluzi si pe cele de lemn de la FBT, exemplu Ventis 115A?
Nu am ascultat modelul pe care il ai tu, dar din tot ce am ascultat pana acum, eu prefer sunetul boxelor din lemn celor din ABS aproape indiferent de producator. Ma refer la caldura, la raspuns liniar in frecventa si lipsa unor frecvente, iar la aceste capitole cred ca lemnul nu a fost inca egalat. Este adevarat ca din ABS se scoate mai mult SPL, dar pentru mine asta este mai putin important.

Marius


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap