Forums

Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ajutor alegere mixer digital
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Laszlo
Wed Jun 14 2023, 10:43PM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
Buna seara. Rog cunoscatorii de mixere digitale sau cine are mai multe informatii decat am citit eu la descrierea produselor pe siteuri sa ma ajute in a alege intre doua mixere digitale.
Mentionez ca detin dynacord powermate 1000-3 si problema mea este ca sunt si clapar si solist in trupa. Si mereu intervine problema de : ai vrea sa reglezi ceva usor, degeaba a fost reglat cu sala goala, in primul set tot ai vrea sa ajustezi ceva, sau ai nevoie de volum la microfon sau sa iei din volum. M-am gandit sa achizitionez un mixer mic si ma gandeam la digital fiind practic sa-l utilizez cu telefonul sau tableta direct de pe clapa. Am doua optiuni : de pe thomann un behringer low8 la 1390 lei sau un Behringer Xr12 de la un prieten (nefolosit) la 1500 lei. Sincer cred ca Xr12 poate mai multe dar eu a-s alege low8 pentru ca e mai simplu, si aplicatia e mai simpla si aspectul e mai avantajos (nu folosim rackuri).
Ma intereseaza diferenta de preampuri sau ce diferente de sunet a-r putea fi, daca nu e mare diferenta pot opta pe low8..sau aveti alte idei pana la 1500 lei? multumesc mult


Back to top
nandor
Wed Jun 14 2023, 10:56PM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
Daca microfonul intra in clapa Korg,2,3,4x, poti folosi pentru reglarea volumului potentiometrul volum microfon, reglajul eq tot din meniul microfonului. Eu asa fac. Iesirile pe Out 1-2, adica stereo, separat astfel de volumul clapei, independent.

[ Edited Wed Jun 14 2023, 10:59PM ]


Back to top
nandor
Wed Jun 14 2023, 10:58PM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
Monitor control in care sa sune numai clapa, si vocea ta.

[ Edited Wed Jun 14 2023, 11:22PM ]


Back to top
Laszlo
Wed Jun 14 2023, 11:50PM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
eu folosesc out1-2 pentru terta, deci nu e o optiune buna ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif intorc semnalul din mixer aux out in intrarea de mic in clapa si din setari e lasat doar volumul la terta care e scos pe out 1-2 intr un canal separat asa am volum separat pe terta si reglaj si tot ce trebuie ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif deci ramane varianta de mixer digital si am descarcat aplicatiile... xr12 e mult mai complex ca si low8 dar imi place mai mult apliatia pentru low8 si imi ajung setarile...cred ca asta ramane

Back to top
ALIN PA800
Thu Jun 15 2023, 12:52AM

Registered Member #210
Joined: Sat Jun 28 2008, 02:54AM
Posts: 65
Cea mai bun si sigura solutie este un mixer digital cu care sa controlezi sunetul . Fara a mai folosi dynacordul ! Desi la inceput poate iti este putin ciudat , vei avea tendinta sa crezi ca nu suna , etc , dupa ce te obisnuiesti cu interfata si posibilitatile , crede-ma nu vei mai reveni la un mixer analog niciodata ! Cateva exemple , am iesire pentru 8 boxe pe care le pot controloa si regla individual dupa cum am nevoie , control total asupra freqventelor care pleaca spre topuri , bas etc si control total asupra instrumentelor si vocilor care pleaca doar in boxele in care ai nevoie si in acest caz eu nu trimit vocea deloc catre basi , ceea ce ma scapa din start de orice microfonie pe joase , posibilitate de monitoare in ear cu trimitere catre fiecare ce vrea , scene , preseturi , etc etc , am putea discuta enorm pe aceasta tema si mereu am ajunge la concluzia ca un mixer digital are posibilitati nelimitate comparate cu un analog ! Singurul minus pe care il vad , este sunetul oarecum digital , metalic as putea spune atunci cand mixerul nu este de calitate , insa clar se merita acest mic dezavantaj pentru restul de avantaje !

[ Edited Thu Jun 15 2023, 12:53AM ]


Back to top
Laszlo
Thu Jun 15 2023, 09:22AM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
Multumesc pentru raspuns, dar powermate 1000-3 foloseste trupa, eu vreau sa intru eu in mixerul meu digital si sa fac reglajele acolo si intru in dynacord oe un canal avand reglajele pe 0 si astfel am control de pe digital.(trupa nu vrea digital momentan) Dar tot nu mi-ati raspuns referitor la aceste doua modele care a-r fi mai ok pentru aceasta treaba. Eu m-am hotarat deja sa imi iau, dar sunt in dilema... am citit 1000 de forumuri, m-am uitat la review-uri pe youtube... imi place mult low8 dar parca n-am incredere in sunet,,, si xr12 mi se pare mai complicata dar la banii astia cred ca e mai ok, de asta va cer ajutorul ,,disperat" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif multumesc mult

Back to top
ALIN PA800
Fri Jun 16 2023, 01:31AM

Registered Member #210
Joined: Sat Jun 28 2008, 02:54AM
Posts: 65
Cu certitudine daca vrei sa iei alege Xr12 , sunt multe lucruri pentru care ti-l recomand dar una din cele mai importante este ca poti sa-i adaugi un router si in acest fel sa fi sigur mereu ca nu vei pierde conectiunea. Chiar si asa cu whireles-ul intern al lui Xr12 uneori mai se pierde conctiunea , deci clar la Flow8 sigur e mult mai slaba ! Iar un alt aspect , clar cred ca preampurile de la XR sunt superioare lui FLow 8 desi nu detin Flow8 ,insa detin un XR16 . Ce aduce FLow 8 bun este si controlul fizic , insa cred ca tot mai usor iti va fi cu XR12 si un suport de tableta de unde sa controlezi totul !

[ Edited Fri Jun 16 2023, 01:32AM ]


Back to top
Laszlo
Sat Jun 17 2023, 12:06AM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
pana la urma am facut rot de xr12 de la un prieten(pentru proba) si am comandat Flow8 . Cand ajunge voi face comparatie si ramane cel care face treaba mai buna. Pana in prezent Xr12 nu m-a dat pe spate, poate nu e ok sa folosesc asa mixer in mixer, dar nu am alta idee ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif revin dupa ce am facut comparatie , multumesc

Back to top
nandor
Sun Jun 18 2023, 08:28PM
Registered Member #1702
Joined: Tue Sep 23 2008, 10:40AM
Posts: 157
Pentru ce ai descris, Flow8 va fi mai bun.

Back to top
Laszlo
Tue Jun 20 2023, 11:59PM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
Am facut proba si cu XR12 si cu Flow8 , Flow8 imi place mult ptr ca e si aratos, si simplu de utilizat , si XR12 are multe functii utile, dar,si exista un dar...se pare ca ideea asta nu e prea buna .., se schimba total culoarea microfonului (cu eq pe 0 si compresoare si limitere oprite). Zici ca e alt microfon...intra frecvente care nu erau inainte si se pierd cele pe care le-as vrea sa fie acolo. Nu stiu din ce cauza, dar cred ca prea mult preamp (preamp peste preamp si gain din 100 de locuri diferite). Am facut proba cu un Shure Sm87 pe fir, un PGA58, Sm58, BLX cu Beta 58 si un Line6 XD V75. Niciuna nu era ok din nefericire...am folosit 2 VL152(pentru ca acestea le folosesc cand merg singur la evenimente mai mici) si 2 FBT active de 10(monitoare, numai stiu modelul din cap) Nu stiu, poate nu am stiut eu sa le folosesc cum trebuie, dar decizia finala esta: raman pe direct ca si pana acum si incerc sa-mi pozitionez mixerul mai aproape de mn si aia e ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ms frumos de pareri si ajutoare, sanatate si numai bine

[ Edited Wed Jun 21 2023, 12:02AM ]


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap